Czy wadliwe powołanie podstawy prawnej w decyzji może skutkować jej nieważnością? - Forum Prawne

 

Czy wadliwe powołanie podstawy prawnej w decyzji może skutkować jej nieważnością?

Cześć, Czy wadliwe powołanie podstawy prawnej w decyzji może skutkować jej nieważnością? W uzasadnieniu prawnym została powołana decyzja bez przytoczenia organu który tę decyzję wydal. Aktualnie ten organ nie istnieje i mam pewne problemy z ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne > Prawo administracyjne

Prawo administracyjne - aktualne tematy:


 
02-09-2012, 12:37  
gargli
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie Czy wadliwe powołanie podstawy prawnej w decyzji może skutkować jej nieważnością?

Cześć,

Czy wadliwe powołanie podstawy prawnej w decyzji może skutkować jej nieważnością?

W uzasadnieniu prawnym została powołana decyzja bez przytoczenia organu który tę decyzję wydal. Aktualnie ten organ nie istnieje i mam pewne problemy z ustaleniem co to za organ, z czym się wiąże problem z odszukaniem tej decyzji..
gargli jest off-line  
04-09-2012, 00:49  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 9.867
Domyślnie RE: Czy wadliwe powołanie podstawy prawnej w decyzji może skutkować jej nieważnością?

Cytat:
Napisał/a gargli Zobacz post

Czy wadliwe powołanie podstawy prawnej w decyzji może skutkować jej nieważnością?
art. 156 KPA

Cytat:
§ 1.Organ administracji publicznej stwierdza nieważność decyzji, która:
1) wydana została z naruszeniem przepisów o właściwości,
2) wydana została bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa,
3) dotyczy sprawy już poprzednio rozstrzygniętej inną decyzją ostateczną,
4) została skierowana do osoby nie będącej stroną w sprawie,
5) była niewykonalna w dniu jej wydania i jej niewykonalność ma charakter trwały,
6) w razie jej wykonania wywołałaby czyn zagrożony karą,
7) zawiera wadę powodującą jej nieważność z mocy prawa.
Cytat:
Napisał/a gargli Zobacz post

z czym się wiąże problem z odszukaniem tej decyzji..
Proszę złożyć wniosek o stwierdzenie nieważności tej decyzji.
Wzór III w poradniku Jak pisać skuteczne pisma do urzędu - poradnik

Organ administracji publicznej będzie musiał ustalić autora tej decyzji w toku postepowania
voyteg jest on-line  
04-09-2012, 08:41  
gargli
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie RE: Czy wadliwe powołanie podstawy prawnej w decyzji może skutkować jej nieważnością?

Dzieki,
Jestem swiadomy art 156 KPA tylko zastanawiam sie, czy pkt

2) wydana została bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa,

nie jest rozczytywany przez sady w taki sposob ze podstawa prawna istnieje tylko zostala niepoprawnie powolana, wiec jest wszystko ok...
gargli jest off-line  
04-09-2012, 11:26  
arabeska1125
Przyjaciel forum
 
arabeska1125 na Forum Prawnym
 
Posty: 211
Domyślnie RE: Czy wadliwe powołanie podstawy prawnej w decyzji może skutkować jej nieważnością?

nie mogę wejść na lexa, żeby dokładnie zacytować, ale kiedyś pojawił mi się ten problem i komentarze wskazywały, że:

wydanie decyzji bez podstawy prawnej ma miejsce wtedy, gdy w systemie obowiązującego prawa nie istnieje przepis pozwalający uregulować daną materię w drodze decyzji.

Brak lub błędne powołaniem tej podstawy (gdy ona faktycznie istnieje), rozumiane jest jako uchybienie formie i nie skutkuje nieważnością.
arabeska1125 jest off-line  
04-09-2012, 11:52  
gargli
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie RE: Czy wadliwe powołanie podstawy prawnej w decyzji może skutkować jej nieważnością?

tak tez myslalem, dzieki za potwierdzenie moich watpliwosci, jesli bedziesz kiedys miala tekst zrodlowy to prosze zamiesc na forum,

Dzieki
gargli jest off-line  
04-09-2012, 19:51  
arabeska1125
Przyjaciel forum
 
arabeska1125 na Forum Prawnym
 
Posty: 211
Domyślnie RE: Czy wadliwe powołanie podstawy prawnej w decyzji może skutkować jej nieważnością?

komentarz Łaszczyca, Martysz, Matan z 2010:

"Brak podstawy prawnej. Podstawą prawną decyzji może być norma prawa materialnego (wyjątkowo - procesowego) ustanowiona aktem powszechnie obowiązującym. Decyzja jest wydana "bez podstawy prawnej", gdy albo nie ma przepisu prawnego, który umocowuje administrację do działania, albo przepis jest, ale nie spełnia wymagań podstawy prawnej działania organów tej administracji, polegającego na wydaniu decyzji administracyjnych i postanowień rozumianych jako indywidualne akty administracyjne zewnętrzne (J. Borkowski (w B. Adamiak, J. Borkowski, Kodeks..., s. 725).

Decyzja może być podjęta częściowo bez podstawy prawnej i w tej części podlega stwierdzeniu nieważności. Może to się wiązać np. z opatrzeniem decyzji terminem, warunkiem czy zleceniem w sytuacji, kiedy przepisy prawa materialnego takiej dodatkowej klauzuli nie przewidują.

Natomiast nie jest wydana "bez podstawy prawnej" decyzja, w której nie wskazano podstawy prawnej w rzeczywistości istniejącej albo podstawę prawną niewłaściwie powołano. "Fakt powołania się przez organy administracji w decyzji na przepisy niewłaściwe w sprawie, jakkolwiek wskazuje na wadliwość działania tych organów, nie stanowi jednak przesłanki do uznania przez sąd, że nastąpiło naruszenie prawa w stopniu istotnym dla rozstrzygnięcia, jeżeli z okoliczności sprawy wynika, że organy administracji mogły wydać zaskarżone decyzje, mając do tego podstawę w innym przepisie tej samej ustawy" (wyr. NSA z dnia 8 lutego 1983 r., I SA 1294/82, ONSA 1983, z. 1, poz. 5). Taka decyzja narusza normy prawa procesowego, a jej wadliwość powinna być usunięta w drodze sprostowania (art. 113 § 1 k.p.a.).

Decyzja nie została wydana bez podstawy prawnej także wówczas, gdy organ administracji publicznej powołał w decyzji przepis już nieobowiązujący regulujący daną materię tak samo, jak przepis obowiązujący w dacie orzekania (wyr. NSA z dnia 25 października 1984 r., III SA 671/84, ONSA 1984, nr 2, poz. 96)."
arabeska1125 jest off-line  
04-09-2012, 20:51  
gargli
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie RE: Czy wadliwe powołanie podstawy prawnej w decyzji może skutkować jej nieważnością?

Dziękuję.
gargli jest off-line  
21-01-2013, 17:44  
gargli
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie RE: Czy wadliwe powołanie podstawy prawnej w decyzji może skutkować jej nieważnością?

Witam,

Po kilku przepychankach z urzędem uzyskałem decyzje, lecz z analizy dokumentu wynika że decyzja ta nie tyczy się mojej sprawy

aczkolwiek patrząc na cytowany poniżej fragment nie jest to wadą która skutkuje nieważnością decyzji.. pozostało mi szukanie dalej czy była inna decyzja w oparciu o którą mogło być postępowanie prowadzone... orka na ugorze...

hmmm...
a może najpierw wystąpić o sprostowanie? niech urząd mi pokaże że miał podstawę prawną?


Fakt powołania się przez organy administracji w decyzji na przepisy niewłaściwe w sprawie, jakkolwiek wskazuje na wadliwość działania tych organów, nie stanowi jednak przesłanki do uznania przez sąd, że nastąpiło naruszenie prawa w stopniu istotnym dla rozstrzygnięcia, jeżeli z okoliczności sprawy wynika, że organy administracji mogły wydać zaskarżone decyzje, mając do tego podstawę w innym przepisie tej samej ustawy" (wyr. NSA z dnia 8 lutego 1983 r., I SA 1294/82, ONSA 1983, z. 1, poz. 5). Taka decyzja narusza normy prawa procesowego, a jej wadliwość powinna być usunięta w drodze sprostowania (art. 113 § 1 k.p.a.)
gargli jest off-line  
22-01-2013, 10:43  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 9.867
Domyślnie RE: Czy wadliwe powołanie podstawy prawnej w decyzji może skutkować jej nieważnością?

Cytat:
Napisał/a gargli Zobacz post
a może najpierw wystąpić o sprostowanie? ]
proponuję w trybie art. 111 § 1 KPA, ponieważ pozwala to na zachowanie terminu do odwołania
voyteg jest on-line  
22-01-2013, 16:21  
gargli
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie RE: Czy wadliwe powołanie podstawy prawnej w decyzji może skutkować jej nieważnością?

Niestety decyzja ta była wydana ładnych kilka lat temu.
Zapis o terminie 14 dni z Art 111 § 1 KPA raczej nie pozwala na pójście ta droga (mam racje?). Zostaje Art 113 lub w ostateczności Art 156 § 2. Musze się zastanowić który przyniesie zamierzone rezultaty.

Czy postępowanie "przez" Art 113, gdy okaże się ze nie ma podstawy prawnej może spowodować stwierdzenie nieważności decyzji?
gargli jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo administracyjne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wezwanie do urzędu bez podstawy prawnej - Witam Niedawno dostałem wezwanie do urzędu gminy w celu złożenia deklaracji podatkowej. Stawiłem się w określonym czasie. Zacząłem od tego, że...
§ Żnieważenie, powołanie świadka - Mama pytanie odnośnie znieważenia i postępowania w takim wypadku. Czy będąc poniżonym/pomówionym, gdzie słowa w stosunku do mojej osoby nie były...
§ dokument wydany bez podstawy prawnej - Starostwo wydało dokument bez żadnej podstawy prawnej... Została wydana mapka, na której jest zmieniona granica działki niezgodnie z prawomocną...
§ Brak podstawy prawnej na wezwaniu do sądu - Witam, otrzymałam wezwanie do sądu w charakterze oskarżonej, ale brakuje na nim podstawy prawnej. Czy to jest prawidłowe?. Do tej pory zawsze...
§ szukam podstawy prawnej - Poszukuje podstawowego aktu/ów prawnego regulujacego ustroj francuskiego notariatu. Przeszkoda w poszukiwaniu dla mnie jest nieznajomosc jezyka...
§ Mandat bez podstawy prawnej??:/ - Mam małe zapytanko... dzisiaj dostalam mandat za przekroczenie prędkości... miałam 85km/h w terenie zabudowanym gdzie obowiązuje 50km/h ... hmmm ok...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:00.