wymiana angielskiego prawajazdy na polskie?? - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne > Prawo administracyjne


Odpowiedz
 
17-09-2012, 17:40  
marcin917
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie wymiana angielskiego prawajazdy na polskie??

Witam mam pytaniemoja żona wyjechała do Anglii tam wymieniła swoje bezterminowe polskie prawojazdy na angielskie, ale już z terminem ważności dokumentu po powrocie do polski wymieniła angielski dokument na polskie prawojazdy i uzyskała dokument z terminem ważności oraz z terminem ważności uprawnień.Nadmieniam , że na pierwszym polskim prawojazdy nie miała ani ważności dokumentu , ani ważności uprawnień.Pytanie jest czy po zakończeniu terminu ważności uprawnień w prawojazdy będzie musiała powtórnie zdawać egzaminy i dlaczego bezterminowe uprawnienia w p. jazdy nagle po wymianie dokumentów zmieniły się na terminowe. Proszę o pomoc!!
marcin917 jest off-line  
18-09-2012, 20:15  
krenciszex
Przyjaciel forum
 
Posty: 763
Domyślnie RE: wymiana angielskiego prawajazdy na polskie??

Osoba posiadająca krajowe prawo jazdy wydane za granicą może otrzymać prawo jazdy odpowiedniej kategorii po oddaniu zagranicznego dokumentu organowi wydającemu prawo jazdy. Jeżeli prawo jazdy wydane za granicą nie jest określone w konwencjach o ruchu drogowym, dodatkowym warunkiem otrzymania polskiego prawa jazdy jest zdanie części teoretycznej egzaminu państwowego i przedstawienie uwierzytelnionego tłumaczenia zagranicznego dokumentu.
Jeżeli prawo jazdy wydane za granicą zawiera ograniczenie terminu ważności, ograniczenie ze względu na stan zdrowia lub inne, należy to ograniczenie uwzględnić w wydanym prawie jazdy.

Tyle Wikipedia.
Chodzi o to, że gdy żona wymieniała polskie prawo jazdy na brytyjskie, to urząd w UK odesłał jej polskie prawo jazdy do Polski do organu, który je wydał. Następnie jej polskie prawo jazdy zostało unieważnione, czyli przestało istnieć w obiegu prawnym. Skoro prawodawstwo Wielkiej Brytanii przewiduje terminowe prawo jazdy, to również takie zostało wydane podczas wymiany je na polski dokument.
Po upłynięciu ważności uprawnień żona ich NIE utraci, lecz będzie się musiała zgłosić do lekarza medycyny pracy, żeby wystawił jej kwit, że w dalszym ciągu jest zdolna do prowadzenia pojazdów mechanicznych.
krenciszex jest off-line  
19-09-2012, 20:42  
siwa1966
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: wymiana angielskiego prawajazdy na polskie??

Powinnaś otrzymać prawo jazdy takie samo jak miałaś przed wymianą na angielskie - czyli bezterminowo. Nie mam przy sobie przepisów. Jest wyjasnienie w tej sprawie i mówi o tym rozporządzenie. Jeżeli jesteś zainteresowany nadal to poszukam i jutro dam odpowiedź.
siwa1966 jest off-line  
19-09-2012, 20:53  
krenciszex
Przyjaciel forum
 
Posty: 763
Domyślnie RE: wymiana angielskiego prawajazdy na polskie??

Jestem w stanie się spierać.
Po wymianie polskiego prawa jazdy na brytyjskie, polski dokument odesłano, a urząd je unieważnił. Jedna osoba może na terytorium całej Unii posługiwać się tylko jednym ważnym dokumentem.
Po ponownej wymianie brytyjskiego dokumentu na polski urząd nie mógł wydać poprzedniego polskiego prawa jazdy, gdyż było już ono unieważnione.
krenciszex jest off-line  
19-09-2012, 21:06  
siwa1966
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: wymiana angielskiego prawajazdy na polskie??

JUż wczesniej była rozmowa na ten temat, więc myslę że poniżej jest odpowiedź dla pytającego (zrobiłam na zasadzie kopiuj wklej).

Korzystając z tej delegacji Minister Infrastruktury wydał w dniu 21 stycznia 2004 r. rozporządzenie w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami (Dz. U. Nr 24, poz. 215 ze zm.). W § 7 ust. 7 wskazał, że przy wymianie zagranicznego prawa jazdy, które zostało uzyskane w wyniku wymiany polskiego prawa jazdy (wymiana powrotna), organ:

1) przyznaje kategorie prawa jazdy w zakresie posiadanym przez osobę przed wymianą polskiego prawa jazdy na zagraniczny dokument, niezależnie od ograniczeń dokonanych przez organ zagraniczny wymieniający prawo jazdy;

2) w stosunku do terminu ważności i uprawnień rozszerzonych za granicą - postępuje zgodnie z art. 94 ust. 3 ustawy.
Wprawdzie pkt 3 Prd mówi o ograniczeniach które mają być przeniesione do prawa jazdy, ale wydziały komunikacji otrzymały wytyczne o wpisywaniu daty ważności dokumentu jaki był przed wymiana. Jutro podam namiary na pismo.

W ocenie Sądu, M.K. winien uzyskać prawo jazdy na zasadzie wymiany powrotnej, tzn. w trybie § 7 ust. 7 pkt 1 w/w rozporządzenia. Skoro posiadał już polskie prawo jazdy bez ograniczenia co do terminu jego ważności, to pomimo uzyskania później zagranicznego (australijskiego) prawa jazdy z datą ważności do [...] r., należało skarżącemu wydać dokument prawa jazdy niezależnie od ograniczeń dokonanych przez organ zagraniczny. Mając jednocześnie na uwadze normę zawartą w § 7 ust. 1 pkt 2 w/w rozporządzenia, zasadne wydaje się wyjaśnienie, że przepis ten ma zastosowanie jedynie w przypadku uzyskania za granicą przez stronę dodatkowych uprawnień (rozszerzonych) w stosunku do pierwotnie posiadanych w Polsce, które wraz z terminem ich ważności muszą być uwzględnione w polskim prawie jazdy, zgodnie z zasadą wynikającą z art. 94 ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
siwa1966 jest off-line  
20-09-2012, 15:43  
siwa1966
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: wymiana angielskiego prawajazdy na polskie??

Jeżeli chodzi o zapytanie dotyczące wymiany prawa jazdy z zagranicznego na polskie i daty ważności, to proszę będąc w Wydziale Komunikacji przywołac pismo ministerstwa TD4sz-076-1/08 z 21 stycznia 2008 r.
cyt. W związku z licznymi pytaniami dot. zasad postepowania przy wymianie pj wydanych za granicą MI przedstawia swój pogląd w sprawie.
2. Prawo jazdy osoby która je uzyskała w wyniku wymiany polskiego pj wydane zgodnie z obowiązującymi w danym państwie przepisami wewnętrznymi, może nie zawierać niektórych wskazanych w dokumencie polskim danych (brak zainteresowania wnioskodawcy przepisaniem wszystkich posiadanych uprawnień) może zostać ograniczony administracyjnie termin wazności lub mogą zostać wprowadzone inne ograniczenia.
Wymieniając pierwotnie takie prawo jazdy organ powinien mieć na uwadze fakt że w polskim porządku prawnym pozostaje ważna (o ile nie została wzruszona w oddzielnym postępowaniu) decyzja adm, którą swego czasu przyznano osobie konkretne uprawnienia. Dlatego też niezależnie od danych jakie zawiera zagraniczny dokument nie ma przeszkód prawnych dla ponownego wpisania osobie w pełnym zakresie uzyskanych uprzednio i nadal waznych uprawnień.
siwa1966 jest off-line  
10-12-2012, 18:15  
morenox
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: wymiana angielskiego prawajazdy na polskie??

Witam....

czeka mnie wlasnie wymiana powrotna wkrotce i wiem ze sa z tym problemy...


Mozesz podac jakies zrudlo by sciagnac pismo ministerstwa TD4sz-076-1/08 z 21 stycznia 2008 r.

Szukam w necie i nie ma tego raczej....


Chcialbym to zabrac bedac w urzedzie komunikacji.


dzieki
morenox jest off-line  
10-12-2012, 19:40  
siwa1966
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: wymiana angielskiego prawajazdy na polskie??

Tego nie znajdziesz w internecie jest to pismo wewnętrzne, przywołaj ten numer i zarządaj wymiany na taki sam dokument jaki miałeś przed wymianą, najlepiej napisz pismo i niech podadza podstawe prawną (nigdzie nie ma takiego zapisu), odwołaj się, nie odbieraj prawka jak nie będzie takie samo jak przed wymianą na angielskie, gwarantuję ci że SKO uchyli ich decyzję.
siwa1966 jest off-line  
11-12-2012, 17:09  
morenox
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: wymiana angielskiego prawajazdy na polskie??

jutro zadzwonie i zapytam o to...Zobaczymy co piwedza..Podejrzewam ze beda sie kierowac tym rozporzadzeniem ministra z 2008 roku ktorem mowi ze co dat przenosi sie z zagranicznego...wiem ze to rozporzadzenie jest skierowane dla ob cokrajowcow chcacych zamieszkac w Polsce ale toichjedyna podstawa prawna w Urzedzie Komunikacji do wydania prawka.
morenox jest off-line  
05-11-2013, 17:14  
drapeka
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: wymiana angielskiego prawajazdy na polskie??

Witam,

Mam podobną sprawę jak w temacie z tym że moje prawo jazdy straciło termin ważności 28.10.13, czyli tydzien temu, dzis w urzedzie powiedziano mi że mogą wymienic tylko ważne prawo jazdy, zgodnie z jakims artykułem,

Dla wyjasnienia, posiadałam polskie bezterminowe prawo jazdy, w irlandii wymieniłam na irlnadzkie z data waznosci 3 lata. Polskie odesłano do polski.\

Co mogę teraz zrobić? rzeczywiscie nie mogę wrocic do polskich sprzed wymiany?
drapeka jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo administracyjne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wymiana prawa jazdy UK - polskie, a punkty karne odpowiedzi: 2
§ Odzyskanie Prawajazdy odpowiedzi: 9
§ Problem z wymianą angielskiego prawa jazdy na polskie! odpowiedzi: 0
§ odzyskanie prawajazdy odpowiedzi: 11
§ zwrot prawajazdy odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:45.