Forum Prawne

Forum Prawne (http://forumprawne.org/)
-   Prawo administracyjne (http://forumprawne.org/prawo-administracyjne/)
-   -   Uchwała Rady Miejskiej a konsultacje - kto może się wypowiadać? (http://forumprawne.org/prawo-administracyjne/410710-uchwala-rady-miejskiej-konsultacje-kto-moze-sie-wypowiadac.html)

dyszol 03-03-2013 22:29

Uchwała Rady Miejskiej a konsultacje - kto może się wypowiadać?
 
Cześć, mam problem ze zrozumieniem treści uchwały dotyczącej konsultacji społecznych.
Treść zarządzenia burmistrza:
http://www.um.cieszyn.bip-gov.info.p...cznika=1020715

Ogłoszenie o konsultacji:
http://www.um.cieszyn.bip-gov.info.p...cznika=1020725

Pytanie
Dlaczego w ogłoszeniu, we wzorze treści napisane coś o składaniu oświadczenia woli W IMIENIU ORGANIZACJI? To znaczy, że konsultacje są tylko dla organizacji?

Skąd to pytanie? Patrzę na inny przykład
Biuletyn Informacji Publicznej
i widzę, że w tych konsultacjach jest nawiązanie do Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, dokładnie art. 3 ust.3 która mówi o różnego rodzaju organizacjach.

Tak więc czy w wymienionych KONSULTACJACH biorą udział mieszkańcy imiennie, we własnej osobie legitymując się PESELem, czy tylko organizacje wymienione w ustawie?

stern-75 04-03-2013 04:43

RE: Uchwała Rady Miejskiej a konsultacje - kto może się wypowiadać?
 
Cytat:

Napisał/a dyszol (Post 2143128)
Tak więc czy w wymienionych KONSULTACJACH biorą udział mieszkańcy imiennie, we własnej osobie legitymując się PESELem, czy tylko organizacje wymienione w ustawie?

Zgodnie z tym, co podali - tylko organizacje.
Problem polega na tym, że UM popełnił błąd i powołał się na uchwałę dot. "konsultowania z radami działalności pożytku publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96 poz. 873 z późn. zm.) projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji."

A to się wzięło stąd, że obowiązujące przepisy nakazują gminom podjąć dwie uchwały dot. konsultacji - tę powyżej oraz na podstawie art. 5a ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym - która dotyczy konsultacji przeprowadzanych z mieszkańcami.

Jako, że ceny biletów zdecydowanie dotyczą wszystkich, a nie działalności statutowej organizacji, powinien być wdrożony ten drugi tryb.

Pytanie tylko, czy macie w Cieszynie taką uchwałą (której przyjęcie jest - nawiasem mówiąc - obowiązkowe)?

Gdybyś chciał obalać uchwałę - droga wolna - z powodu niedopuszczenia do konsultacji wszystkich zainteresowanych.

dyszol 04-03-2013 09:12

RE: Uchwała Rady Miejskiej a konsultacje - kto może się wypowiadać?
 
1 załącznik(ów)
Dzięki za odpowiedź. Garść pytań znowu.. :)

Cytat:

Napisał/a stern-75 (Post 2143216)
Zgodnie z tym, co podali - tylko organizacje.
Problem polega na tym, że UM popełnił błąd i powołał się na uchwałę dot. "konsultowania z radami działalności pożytku publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96 poz. 873 z późn. zm.) projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji."

Jak to rozumieć z perspektywy zastosowanego prawa.. Organizacją dopuszczoną do konsultacji w sprawie wzrostu cen biletów jest organizacja pożytku publicznego która te bilety sprzedaje i nikt więcej? Bez sensu czy ja coś pominąłem?

Muszę łopatologicznie, przepraszam :)
Cytat:

Napisał/a stern-75 (Post 2143216)
A to się wzięło stąd, że obowiązujące przepisy nakazują gminom podjąć dwie uchwały dot. konsultacji - tę powyżej

1. czyli w nawiązaniu do Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie - konsultacje z organizacjami takimi jak Zakład Gospodarki Komunalnej będący właścicielem autobusów
Cytat:

Napisał/a stern-75 (Post 2143216)
oraz na podstawie art. 5a ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym - która dotyczy konsultacji przeprowadzanych z mieszkańcami.

2. konsultacje z mieszkańcami, oczywiście



Teraz pytanie, czy mieszkańcy zostali zgodnie z prawem pominięci w procesie przeprowadzania konsultacji.

Cytat:

Napisał/a stern-75 (Post 2143216)
Jako, że ceny biletów zdecydowanie dotyczą wszystkich, a nie działalności statutowej organizacji, powinien być wdrożony ten drugi tryb.

Tak myślę. Jednym słowem burmistrz pominął konsultacje z mieszkańcami, a w odpowiedz na Twoje następne pytanie raczej ma obowiązek nadany uchwałą....
Cytat:

Napisał/a stern-75 (Post 2143216)
Pytanie tylko, czy macie w Cieszynie taką uchwałą (której przyjęcie jest - nawiasem mówiąc - obowiązkowe)?

bo jeśli odpowiedzią na powyższe pytanie jest §1, art2 Uchwały w sprawie ustalenia zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami
Miasta Cieszyna
(wrzuciłem do załącznika bo BIP jest teraz martwy i nie podam linka), to na mój rozum by wychodziło że mamy w Cieszynie taką uchwałę i niezgodnie z prawem lub w wyniku niezaklasyfikowania podwyżki cen biletów do któregokolwiek z wymienionych w uchwale wariantów, postanowiono pominąć konsultacje z mieszkańcami. Dobrze rozumiem?

Cytat:

Napisał/a stern-75 (Post 2143216)
Gdybyś chciał obalać uchwałę - droga wolna - z powodu niedopuszczenia do konsultacji wszystkich zainteresowanych.

Powołując się na Uchwałę w sprawie ustalenia zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami Miasta Cieszyna?

Co zrobić, jeśli burmistrz stwierdzi że nie miał obowiązku przeprowadzenia konsultacji społecznych akurat w tym przypadku?

dyszol 04-03-2013 20:34

RE: Uchwała Rady Miejskiej a konsultacje - kto może się wypowiadać?
 
Podbijam, bardzo proszę o odpowiedź.

stern-75 05-03-2013 04:16

RE: Uchwała Rady Miejskiej a konsultacje - kto może się wypowiadać?
 
Cytat:

Napisał/a dyszol (Post 2143393)
Co zrobić, jeśli burmistrz stwierdzi że nie miał obowiązku przeprowadzenia konsultacji społecznych akurat w tym przypadku?

Można próbować podważyć uchwałę (po jej wejściu w życie), wskazując, że ograniczono osoby "konsultujące", ponieważ burmistrz (czy prezydent) uznał, że konsultacje są potrzebne, ale zawęził ich krąg.
W ciągu 30 dni po uchwaleniu uchwały można napisać do wojewody z wnioskiem o stwierdzenie jej nieważności, albo później procedura z art. 101 usg (jest o tym na forum).

dyszol 05-03-2013 05:30

RE: Uchwała Rady Miejskiej a konsultacje - kto może się wypowiadać?
 
Dzięki stern, jestem dźwięczny za pomoc.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:14.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.3.1 PL2 ©2009, Crawlability, Inc.