Czy mogę bez tachografu ? - Forum Prawne

 

Czy mogę bez tachografu ?

Od razu chciałbym przeprosić jeżeli napisałem w złym dziale. Przejdźmy do pytania. Posiadam samochód dostawczy oraz przyczepę do niego i cały skład jest do 5,5t i czy mogę takim zestawem jeździć bez tachografu? Szukałem na ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne > Prawo administracyjne

Prawo administracyjne - aktualne tematy:


 
30-12-2009, 12:03  
netharion
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Czy mogę bez tachografu ?

Od razu chciałbym przeprosić jeżeli napisałem w złym dziale.
Przejdźmy do pytania. Posiadam samochód dostawczy oraz przyczepę do niego i cały skład jest do 5,5t i czy mogę takim zestawem jeździć bez tachografu?
Szukałem na internecie ale wszędzie pisało ,że od 2007 roku mają być nowe wyłączenia ale ich już nie znalazłem.
Z góry dziękuję za pomoc.
netharion jest off-line  
30-12-2009, 23:52  
cezar1977
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: Czy mogę bez tachografu ?

Kolego możesz jeżdzić bez tacho, pod warunkiem że posiadasz prawo jazdy B + E.
cezar1977 jest off-line  
31-12-2009, 03:45  
OzoEze
Przyjaciel forum
 
Posty: 520
Domyślnie RE: Czy mogę bez tachografu ?

Cytat:
Napisał/a cezar1977 Zobacz post
Kolego możesz jeżdzić bez tacho, pod warunkiem że posiadasz prawo jazdy B + E.
1. Wydaje mi się, że kategoria B+E nie upoważnia do prowadzenia zestawu pojazdów, których łączna DMC przekracza 3,5 t.

2. Obowiązek wyposażenia w tachograf pojazdu (zestawu pojazdów) o DMC nie przekraczającym 7,5 t. zależy od celu przewozu:
-jeżeli jest to przejazd prywatny (np. pojazd z dużą przyczepą kampingową) – nie musi posiadać tachografu
-jeżeli pojazd (zestaw) wykorzystywany jest w celach handlowych (zarobkowych) – tachograf mieć musi.

Rozporządzenie (EWG) nr 3821/85
Przepis prawny:
Artykuł 3
1. Urządzenie rejestrujące jest instalowane i użytkowane w tych pojazdach zarejestrowanych w Państwie Członkowskim, które są wykorzystywane do przewozu drogowego osób lub rzeczy, z wyłączeniem pojazdów, o których mowa w art. 3 rozporządzenia (WE) nr 561/2006. Pojazdy o których mowa w art. 16 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 561/2006, oraz pojazdy, które wyłączono z zakresu stosowania rozporządzenia Rady (EWG) nr 3820/85, ale które nie są już wyłączone z zakresu stosowania rozporządzenia (WE) nr 561/2006, muszą spełniać ten wymóg do dnia 31 grudnia 2007 r.
Rozporządzenie (WE) nr 561/2006
Artykuł 3
Przepis prawny:
Niniejsze rozporządzenie nie ma zastosowania do przewozu drogowego:
(...)
h) pojazdami lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 7,5 tony używanymi do niehandlowego przewozu rzeczy;(...)
i jeszcze Artykuł 2
Przepis prawny:
1. Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie do przewozu drogowego:
a) rzeczy, gdy dopuszczalna masa całkowita pojazdów łącznie z przyczepą lub naczepą przekracza 3,5 tony; (...)


Rozporządzenie (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego oraz zmieniające rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 i (WE) 2135/98, jak również uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3820/85
Dziennik Urzędowy L 102 , 11/04/2006 P. 0001 – 0014


Rozporządzenie Rady (EWG) nr 3821/85 z dnia 20 grudnia 1985 r. sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym
Dziennik Urzędowy L 370 , 31/12/1985 P. 0008 - 0021
OzoEze jest off-line  
31-12-2009, 16:32  
OzoEze
Przyjaciel forum
 
Posty: 520
Domyślnie RE: Czy mogę bez tachografu ?

Cytat:
Napisał/a OzoEze Zobacz post
Wydaje mi się, że kategoria B+E nie upoważnia do prowadzenia zestawu pojazdów, których łączna DMC przekracza 3,5 t.
Źle mi się wydawało - kategoria B+E nie ma ograniczenia DMC dla zestawu pojazdów wyznaczonego na 3,5 t.
OzoEze jest off-line  
31-12-2009, 17:49  
cezar1977
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: Czy mogę bez tachografu ?

Kolego z treści twojej wypowiedzi wynika że każdy pojazd, używany do celów zarobkowych powinien mieć tacho. Trzeba rozróżnic pojazdy. Mając kat. B prawa jazdy, możesz prowadzic pojazd ciężarowo-osobowy o DMC nie przekraczającej 3,5 tony. Jeżeli będziesz prowadził pojazd o DMC ponad 3,5 tony to już musisz mieć tacho. Tak samo jest z przewozem ludzi. Samochód do 9 osób łącznie z kierowcą to samochód osobowy, powyżej tej liczby to już autobus i musisz mieć tacho. Na razie nie spotkałem żadnego dostawczaka z tachografem. A i życzę powodzenia jak będziesz chciał sobie wyrobić kartę do tacho posiadając prawo jazdy kat. B. A zapomniałem prawo jazdy kat B+E upowaznia do prowadzenia zespołu pojazdów: auta ciężarowo-osobowego o DMC nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą, pod warunkiem spełnienia jeszcze paru innych warunków technicznych. Reasumując NETHARION mając takie prawo jazdy może prowadzić zespół pojazdów taki jak napisał i nic więcej mu do szczęścia nie jest potrzebne. Życzę Szczęśliwego Nowego Roku!!!!
cezar1977 jest off-line  
01-01-2010, 17:24  
OzoEze
Przyjaciel forum
 
Posty: 520
Domyślnie RE: Czy mogę bez tachografu ?

Cytat:
Napisał/a cezar1977 Zobacz post
Kolego z treści twojej wypowiedzi wynika że każdy pojazd, używany do celów zarobkowych powinien mieć tacho.
Bez przesady – art. 3 ust 1 rozporządzenia (EWG) nr 3821/85 dopuszcza pewne wyjątki, o których mowa w art. 3 rozporządzenia (WE) nr 561/2006.

Może za szybko przeszedłem do przepisów precyzujących montowanie tachografów w pojazdach i ich użytkowanie.

Badanie przedmiotowego przypadku powinniśmy zacząć od ustawy o transporcie drogowym, bo to ona jest „łącznikiem” pomiędzy użytkownikami pojazdów wykorzystywanych w transporcie drogowym a cytowanymi rozporządzeniami. Najpierw musimy sprawdzić, czy wykonywanie przewozów przedmiotowym zespołem pojazdów regulowane jest przez ustawę o transporcie drogowym. W art. 3 ustawy przeczytamy:
Przepis prawny:
Przepisów ustawy nie stosuje się do przewozu drogowego wykonywanego pojazdami
samochodowymi lub zespołami pojazdów:
(...)
2) o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony w transporcie drogowym rzeczy oraz niezarobkowym przewozie drogowym rzeczy
Zwróćmy uwagę, że zespół pojazdów opisany przez Nethariona waży 5,5 tony (zakładam, że to suma dopuszczalnych mas całkowitych pojazdu i przyczepy) – czyli w odniesieniu do przewozów wykonywanych takim zespołem ma zastosowanie ustawa o transporcie drogowym, a jeśli tak to także cytowane przeze mnie rozporządzenia dotyczące tachografów.

Cytat:
Napisał/a cezar1977 Zobacz post
Mając kat. B prawa jazdy, możesz prowadzic pojazd ciężarowo-osobowy o DMC nie przekraczającej 3,5 tony. Jeżeli będziesz prowadził pojazd o DMC ponad 3,5 tony to już musisz mieć tacho. Tak samo jest z przewozem ludzi. Samochód do 9 osób łącznie z kierowcą to samochód osobowy, powyżej tej liczby to już autobus i musisz mieć tacho.
Słusznie, ale to dotyczy tylko uprawnień do prowadzenia określonych rodzajów pojazdów. Wyposażenie pojazdu w tachograf, a także jego użytkowanie, nie zależy od kategorii prawa jazdy (choć przyznam, że można dostrzec pewne analogie).

Cytat:
Napisał/a cezar1977 Zobacz post
A i życzę powodzenia jak będziesz chciał sobie wyrobić kartę do tacho posiadając prawo jazdy kat. B.
W obecnym stanie prawnym w Polsce prowadząc pojazdy, do których upoważnia kat. B prawa jazdy, występowanie o kartę kierowcy jest bezprzedmiotowe. Dopiero posiadanie uprawnień kategorii B+E, która upoważnia do prowadzenie zespołu pojazdów o łącznej DMC przekraczającej 3,5 tony, może powodować konieczność wystąpienia o wydanie karty kierowcy. W ustawie o systemie tachografów cyfrowych, która reguluje wydawanie kart kierowców, nie zauważyłem zastrzeżenia, uzależniającego wydanie karty kierowcy od posiadanych przez kierowcę kategorii prawa jazdy.

Cytat:
Napisał/a cezar1977 Zobacz post
A zapomniałem prawo jazdy kat B+E upowaznia do prowadzenia zespołu pojazdów: auta ciężarowo-osobowego o DMC nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą, pod warunkiem spełnienia jeszcze paru innych warunków technicznych.
Masz rację. Miałem pewne wątpliwości, których się już pozbyłem.

Cytat:
Napisał/a cezar1977 Zobacz post
Reasumując NETHARION mając takie prawo jazdy może prowadzić zespół pojazdów taki jak napisał
zgadza się

Cytat:
Napisał/a cezar1977 Zobacz post
i nic więcej mu do szczęścia nie jest potrzebne.
moim zdaniem to zależy:
1. jeżeli jest to przewóz prywatny – masz rację,
2. jeżeli jest to przewóz drogowy – Netharion potrzebuje licencję (ewentualnie zaświadczenie o przewozach na potrzeby własne) i tachograf...

Cytat:
Napisał/a cezar1977 Zobacz post
Życzę Szczęśliwego Nowego Roku!!!!
wielkie dzięki Tobie i wszystkim innym też życzę Szczęśliwego Nowego Roku!
OzoEze jest off-line  
01-01-2010, 19:35  
cezar1977
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: Czy mogę bez tachografu ?

Witam w Nowym Roku!!! koncząc tą rozmowę, stwierdzam że Netharion nie potrzebuje tachografu do wymienionego zespołu pojazdów, pod warunkiem że posiada prawo jazdy kat B+E ( tego nie wiemy nie pochwalił się) tzn auto oDMC nierprzekraczającej 3.5 tony, oraz przyczepę. Co do licencji nie jestem pewien czy potrzebuje licencjie ale pewnie tak, jeśli jest właścicielem firmy, jesli kierowcą to nie. A tachograf zostawmy w spokoju. Pewnie że gdyby takie auta posiadały tacho to ich kierowcy powinni legitymować się jakimiś papierami i umiejętnościami. No i pewnie ograniczał by ich czas pracy. Tkwiąc przy swojej racji życzę Netharionowi szerokośći i może jeżdzić bez obaw, gdyż żaden inspektor ITD lub policjant nie zapyta go o tachograf.
cezar1977 jest off-line  
02-01-2010, 11:44  
OzoEze
Przyjaciel forum
 
Posty: 520
Domyślnie RE: Czy mogę bez tachografu ?

Cytat:
Napisał/a cezar1977 Zobacz post
Tkwiąc przy swojej racji życzę Netharionowi szerokośći i może jeżdzić bez obaw, gdyż żaden inspektor ITD lub policjant nie zapyta go o tachograf.

Cytat:
Jeśli dopuszczalna masa prowadzonego przez was zestawu przekracza 3,5 t, inspektorzy ITD mogą zażądać tachografu!

Przepisy dotyczące tachografów (a właściwie rejestracji czasu pracy kierowcy) w ostatnich latach wielokrotnie nowelizowano, co związane było z dostosowaniem polskich przepisów do unijnych. Czy będąc właścicielem pikapa i wyjeżdżając na wakacje z quadami na przyczepie, bądź ciągnąc jacht trzeba posiadać tachograf?

A może jest on wymagany również w dużych terenówkach, zarejestrowanych jako samochody osobowe? Wszystko zależy od dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu lub zespołu pojazdów. Jeżeli masa przekracza 3,5 t, to powinien być zainstalowany (i wykorzystywany!) tachograf. Nie ma tu znaczenia rodzaj samochodu (osobowy/ciężarowy). Z tego wniosek, że pojedyńczy samochód terenowy nie przekroczy limitu, ale w zestawie z przyczepą – zazwyczaj już tak (dmc auta np. 2800 kg + przyczepa powyżej 700 kg dmc).

Na szczęście jest wyjątek: jeśli zestaw nie przekracza 7,5 tony (czyli większość nas interesujących) i wykorzystywany jest
w celach prywatnych, to zwolniony jest z obowiązku montowania tachografu. Całe szczęście, bo przepisy dotyczące czasu pracy są skomplikowane, zaś samo urządzenie – dość kosztowne (kilka tys. zł).
źródło: http://4x4.auto-swiat.pl/wydania,Tac...uje,608,1.htmlCytat:
Pick-up z tachografem
Mam pick-up'a zarejestrowanego na firmę, który wraz z przyczepą i ładunkiem przekracza ciężar 3,5 tony. Czy powinnam zainstalować w nim tachograf? W jaki sposób policja bądź inspektor odróżni, czy przewożę coś prywatnie, czy w związku z prowadzeniem firmy? Pyta Agata ze Skierniewic, odpowiada Piotr Grygier, prawnik:

- Rodzaje pojazdów, w których należy zamontować urządzenie rejestrujące (tachograf), oraz rodzaje pojazdów, które są zwolnione z tego obowiązku, określają rozporządzenia Rady Ministrów nr 3821/85 z 20 grudnia 1985 r. w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym oraz ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców. W przypadku, gdy Pani samochód wraz z przyczepą przekracza ciężar 3,5 t, wówczas w pojeździe musi być zamontowany tachograf. Policja lub ITD nie musi sprawdzać, w jakich celach przewożony jest ładunek. Wystarczy, że pojazd spełnia warunki przepisu mówiącego o masie pojazdów, aby zaistniał obowiązek montażu tachografu.
źródło: Pick-up z tachografem - autofirmowe.pl
OzoEze jest off-line  
02-01-2010, 16:51  
cezar1977
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: Czy mogę bez tachografu ?

No dobra OzoEze to pokaż mi kto montuje te tachografy do busów, lub pick-up
cezar1977 jest off-line  
02-01-2010, 18:18  
OzoEze
Przyjaciel forum
 
Posty: 520
Domyślnie RE: Czy mogę bez tachografu ?

Cytat:
Napisał/a cezar1977 Zobacz post
No dobra OzoEze to pokaż mi kto montuje te tachografy do busów, lub pick-up
Ten sam przedsiębiorca, który jest uprawniony do ich montowania w ciężarówkach i autobusach.
OzoEze jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo administracyjne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Mogą czy nie mogą wchodzić mi do domu?? - Witam, mieszkam w mieszkaniu które w spadku otrzymałam i którego jestem współwłaścicielem. Pozostałych współwłaścicieli - spadkobierców jest 3 oni...
§ Czy mogę? - Witam, mam pytanie. Mój kolega miał taką sytuację: Chciał się wymienić z gościem, że mój kolega da mu kartęza 100zł, a ten gościu mu konto... Gościu...
§ Czy mogę? - Czy mogę starać się o zmniejszenie mi wyroku, jaki dostałem za prowadzenie samochodu pod wpływem i tym samym starać się o prawo jazdy?Zarekwirowano...
§ Ile mogę? - Witam Od 2,5 roku prowadzę działalność gospodarczą z szerokorozumianej branży rozrywkowej. Mam do Państwa pytanie dotyczące relacji dystrybutor...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:11.