Prawo autorskie a parodia - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
13-05-2010, 16:49  
Martinoff
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie Prawo autorskie a parodia

Witam,
Mam takie pytanie: czy nie będzie naruszeniem praw autorskich, umieszczenie jednego z obrazów Salvadora Dali (zm. 1989 r.) w grze komputerowej (w jego oryginalnej postaci), jako element tła?
A jak będzie wyglądać powyższa sprawa w sytuacji w której przedstawiony obraz byłby do złudzenia podobny do oryginału (różniący się kilkoma elementami), ale ukazany jako parodia?

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Martinoff jest off-line  
14-05-2010, 13:59  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.499
Domyślnie RE: Prawo autorskie a parodia

Cytat:
Napisał/a Martinoff
...czy nie będzie naruszeniem praw autorskich, umieszczenie jednego z obrazów Salvadora Dali (zm. 1989 r.) w grze komputerowej (w jego oryginalnej postaci), jako element tła?
W ogólności na wykorzystanie utworu posiadającego ochronę prawno - autorską (a takim utworem będzie obraz) należy posiadać zgodę właściciela praw autorskich do tego utworu. Wygląda więc, że powinieneś.

Istnieje również możliwość korzystania z takich utworów bez konieczności uzyskiwania pozwolenia osoby posiadającej prawa autorskie do utworu, jednakże są to sytuacje wyjątkowe, ściśle określone przez USTAWĘ z dnia 4 lutego 1994 r. "o prawie autorskim i prawach pokrewnych" (zwana dalej upaipp), i raczej, jak sądzę, w tym przypadku nie mające zastosowania. Ale przeczytaj ten wątek- Prawo cytatu - i osądź sam.
Cytat:
A jak będzie wyglądać powyższa sprawa w sytuacji w której przedstawiony obraz byłby do złudzenia podobny do oryginału (różniący się kilkoma elementami), ale ukazany jako parodia?
oczywiście, nie da się precyzyjnie nic powiedzieć nie widząc zestawienia obu dzieł i ich wzajemnych relacji pomiędzy sobą. Mogłoby dojść do opracowania obrazu, na korzystanie z którego to opracowania wymagana jest zgoda autora obrazu (Art.2.upaipp), lub też mogłoby być to korzystanie z dzieła w świetle Art.29.upaipp. Jedno jest jedynie pewne - to Ty, jeśli uznasz, że mógłbyś skorzystać z prawa do cytatu, w razie problemów musiałbyś udowodnić swoją rację.
_chris_ jest off-line  
14-05-2010, 17:02  
Martinoff
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie

Dziękuję za odpowiedź.
A jak sprawa by się miała w sytuacji, gdy upłynęło już 70 lat od śmierci autora?
Czy w takiej sytuacji można bez żadnych zezwoleń wykorzystywać obraz w przypadku jaki podałem w pierwszym poście? A może w tej sytuacji powinienem ustalić dane spadkobierców i się zwrócić do nich? Jeśli tak, to w jaki sposób można to zrobić?

Pozdrawiam i dziękuję.

Zapoznałem się z różnymi tematami w tym dziale i wymyśliłem jeszcze jedno rozwiązanie o które chciałem zapytać - czy jeśli wezmę np. ten obraz http://www.polskina5.pl/data/Motywy/...sc_pamieci.jpg, a później namaluję go sam, np. w Photoshopie, zmieniając kąt, punkt perspektywy, dodając kilka swoich elementów i zmieniając zegary analogowe na cyfrowe, to czy będzie można to uznać za inspirację lub parodię i czy będzie to legalne?

Dziękuję i pozdrawiam.
Martinoff jest off-line  
17-05-2010, 11:19  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.499
Domyślnie RE: Prawo autorskie a parodia

Cytat:
Napisał/a Martinoff
A jak sprawa by się miała w sytuacji, gdy upłynęło już 70 lat od śmierci autora?
Czy w takiej sytuacji można bez żadnych zezwoleń wykorzystywać obraz w przypadku jaki podałem w pierwszym poście?
Majątkowe prawa autorskie wygasają w 70 lat od śmierci autora, lub w 70 lat od rozpowszechnienia dzieła, jeśli autor jest nieznany - Art. 36.upaipp. Po upłynięciu tego czasu można swobodnie korzystać z utworu - ale, zgodnie z Art. 40.upaipp należy się wtedy odprowadzić stosowny procent wpływu ze sprzedaży dzieła na konto FPT...
Cytat:
czy jeśli wezmę np. ten obraz http://www.polskina5.pl/data/Motywy/...sc_pamieci.jpg, a później namaluję go sam, np. w Photoshopie, zmieniając kąt, punkt perspektywy, dodając kilka swoich elementów i zmieniając zegary analogowe na cyfrowe, to czy będzie można to uznać za inspirację lub parodię i czy będzie to legalne?
Nie da się nic powiedzieć, ZANIM nie namalujesz swojego dzieła. W zależności od tego co powstanie - będzie to albo opracowanie pierwotnego obrazu - albo tylko inspiracja nim. Jeśli przeważająca ilość elementów twórczych będzie pochodziła od Ciebie - wtedy byłaby to zapewne inspiracja, a w przeciwnym przypadku byłoby to opracowanie, na korzystanie z której zgodę powinieneś mieć.
_chris_ jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:53.