Użycie zdjęcia bez zgody - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
04-08-2010, 21:54  
Eddy__
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Użycie zdjęcia bez zgody

Witam wszystkich.
Piszę tutaj, ponieważ dzisiaj ku mojemu zdziwieniu zdjęcie zrobione przeze mnie jakoś 2 lata temu (fmix - (25), zdjęcie wykonane aparatem: Canon PowerShot A420, Eddy) znalazło się na stronie głównej portalu o2.pl
http://foto.forumsamochodowe.com/ima...RO277sUU4S.jpg
Zdjęcie zostało użyte do promocji jakiegoś tam artykułu. Jest ono wrzucone na ich serwer http://f.o2.pl/f692/2c555ff200057ae94c59239a/ (mirror: http://foto.forumsamochodowe.com/ima...nStUZZmu0I.jpg )
Zrobili to absolutnie bez mojej wiedzy, ani zgody - nie pisałbym tutaj na pewno, gdyby zapytali o zgodę albo cokolwiek. Co można z tym zrobić ?

Pozdrawiam Adrian.
Eddy__ jest off-line  
04-08-2010, 22:31  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.499
Domyślnie RE: Użycie zdjęcia bez zgody

Witaj, ładne zdjęcie, ale ja mam wątpliwości, czy można o nim mówić w kontekście utworu posiadającego ochronę prawno - autorską (Art.1. USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych - zwana dalej upaipp) - czyli czy ma wystarczający charakter indywidualny i twórczy. Nie mam przekonania - w mojej ocenie jest typowe jeśli chodzi o układ i konspekt fotografii - wygląda mi ono na seryjne zdjęcie typu reporterskiego z jakiegoś rajdu.

W takim przypadku jego użycie przez portal prawdopodobnie bazowało na Art.25. ust.1 upaipp, który zezwala na wykorzystywanie zdjęć reporterskich bez konieczności uzyskiwania zgody autora. Tyle, że należy Ci się, jako autorowi zdjęcia, wynagrodzenie.

A inna kwestia jest taka, czy w regulaminie usługodawcy na stronach którego zamieszczałeś swoje zdjęcia nie jest przypadkiem gdzieś zapisane, że portal o2 ma prawo do wykorzystywania takich zamieszczonych zdjęć w swojej działalności? Postudiuj regulamin...


Zawsze możesz na początek napisać do autora artykułu lub do portalu (w zależności kto sygnował artykuł) gdzie znalazło się twoje zdjęcie, przedstawiając się jako autor zdjęcia i prosząc o wyjaśnienia w sprawie wykorzystania zdjęcia. A potem podjąć stosowne działania, w zależności od uzyskanej odpowiedzi. Takie zapytanie powinno się wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.
_chris_ jest off-line  
04-08-2010, 23:08  
Eddy__
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Użycie zdjęcia bez zgody

Aaa no tak... Przecież fmix należy do o2.pl o ile się nie mylę - więc wszystko jasne. Dziękuję bardzo. Czyli muszę hostować zdjęcia u siebie
Eddy__ jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo autorskie - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Użycie zdjęć. odpowiedzi: 1
§ użycie zdjęć bez zgody autora odpowiedzi: 9
§ Użycie czyjegoś zdjęcia bez zgody właściciela i reklama odpowiedzi: 2
§ Użycie moich zdjęć na portalu bez mojej zgody. odpowiedzi: 14
§ Zdjęcie na Wikipedii (public domain) a użycie bez zgody autora. odpowiedzi: 10


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:38.