Sprzedaż płyt CD/DVD z czasopism bez tych wydawnictw.
Witam.
Zainteresowała mnie ostatnio dosyć ciekawa sprawa.
Serwis aukcyjny Allegro.pl zmienił swój regulamin. Jeden z punktów mówi: "Dozwolona jest sprzedaż płyt CD/DVD z czasopism bez tych wydawnictw." Większość płyt ma nadruk "sprzedaż tylko z czasopismem X. Inne "Płyta i pismo stanowią integralną część i nie wolno ich sprzedawać oddzielnie". Dotycztałem się jednak, że duża część osób uważa, iż ten przepis dotyczy sprzedaży detalicznej (kioskarze, sklepy, punkty z prasą itp.), natomiast nie tyczy się on odsprzedaży używanego towaru. Przykład: Pan K. kupił gazętę X z grę za 15 zł. Po miesiącu gra mu się znudziła i postanowił ją odsprzedać Panu Y za 5 zł. Czy może mu ją sprzedaż bez gazety którą ją kupił? .
Przytoczę fragment komentarza z pewnego forum: ""Cytuję tutaj art. 51 ww ustawy:wprowadzenie do obrotu oryginału albo egzemplarza utworu na terytorium RP wyczerpuje prawo do zezwalania na dalszy obrót takim egzemplarzem na terytorium RP, z wyjątkiem jego najmu lub uzyczenia. Wynika z tego jasno, że jeżeli Wydawca wprowadził do obrotu utwór w postaci filmu (albo nagrania audio) na nośniku CD lub DVD, razem z gazetą, a Klient, czyli obywatel, za tę płytę zapłacił, to Klient stał się właścicielem tego egzemplarza utworu. Może zatem go powtórnie odsprzedać sąsiadowi, albo komu chce. "
Jestem ciekaw czy osoba wypowiadająca się w tym komentarzu ma rację odnośnie tej ustawy.
Dziś byłem w kancelarii prawnej aby porozmawiać z osobami kompetentnymi o tej sprawie. Okazało się, że dużo sprawdzania i na odpowiedź muszę poczekać około 14 dni. Proszę Państwa o pomoc w tej sprawie i oświecenie mnie jak to w końcu jest... można czy nie można? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam Serdecznie.
|