Zdjęcia w internecie - Forum Prawne

 

Zdjęcia w internecie

Moje pytanie dotyczy publikacji zdjęc bez zgody własciciela i zarazem osoby się na nim znajdującej. Czy grozi za to odpowiedzialność karna? Zwłaszcza gdy zdjecia te sa publikowane w celu podważenia wiarygodności i oczernienia osoby na ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie

Prawo autorskie - aktualne tematy:

  • § wykorzystanie wizerunku w muze...
    Witam, mam pytanie odnosnie praw autorskich np. figur woskowych lub eksponatow wykorzystywanych w muzeach. Jak to jest...
  • § Udostępnienie rozmowy na fb
    Witam. Mój problem dotyczy tego, że pewien obcokrajowiec zaczął pisać do mnie na fb i wysyłał swoje nagie...
  • § Logo na zdjęciu przedmiotu
    Witam, Chcę na stronie internetowej pokazać swoje realizacje i zrobiłem zdjęcie przed naprawą i po na którym...

 
28-12-2009, 16:14  
Misiek K
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Zdjęcia w internecie

Moje pytanie dotyczy publikacji zdjęc bez zgody własciciela i zarazem osoby się na nim znajdującej.
Czy grozi za to odpowiedzialność karna? Zwłaszcza gdy zdjecia te sa publikowane w celu podważenia wiarygodności i oczernienia osoby na nich.
Czy jest to wykroczenie/przestepstwo ścigane z urzędu czy jedynym wyjsciem jest powództwo cywilne (tylko przeciwko komu skierować wniosek, gdy osoba publikujaca zdjecie robi to anonimowo?)
Dziękuje bardzo za pomoc...
Misiek K jest off-line  
28-12-2009, 16:38  
_chris_
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.493
Domyślnie RE: Zdjęcia w internecie

Cytat:
Napisał/a Misiek K Zobacz post
Moje pytanie dotyczy publikacji zdjęc bez zgody własciciela i zarazem osoby się na nim znajdującej.
Czy grozi za to odpowiedzialność karna?
Rozpowszechnianie wizerunku: potrzebna jest zgoda osoby umieszczonej na fotografii - Art.81. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 1994 roku (dalej upaipp), chyba, że występuje jedno z wyłączeń określonych w tym artykule. Odpowiedzialność jest z powództwa cywilnego - Art.78. w związku z Art.83. i Art.81. upaipp.
Rozpowszechnianie zdjęć bez zgody posiadającej prawa autorskie do zdjęć: po pierwsze - czy jest Pan autorem zdjęć lub, jeśli nie, czy przekazano Panu majątkowe prawa autorskie do zdjęć? Jeśli tak, to na rozpowszechnianie zdjęć wymagana jest pańska zgoda - Art.17. upaipp. Odpowiedzialność za rozpowszechnianie zdjęć bez zezwolenia określa upaipp:

- Rozdział 8 Ochrona autorskich praw osobistych Art. 78. [odpowiedzialność cywilna]
- Rozdział 9 Ochrona autorskich praw majątkowych Art. 79. do 80. [odpowiedzialność cywilna]
- Rozdział 14 Odpowiedzialność karna Art. 115. do 123. [naruszenia autorskich praw osobistych i majątkowych]

Przy powództwie cywilnym należy wystąpić do sądu, przy karnym zgłosić sprawę na policji lub w prokuraturze.

Można również zgłosić naruszenie pańskich osobistych praw autorskich (jeśli fotografie rozpowszechniane są bez pańskiego podpisu jako autora) i / lub majątkowych praw autorskich (rozpowszechnianie zdjęć bez pozwolenia) poprzez wysłanie WIARYGODNEJ informacji o dokonanym naruszeniu wraz z żądaniem wyłączenia zdjęć. Jeśli portal nie zareaguje, będzie mógł go Pan pozwać na równi z naruszającym pańskie prawa. Wiadomość najlepiej wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, ostatecznie mailem. Może się pan wzorować choćby na YT - opcja 'Informacje o prawach autorskich' w stopce strony YT.
Cytat:
Zwłaszcza gdy zdjecia te sa publikowane w celu podważenia wiarygodności i oczernienia osoby na nich.
to w tym przypadku byłoby prawdopodobnie naruszenie dóbr osobistych - Art.24. w związku z Art.23. kodeksu cywilnego.

Proszę poszukać w archiwum - opcja 'Szukaj' - podobne sytuacje były już wielokrotnie opisywane.
_chris_ jest off-line  
28-12-2009, 16:48  
Misiek K
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Zdjęcia w internecie

Dziekuje za szybką odpowiedź.
Na rzeczonych zdjeciach znajduje się ja, również autorem jestem ja - tzn. zdjecia były robione moim aparatem, na mój urzytek, przez inną, czesto przypadkowa osobę....
Nie uzyskałem jednak odpowiedzi, w jaki sposób sformułować i komu przekazać wniosek w sytuacji gdy osoba publikujaca te zdjecia jest mi nieznana a administrator portalu zasłania sie ochrona danych osobowych.
Kolejne pytanie - czy zajście to moge zgłosic policji/prokuraturze czy jedynie wystapic z powództwa cywilnego?
Pytanie ostatnie - czy zamieszczanie linków do w.w zdjeć na prywatnym blogu (podejżewam jednak, ze jest to robione przez ta samą osobe, która zdjecia opublikowała), to dalsze ich rozprowadzanie czy jednak już nie?
Jaszcze raz dziękuje za pomoc.
Pozdrawiam...
Misiek K jest off-line  
28-12-2009, 19:31  
_chris_
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.493
Domyślnie RE: Zdjęcia w internecie

Cytat:
Napisał/a Misiek K Zobacz post
Na rzeczonych zdjeciach znajduje się ja, również autorem jestem ja - tzn. zdjecia były robione moim aparatem, na mój urzytek, przez inną, czesto przypadkowa osobę....
hm, w takim przypadku, formalnie rzecz ujmując, nie posiada Pan praw autorskich do tych zdjęć, gdyż to te przypadkowe osoby były de facto autorami zdjęć, a zarazem właścicielami wszystkich praw autorskich do zdjęć, a nie sądzę, by przekazywały Panu pisemnie prawa do zdjęć (taki jest wymóg ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Czyli, zasadniczo, nie mógłby Pan występować o naruszenia prawa autorskiego odnośnie nielegalnego rozpowszechniania tych zdjęć -zarówno od strony osobistych, jak i majątkowych praw autorskich. Taki mały problem proceduralny.

Właściciel portalu na którym opublikowano zdjęcia nie może Panu udzielić informacji odnośnie danych osobowych użytkownika rozpowszechniającego fotki - zakaz ustawowy. Informacje taką może udzielić jedynie uprawnionym służbom i instytucjom, jak policja, prokuratura, sąd. Nie pozostaje nic innego, jak próba zgłoszenia na policję lub prokuraturę faktu nielegalnego rozpowszechniania (z zastrzeżeniem powyżej) z Art.115,116 - oni są w stanie ustalić tożsamość sprawcy. Jeśli nie podejmą sprawy, własciwym wydawałby się kontakt z prawnikiem.
Cytat:
czy zamieszczanie linków do w.w zdjeć na prywatnym blogu (podejżewam jednak, ze jest to robione przez ta samą osobe, która zdjecia opublikowała), to dalsze ich rozprowadzanie czy jednak już nie?
kwestia deep-linków jest sporna w temacie, czy są one rozpowszechnianiem utworów (Art.50. upaipp) czy też nie. Ja osobiście uważam to za formę rozpowszechniania. Co, więcej, ostatnio zapadł już wyrok o naruszenie dóbr osobistych poprzez właśnie deep-link. Tak, że droga wydaje się otwarta....
_chris_ jest off-line  
28-12-2009, 20:39  
Misiek K
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Zdjęcia w internecie

Dziekuje bardzo za pomoc...Pozdrawiam...
Misiek K jest off-line  
16-06-2010, 17:59  
mrzysty
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Zdjęcia w internecie

Witam.Posiadam własna strone o podróżach w internecie wszystkie tam zamieszczone zdjęcia są moją własnością, jednak jest jedna osoba która znajduje się na tych zdjeciach i sobie tego nie życzy, biorąc pod uwagę prośbę tej osoby zamazałem jej twarz, tak aby była nie rozpoznawalna, czy w takim przypadku nadal moze mieć do mnie pretensję i czy mogą grozić mi zato jakieś konsekwencje prawne.
mrzysty jest off-line  
16-06-2010, 18:31  
B737
Użytkownik
 
Posty: 135
Domyślnie RE: Zdjęcia w internecie

Jeśli po tym zabiegu graficznym jest nierozpoznawalna, to można śmiało zdjęcia zostawić. Żadne konsekwencje prawne nie grożą.
B737 jest off-line  
16-06-2010, 19:24  
mrzysty
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Zdjęcia w internecie

dzieki Marcin, troche mnie to uspokoiło.
mrzysty jest off-line  
19-11-2010, 19:20  
3agrab
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Zdjęcia w internecie

prosil bym o rade w takiej sytuacji:

moje zdjecie zostalo zrobione w klubie przez jakiegos fotografa" bez mojej zgody- zostalo umieszczone na stornie pewnej osoby do ktorej mialem link wyslany.

wziolem sobie to zdjecie skopiowalem zaznaczam ze widnieje na nim zupelnie sam, i dalem na pewna strone internetowa.

jak wyglada to prawnie? czy fotograf ktory zrobil zdjecie moje , moze oskarzyc o prawo autorskie , poniewaz zostalo umieszczone na pewnej stronie bez jego zgody?

z gory dziekuje za odpowiedz
3agrab jest off-line  
19-11-2010, 19:43  
TSG
Przyjaciel forum
 
TSG na Forum Prawnym
 
Posty: 1.979
Domyślnie RE: Zdjęcia w internecie

1. Fotografa najprawdopodobniej nie mógł bez Twojej zgody zamieścić tego zdjęcia - możliwe, że złamał Twoje prawo do wizerunku.
2. Ty nie mogłeś bez zgody fotografia zamieścić tego zdjęcia - złamałeś jego prawa autorskie.
TSG jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo autorskie - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zdjęcia w internecie - Witam.Moje pytanie dotyczy tym razem zdjęć mojego dziecka w internecie,zamieszczonych przez dyrektorkę szkoły.Czy bez zgody rodziców,dyrektorka może...
§ zdjęcia w internecie - Witam, mam spory problem:rolleyes: byłam na sesji zdjęciowej u fotografa amatora. Do dziś nie mogę sie doprosić o zrobione mi zdjecia ale najgorsze...
§ Zdjęcia w internecie - Chcę zapytać czy gdybym umiesciła na blogu zdjęcie osoby bez jej zgody ale z całkowicie zasłoniętą twarzą to czy byłoby to niezgodne z prawem?
§ Zdjęcie w internecie - Mam pytanie. Czy jeśli umieściłem czyjeś zdjęcie w internecie bez czyjejś zgody to czy ten ktoś ma prawo iśc to zgłosic na policję? Z góry dziękuję...
§ zdjęcia w internecie - jako nauczyciel gimnazjum chciałbym zapytać czy umieszczanie zdjęć nauczycieli w różnych sytuacjach ( nieraz są to zdjęcia zrobione z ukrycia ) na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:08.