Dojazd świadka do Sądu - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
23-01-2007, 19:47  
erato
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Dojazd świadka do Sądu

Witam. Szwagier jest wezwany na świadka(obecność obowiązkowa) do sądu oddalonego od miejsca zamieszkania przeszło 300km. Chodzi mi o zwrot kosztów dojazdu i za zarobek utracony z powodu stawiennictwa. Jakie dokumenty trzeba złożyć i gdzie , żeby odzyskać jakieś pieniądze? Prawdopodobnie będzie jechał smochodem. Proszę o pomoc . Pzdr.
erato jest off-line  
24-01-2007, 00:10  
labla
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie

Za utracony zarobek sąd nie zwraca , zwraca jedynie za przejazd , ale nie za paliwo a równowartość biletu 2 klasy pociągiem osobowym.
labla jest off-line  
24-01-2007, 09:37  
13a
Przyjaciel forum
 
Posty: 434
Domyślnie

Też mnie to interesuje. A jeżeli można dojechać tylko autobusem lub własnym pojazdem, bo tam np. lini kolejowej nie ma , to okazac bilet autobusowy?A własnym pojazdem- to żadnego zwrotu za koszt podróży się nie otrzyma?
13a jest off-line  
24-01-2007, 11:17  
mix
Użytkownik
 
Posty: 26
Domyślnie

labla-> Nie masz racji

Świadkowi przysługuje zwrot wydatków koniecznych,związanych ze stawiennictwem do sądu,oraz wynagrodzenie za utratę zarobku Do wydatków koniecznych zalicza się tu: koszty podróży,czy noclegu w miejscu przesłuchania.

13a-> Skoro jedyny mozliwy transport do miejscowości sądu wiedzie droga publiczną,to wówczas okazany bilet z autobusu będzie wystarczający.
Nie wiem jak to jest z własnym pojazdem,ale się dowiem
mix jest off-line  
24-01-2007, 14:44  
malgosiak
Użytkownik
 
malgosiak na Forum Prawnym
 
Posty: 42
Domyślnie

Z własnym pojazdem jest tak, awiem to na pewno, Sąd zwraca tak samo jak za bilety najniżej możliwości jezeli jest tam pociąg to tyle samo co za pociąg 2 klasy w dwie strony i to na konto po wizycie, tak samo robi zus, ALBO JAK TYLKOjest to autobus to tak jak za autobus w dwie strony, ni ma możliwości zwrotu za paliwo jeżeli chodzi samochód, jak nie będziesz mieć biletów to zwróci Ci j/w.
malgosiak jest off-line  
24-01-2007, 15:01  
13a
Przyjaciel forum
 
Posty: 434
Domyślnie

Nie wiem jak jest na dzien dzisiejszy z tym zwrotem jak jedzie się własnym samochodem.Ale pare lat temu mój mąż był wzywany na świadka i po sprawie, podawał w kasie sądu odległość w kilometrach i wezwanie ,że miał się stawić w tym sądzie i coś mu tam naliczyli i wypłacili jakąś kase..A pracodawcy pokazał ,że ma wezwanie na ten dzien do sądu i miał zapłacone normalne wynagrodzenie jakby był w pracy.
13a jest off-line  
04-07-2007, 12:33  
Kornelia
Praktyk w spoczynku
 
Kornelia na Forum Prawnym
 
Posty: 35
Domyślnie

[cytat="malgosiak"]Z własnym pojazdem jest tak, awiem to na pewno, Sąd zwraca tak samo jak za bilety najniżej możliwości jezeli jest tam pociąg to tyle samo co za pociąg 2 klasy w dwie strony i to na konto po wizycie, tak samo robi zus, ALBO JAK TYLKOjest to autobus to tak jak za autobus w dwie strony, ni ma możliwości zwrotu za paliwo jeżeli chodzi samochód, jak nie będziesz mieć biletów to zwróci Ci j/w. [/cytat]

Jak byłam w ZUS-ie w Bydgoszczy, to oddawali na podstawie biletu od razu, w okienku.

Natomiast interesuje mnie, czy np koszt opieki nad dzieckiem ( np. chorym) mogliby też zwrócić?
Kornelia jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo cywilne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Przesłuchanie świadka w obecności pełnomocnika innego świadka odpowiedzi: 1
§ dojazd odpowiedzi: 2
§ Wezwanie na świadka wbrew woli świadka odpowiedzi: 2
§ dojazd odpowiedzi: 1
§ dojazd odpowiedzi: 1
§ Dojazd do sądu odpowiedzi: 18


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:32.