Jak odzyskac dług od klienta??? Proszę o pomoc - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
27-09-2010, 17:19  
michu163
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Jak odzyskac dług od klienta??? Proszę o pomoc

Sprawa wygląda następująco. Tata jest właścicielem sklepu spożywczego na wsi, a jak to na wsi ludzie biorą na zeszyt. Klienci regularnie pieniądze oddają ale jest jedna rodzina, która nabrała długu w wysokości 5 tys zł i nie ma zamiary tego oddac. Dług kwitnie juz pewnie od 3 lat, a od klienta słychac ciągle że zacznie oddawac od następnego miesiąca ..... ale nic i to już od ponad roku. Tej sprawy tak nie mogę zostawic, bo to jest zbyt duża suma. Co mogę w tej sprawie zrobic?? Myslę aby sprawę oddac do sądu ale nie wiem od czego tu zacząc. Świadków na to że dług został nabrany posiadamy. Proszę o pomoc. Za wszelkie porady serdecznie dziękuje. Pozdrawiam
michu163 jest off-line  
27-09-2010, 18:01  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.861
Domyślnie RE: Jak odzyskac dług od klienta??? Proszę o pomoc

Cytat:
Napisał/a michu163
Dług kwitnie juz pewnie od 3 lat,
Niestety, ale :
Przepis prawny:
Art. 554. Roszczenia z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy, roszczenia rzemieślników z takiego tytułu oraz roszczenia prowadzących gospodarstwa rolne z tytułu sprzedaży płodów rolnych i leśnych przedawniają się z upływem lat dwóch.

Jednocześnie jednak należy mieć na uwadze stanowisko Sądu Najwyższego w wyroku z dnia 27 czerwca 2001 r. , II CKN 604/2000.
Bedek jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:38.