Ujawnienie budynku w księdze wieczystej - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
17-12-2010, 10:55  
agsk
Użytkownik
 
Posty: 60
Domyślnie Ujawnienie budynku w księdze wieczystej

Witam!
Mam taki problem.
Jest grunt na którym od dawna powiedzmy co najmniej od 1966 stoi budynek. problem polega na tym że budynek ten nie jest ujawniony w księdze wieczystej gruntu nie ma też osobnej księgi. Grunt z nieruchomością został odziedziczony przez 4 rodzeństwa i teraz będzie postępowanie o dział spadku w którym trzeba podać wartość. Co można zrobić żeby ujawnić ten budynek?
Czy żądać sprostowania księgi czy wnieść o wpis? słyszałam też że można się powołać na zaginięcie księgi wieczystej budynku i po prostu wystąpić o wpis trzeba mieć tylko 2 świadków. Ktoś coś poradzi?
agsk jest off-line  
17-12-2010, 18:32  
oktawia1
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Ujawnienie budynku w księdze wieczystej

Nie wiem, czy jestem osobą kompetentną, aby udzielać informacji na forum, ale miałam podobną sytuację, z tym, że budynek był młodszy. Ujawnienie budynku w moim przypadku nastąpiło po przedłożeniu w Wydziale Ksiąg Wieczystych Wypisu i Wyrysu wydanym w starostwie oraz zaświadczenie z gminy o dopuszczeniu budynku do użytkowania. Wszystko to trwało dwa tygodnie. Najlepiej idźcie do Wydziału Ksiąg Wieczystych i tam poproście o radę, dostaniecie wtedy informację, co i jak najlepiej zrobić. Ja tak zrobiłam i po dwóch tygodniach dostałam do domu zawiadomienie o ujawnieniu budynku na nieruchomości gruntowej. Kosztowało mnie to w sumie ok. 220,- zł.
oktawia1 jest off-line  
17-12-2010, 20:10  
agsk
Użytkownik
 
Posty: 60
Domyślnie RE: Ujawnienie budynku w księdze wieczystej

a wpisali ci od kiedy stoi budynek na działce czyli z datą wsteczną czy z datą teraźniejszą?
agsk jest off-line  
18-12-2010, 09:40  
oktawia1
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Ujawnienie budynku w księdze wieczystej

nie wiem, czy dobrze zrozumiałam Twoje pytanie:
1) jeżeli chodzi o wpis do księgi wieczystej - ujawniona jest jedynie data wpływu wniosku, na podstawie którego dokonano ujawnienia budynku w księdze,
2) jedyną datą, która świadczyła od kiedy budynek stoi na działce było pismo z gminy dot. oddania budynku do użytkowania.
oktawia1 jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:54.