Błędne pouczenie przez Sąd ?? - Forum Prawne

 

Błędne pouczenie przez Sąd ??

Jak to jest z tym pouczeniem ??? Kazus: Otrzymałem postanowienie, na które nie przysługiwało zażalenie, a mimo to Sąd mnie pouczył w doręczeniu, że mogę. Postanowienie było dla mnie mało korzystne więc skorzystałem z pouczenia ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne

Prawo cywilne - aktualne tematy:

  • § Rezygnacja ze szkoły policealn...
    Witam. Mam pewien problem związany ze szkołą policealną w systemie zaocznym. Polega on na tym, że chciałbym się...
  • § Pożyczka od osoby fizycznej (l...
    Witam, wziąłem porzyczke od osoby fizycznej w wysokości 220 000 zł w umowie mam 3,5% odsetek w skali roku....
  • § Kupno auta
    Witam, kupiłem miesiąc temu auto. Sprzedawcą była osoba prywatna. Po oględzinach okazało się że do wymiany są...

 
09-01-2011, 15:11  
drstanek
Użytkownik
 
Posty: 130
Domyślnie Błędne pouczenie przez Sąd ??

Jak to jest z tym pouczeniem ???

Kazus:
Otrzymałem postanowienie, na które nie przysługiwało zażalenie, a mimo to Sąd mnie pouczył w doręczeniu, że mogę. Postanowienie było dla mnie mało korzystne więc skorzystałem z pouczenia i złożyłem zażalenie.

Po czym otrzymałem postanowienie o odrzuceniu zażalenia.

1. Czy to, że zostałem pouczony o możliwości złożenia zażalenia może być podstawą mojego zażalenia na postanowienie o odrzuceniu zażalenia.

2. Czy Sąd jest związany pouczeniem, tzn. czy będzie musiał rozpoznać zażalenie na postanowienie na które nie przysługiwało zażalenie.

Sytuację ponad to komplikuje, pouczenie przy doręczeniu postanowienia o odrzuceniu zażalenia - "zażalenie nie przysługuje"

Zgodnie z art 394 par. 1 pkt 11) zażalenie przysługuje na postanowienie o odrzuceniu zażalenia.

3. czy zgodnie z tym przepisem, mimo pouczeniu przez Sąd mogę składać zażalenie.


Zdaję sobie sprawę, że powyższa sytuacja jest mało prawdopodobna, ale musicie mi uwierzyć, że w postępowaniu, w którym jestem wnioskodawcą to nie jedyne nieprawidłowości.

Z góry dziękuje
drstanek jest off-line  
09-01-2011, 16:22  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 12.651
Domyślnie RE: Błędne pouczenie przez Sąd ??

Cytat:
Napisał/a drstanek Zobacz post

2. Czy Sąd jest związany pouczeniem, tzn. czy będzie musiał rozpoznać zażalenie na postanowienie na które nie przysługiwało zażalenie.
Nie jest związany i nie będzie musiał.
kadi jest off-line  
09-01-2011, 16:31  
drstanek
Użytkownik
 
Posty: 130
Domyślnie RE: Błędne pouczenie przez Sąd ??

To po co Sąd poucza, skoro go to nie wiąże.

I od razu drugie pytanie, co jeśli Sąd źle pouczył i minie czas na składanie zażalenia.
drstanek jest off-line  
09-01-2011, 21:19  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 12.651
Domyślnie RE: Błędne pouczenie przez Sąd ??

Oczywiście Sąd powinien pouczać prawidłowo.
I jest taka zasada, że błędne pouczenie nie może powodować negatywnych skutków dla blędnie pouczonego.
Ale błędne pouczenie nie spowoduje, że nagle - niezgodnie z prawem - komuś będzie przysługiwało zażalenie, w sprawie w której ustawa (a nie Sąd) stanowi wyraźnie, że zażalenia nie ma.

Jeśli Sąd źle pouczył stronę i minął czas na złożenie środka zaskarżenia, który faktycznie stronie przysługuje (np. Sąd pouczył, że na wniesienie zażalenia jest 14 dni od doręczenia orzeczenia, a jest naprawdę 7 dni i strona wniosła zażalenie w 12 dniu) to strona może złożyć wniosek o przywrócenie uchybionego terminu.

Zgodnie z zasadą, że błędne pouczenie nie może powodować negatywnych skutków dla strony, uchybiony termin zostanie stronie - na jej wniosek - przywrócony (o ile wniosek strony będzie spełniał inne wymogi przewidziane dla wniosku o przywrócenie terminu).

Gdy Sąd poucza, że stronie służy zażalenie, które faktycznie nie przysługuje, to owo błędne pouczenie nie powoduje, żadnych negatywnych skutków dla strony - strona i tak nie miała prawa do zażalenia i tak. Czyli nawet gdyby Sąd prawidłowo pouczył to i tak strona nie mogłaby składać zażalenia.

Co innego w drugą stronę, gdy Sąd błędnie poucza, że zażalenia nie ma, a ono faktycznie służy. Wtedy też strona, której w wyniku tego uciekł termin do złożenia owego zazalenia może składać wniosek o przywrócenie uchybionego terminu.
kadi jest off-line  
10-01-2011, 16:35  
praworzadny
Stały bywalec
 
Posty: 541
Domyślnie RE: Błędne pouczenie przez Sąd ??

Cytat:
Napisał/a kadi Zobacz post
Nie jest związany i nie będzie musiał.

Z mojego doswiadczenia z sadami administracyjnymi wynika, ze sady te dzialaja w/g formuly "jest potrzeba, znajdzie sie wykladnia prawa". Sad moze wszystko, sad nie musi uwzglednic niczego, sad moze dopuscic dowody i moze nie, sad moze obywatela dudkac ile chce a obywatel musi to strawic. Nikt nie kontroluje pracy sadow ani orzeczen "niezawislych" tylko z nazwy sadow. Skargi kasacyjne? Zapomnijcie. Tylko 10% skarg rozstrzyganych jest na korzysc pokrzywdzonych obywateli.
praworzadny jest off-line  
10-01-2011, 17:09  
drstanek
Użytkownik
 
Posty: 130
Domyślnie RE: Błędne pouczenie przez Sąd ??

Moim zdaniem problem leży gdzie indziej. Pokrzywdzeni obywatele nie skarżą Sądów o odszkodowania z tytułu zadość uczynienia za straty moralne itp.

Sąd łamie prawo, albo co gorsza prawa obywateli zapisane w Konstytucji RP = wysokie odszkodowanie.

Od razu Ci "niezawiśli" zaczęliby się przykładać do swojej pracy.

Wiem, że w Polsce to jest trudne do zrealizowania, ale po wyczerpaniu drogi w Polsce jest jeszcze Sztrasburg.
Nie może być tak, że Sztrasburg jest tylko dla skazanych odbywających kary pozbawienia wolności w za małych pokojach.
drstanek jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo cywilne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ pouczenie a kartoteki prawne - witam jestem nowy na tym forum. Od razu przepraszam jeśli w złym dziale załozylem post. Jestem uczniem 3 kl gimnazjum. Chciabym iść po liceum na...
§ Pouczenie pokrzywdzonego - Witam, gdy byłam przesłuchiwana na policji jako swiadek (i zarazem pokrzywdzony, bo chodziło o zabranie bez mojej wiedzy pewnej rzeczy o wartości 30...
§ pouczenie przez policjanta, sprawa w sądzie, możliwe? - Witam Najpierw opiszę moją sytuację a później zadam kilka pytań. W czasie krakowskich juwenaliów 2010 w maju podczas koncertu na Błoniach...
§ pouczenie za wyprowadzanie psa bez smyczy - Witam, mam problem gdyż ze względu na wiek i małe doświadczenie nie orientuję się w tej dziedzinie, mianowicie: Dzisiaj o 21:30 wyszedłem z psem...
§ pouczenie i mandat - Witam wszystkich, Dnia 26 września otrzymałem pouczenie, za zakłócenie spoczynku nocnego (Art. 51 §1 KW). Wydawało mi się, że sprawa jest...
§ Pouczenie - Czesc. Mam takie pytanie male.A w zaszdzie dwa pytania.Czy sprawca wykroczenia drogowego podczas kontroli policyjnej zeznaje czy wyjasnia? I drugie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:26.