Awizo powtórne a doręczenie przesyłki - Forum Prawne

 

Awizo powtórne a doręczenie przesyłki

Czy powtórne awizowanie przez pocztę przesyłki poleconej jest równoznaczne z doręczeniem przesyłki ? Czy jest na to jakis przepis prawny, czy to norma zwyczajowa ?...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne

Prawo cywilne - aktualne tematy:


 
09-01-2011, 18:09  
hornwaldt
Użytkownik
 
Posty: 151
Domyślnie Awizo powtórne a doręczenie przesyłki

Czy powtórne awizowanie przez pocztę przesyłki poleconej jest równoznaczne z doręczeniem przesyłki ? Czy jest na to jakis przepis prawny, czy to norma zwyczajowa ?
hornwaldt jest off-line  
09-01-2011, 19:15  
gryffinian
Przyjaciel forum
 
gryffinian na Forum Prawnym
 
Posty: 11.928
Domyślnie RE: Awizo powtórne a doręczenie przesyłki

A jakiej przesyłki sprawa dotyczy?
gryffinian jest off-line  
09-01-2011, 20:16  
hornwaldt
Użytkownik
 
Posty: 151
Domyślnie RE: Awizo powtórne a doręczenie przesyłki

przesyłki poleconej za zwrotnym potwierdzeniem odbioru
hornwaldt jest off-line  
09-01-2011, 20:55  
rewt
Stały bywalec
 
rewt na Forum Prawnym
 
Posty: 2.658
Domyślnie RE: Awizo powtórne a doręczenie przesyłki

Ale kto jest nadawcą tej przesyłki?
rewt jest off-line  
09-01-2011, 20:58  
krzysiekjx1
Stały bywalec
 
Posty: 2.205
Domyślnie RE: Awizo powtórne a doręczenie przesyłki

Cytat:
Napisał/a petrosj Zobacz post
Czy powtórne awizowanie przez pocztę przesyłki poleconej jest równoznaczne z doręczeniem przesyłki ? Czy jest na to jakis przepis prawny, czy to norma zwyczajowa ?
jest przepis prawny w tej kwestii i było o tym na forum
krzysiekjx1 jest off-line  
10-01-2011, 06:25  
hornwaldt
Użytkownik
 
Posty: 151
Domyślnie RE: Awizo powtórne a doręczenie przesyłki

No więc przewertowałem Kodeks cywilny, Kodeks postępowania cywilnego, nawet regulamin doręczeń na stronie www.poczta-polska.pl i zadnego konkretu nie znalazłem
hornwaldt jest off-line  
10-01-2011, 08:16  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 9.557
Domyślnie RE: Awizo powtórne a doręczenie przesyłki

Kodeks Postępowania Administracyjnego oraz Ordynacja Podatkowa

przykładowo art. 44 KPA

zapisy te nie dotyczą postępowania cywilnego
voyteg jest off-line  
10-01-2011, 08:30  
krzysiekjx1
Stały bywalec
 
Posty: 2.205
Domyślnie RE: Awizo powtórne a doręczenie przesyłki

Art. 139. § 1. W razie niemożności doręczenia w sposób przewidziany w artykułach poprzedzających, pismo przesłane za pośrednictwem operatora publicznego lub innego operatora pocztowego należy złożyć w placówce pocztowej tego operatora, a doręczane w inny sposób – w urzędzie właściwej gminy, umieszczając zawiadomienie o tym w drzwiach mieszkania adresata lub w oddawczej skrzynce pocztowej ze wskazaniem, gdzie i kiedy pismo pozostawiono, oraz z pouczeniem, że należy je odebrać w terminie siedmiu dni od dnia umieszczenia zawiadomienia. W przypadku bezskutecznego upływu tego terminu, czynność zawiadomienia należy powtórzyć. § 2. Jeżeli adresat odmawia przyjęcia pisma, doręczenie uważa się za dokonane.
krzysiekjx1 jest off-line  
10-01-2011, 09:47  
Wilks
Użytkownik
 
Posty: 51
Domyślnie RE: Awizo powtórne a doręczenie przesyłki

Cytat:
Czy powtórne awizowanie przez pocztę przesyłki poleconej jest równoznaczne z doręczeniem przesyłki ? Czy jest na to jakis przepis prawny, czy to norma zwyczajowa ?
Powtórne awizo nie jest równoznaczne z doręczeniem. Regułą jest, że przesyłki powinny być dwukrotnie awizowane i pozostawione na poczcie na siedem dni, licząc – odpowiednio – od dnia następnego po dniu pozostawienia pierwszego zawiadomienia oraz od dnia następnego po sporządzeniu zawiadomienia powtórnego (§ 9 ust. 1, 3 i 7 rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie szczegółowego trybu doręczania pism sądowych przez pocztę w postępowaniu cywilnym). Zawiadomienie powtórne może być jednak sporządzone dopiero po upływie pierwszego terminu siedmiodniowego, a więc najwcześniej ósmego dnia. W praktyce niestety na powtórnym awizo jest tylko data pierwszego awizowania co sprawia błędne wrażenie, że mamy kolejne siedem dni od upływu tego pierwszego terminu.

Inaczej w postępowaniu sądowoadministracyjnym bo jest jeden 14-dniowy termin (art. 73 § 1 ppsa). Po upływie pierwszych siedmiu dni wystawia się co prawda ponowne awizo, ale możliwość odbioru pisma limitowana jest terminem 14-dniowym od dokonania pierwszego zawiadomienia (art. 73 § 3 ppsa). Nie ma więc zastosowania § 9 ust. 3 rozporządzenia w sprawie doręczania pisma w postępowaniu cywilnym, choć co do zasady przepisy tego aktu stosuje się odpowiednio w postępowaniu przed WSA i NSA (art. 300 ppsa).
Wilks jest off-line  
02-01-2014, 23:27  
Darekk12
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Awizo powtórne a doręczenie przesyłki

Ale jaki dzień może zostać uznany za dzień DORĘCZENIA pisma? Dzień doręczenia pierwszego awiza, czy dzień po 14 dniowym terminie, w przypadku nie podjęcia pisma? To ma aktualnie ogromne znaczenie dla przedawnienia zobowiązań podatkowych ze wzgl. na konieczność łącznego spełnienia wymogów jego przerwania (skuteczne zastosowanie środka egzekucyjnego oraz poinformowanie o tym dłużnika przed końcem okresu przedawnienia zobowiązania).
Darekk12 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo cywilne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Dowód doręczenia przesyłki - Zwrotne potwierdzenie odbioru listu poleconego jest dowodem doręczenia przesyłki do adresata. Jak ma się bronić adresat w sytuacji, gdy w kopercie...
§ Doręczenie wyroku - Witam. Ponad rok temu zostałem pomówiony o zmianę pasa ruch bez zachowania nalezytej ostrozności i w związku z tym otarł sobie bok pojazdu o barierę...
§ doręczenie pisma - W skrzynce pocztowej znalazłem zawiadomienie o złożeniu w Starostwie Powiatowym pisma do mnie. Piszą że mam na odbiór siedem dni a potem pismo będzie...
§ Skuteczne doręczenie kpa. - Jak skutecznie doręczyć pismo stronie w postępowaniu administracyjnym. Ta osoba mieszka stale za granicą. Nie ma żadnego pełnomocnika do doręczeń w...
§ Źle doręczona przesyłka - Firma wysyłkowa (inwestycje numizmatyczne) po mojej ówczesnej wpłacie na konto bankowe kwoty ok 1300zł za monety kolekcjonerskie, objęte...
§ doręczenie wyroku - Czy po wydaniu wyroku przez W.Sąd Administracyjny zostaje on doręczony stronie z urzędu czy też konieczne jest pisanie wniosku o doręczenie. Pytanie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:32.