oddalenie zażalenia przez sąd II instancji - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
27-01-2011, 14:04  
psxnet
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie oddalenie zażalenia przez sąd II instancji

jezeli sąd okręgowy oddali zażalenie pozwanej na odrzucenie apelacji to zamyka dorge postepowania czy pozwana może wnieśc kasacje do sądu najwyzszego lub jakis inny środek zaskarzenia? bardzo prosze o odpowiedz i z gory dziekuje
psxnet jest off-line  
27-01-2011, 14:19  
tcp
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.201
Domyślnie RE: oddalenie zażalenia przez sąd II instancji

Przepis prawny:
Art. 3982. § 1. Skarga kasacyjna jest niedopuszczalna w sprawach o prawa majątkowe, w których wartość przedmiotu zaskarżenia jest niższa niż pięćdziesiąt tysięcy złotych, w sprawach gospodarczych - niższa niż siedemdziesiąt pięć tysięcy złotych, a w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych - niższa niż dziesięć tysięcy złotych. Jednakże w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych skarga kasacyjna przysługuje niezależnie od wartości przedmiotu zaskarżenia w sprawach o przyznanie i o wstrzymanie emerytury lub renty oraz o objęcie obowiązkiem ubezpieczenia społecznego. Skarga kasacyjna przysługuje niezależnie od wartości przedmiotu zaskarżenia także w sprawach o odszkodowanie z tytułu szkody wyrządzonej przez wydanie prawomocnego orzeczenia niezgodnego z prawem.

§ 2. Skarga kasacyjna jest niedopuszczalna także w sprawach:

1) o rozwód, o separację, o alimenty, o czynsz najmu lub dzierżawy oraz o naruszenie posiadania,

2) dotyczących kar porządkowych, świadectwa pracy i roszczeń z tym związanych oraz o deputaty lub ich ekwiwalent,

3) rozpoznanych w postępowaniu uproszczonym.

§ 3. Niedopuszczalna jest skarga kasacyjna od wyroku ustalającego nieistnienie małżeństwa lub orzekającego unieważnienie małżeństwa, jeżeli choćby jedna ze stron po uprawomocnieniu się wyroku zawarła związek małżeński.


Jeżeli, mimo to, kasacja przysługuje to można. Tylko do wniesienia kasacji jest przymus adwokacko - radcowski.
tcp jest off-line  
02-02-2011, 14:35  
sss12
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Zażalenie na postanowienie sądu

ZAŻALENIE NA POSTANOWIENIE SĄDU

Niestety miałem pecha i poraz kolejny w tej samej sprawie sądowej Sąd w postanowieniu zrobił błąd formalny i merytoryczny.

Tym razem mój pozew zostaje cofnięty, ponieważ cytuję uzasadnienie Sądu:
,,Zarządzeniem z dnia 28.12.2010 r. wezwano powoda do uiszczenia opłaty od opisanego zażalenia i powód potwierdził odbiór tego wezwania w dniu 30.12.2010 r., zaś przedmiotową opłatę powód uiścił w dniu 10.01.2011 r., a zatem po upływie zakreślonego terminu (termin ten upłynął w dniu 6.01.2011 r.) Z tych względów zazalenie podlega odrzuceniu na mocy art. 370 k.p.c."

Na to kolejne POSTANOWIENIEM napisałem (oczywiście w terminie napisane i wysłane na 2 dzień od otrzymania POSTANOWIENIA) zażalenie do Sądu, ponieważ:

-opłatę uiściłem w terminie w dniu 4.01.2011r., a nie 10.01.2011r. mam na to potwierdzenie dowodu wpłaty, którego ksero dołączyłem do zażalenia!


Teraz czekam na dalszy bieg sprawy.

Jednocześnie mam wielką proźbę i proszę o pomoc!!!

Co można zrobić w takiej sytuacju aby ta sprawa nie przeciągała się w nieskończoność z powodu niestety błędów robionych przez dział administracyny Sądu i ciągłych moich zażaleń na te błędy...

Wiem, że można składać skargi do PREZESA danego Sądu, ale każda skarga wymaga opłaty 100 zł. Przecież to nie są moje błędy, tylko działu administracyjnego Sądu!

Mam pytanie czy w tej sprawie, aby nie ponosić kosztów opłat mogę złożyć WNIOSEK O ZWOLNIENIE OD OPŁATY?

Jestem emerytem i liczę się z każdym groszem, jednocześnie osobą oszukaną przez dłużnika.
sss12 jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:16.