Jak odzyskać poniesione nakłady na budowę domu - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne

Prawo cywilne - aktualne tematy:

  • § Błędnie przeprowadzone rozgran...
    Witam, Zwracam się do Państwa z gorącą prośbą o pomoc w tym jak rozwiązać spór geodezyjny, który...
  • § Uporczywy sąsiad
    Serdecznie wszystkich witam. Mam problem z sąsiadem. Od 3 lat mieszkam w domu swojej partnerki. Przez 20 lat był tam...
  • § Poczytalność powoda - czy możn...
    Witam, Osoba, która pozwała mnie w sądzie jest niepełnosprawna umysłowo (otrzymuje rentę inwalidzką). Nie jest...

Odpowiedz
 
18-03-2011, 23:07  
GregoryM
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Jak odzyskać poniesione nakłady na budowę domu

Witam,

Mam zawiłą sprawę i szukam pomocy, może znajdzie się ktoś, kto będzie w stanie mi rozjaśnić i pokierować na właściwą drogę, celem odzyskania wydanych pieniędzy.

Streszczę jak potrafię najkrócej: w 2009r, moja żona wraz z rodzicami podjęła decyzję, o zakupie przez nich domu i wspólnym zamieszkaniu. Podyktowane to było faktem, że zostali sami 300km od nas, jedynej rodziny i z racji wieku (po 70). Nas nie było stać na zakup domu, więc uzgodniliśmy, że oni finansują zakup, a my wykończenie. Na początku wszystko było jak w bajce, kupili nieruchomość w stanie tzw. deweloperskim, do wykończenia, my w czasie 5 miesięcy wykończyliśmy, zrobiliśmy wszystko wokół posesji, ogrodzenia, podjazdy, chodniki ect. po czym wszyscy sprowadziliśmy się wspólnie i mieszkaliśmy blisko 1,5r. W tym okresie okazało się, że nie jesteśmy w stanie wspólnie zamieszkiwać w jednym domu, z jedną kuchnią, powstawały i nasilały się konflikty pokoleń, różnicy zdań itp. Przyszedł czas, kiedy usłyszeliśmy, że mamy płacić za wynajem lub się wyprowadzić, co też uczyniliśmy, bo życie stało się nie do zniesienia, a sprawa została postawiona jasno i klarownie, mamy opuścić ich dom do 28 lutego 2011r. bo to ich własność i nie życzą sobie obcych lokatorów. Żenujące, wiem i zawsze to żonie powtarzałem, że to zły pomysł, ale mieliśmy nadzieję, że podając rękę starszym już rodzicom, będzie możliwa zgoda i piękna jesień życia, co okazało się straszną pomyłką.

Reasumując - po zakupie ponieśliśmy wydatki na urządzenie, wykończenie, wyposażenie domu, ogrodu, posesji, zbudowanie ogrodzeń i wszystkiego co potrzebne. Kwota jest niebagatelna, ponad 150 tys zł. Dodatkowo, przez cały okres wspólnego zamieszkania, wszystkie koszty związane z utrzymaniem domu tj. rachunki bieżące i wydatki na naprawy itp. były opłacane tylko przeze mnie. Wszystkie wydatki mam udokumentowane od początku, paragony zakupów, rachunki, faktury oraz potwierdzenia przelewów za rachunki. Dodatkowo dochodzi moja ciężka fizyczna praca, stawianie ogrodzeń samodzielnie, położenie paneli, malowanie, ścianki, ogród, przygotowanie gruntu, instalacja trawy z rolki, ect. to jest przecież wycenialne i policzalne jako koszty poniesione i to nie małe. W tym czasie ponad pół roku nie pracowałem, bo poświęciłem się budowie.
Oczywiście kiedy próbowałem uzgodnić formę zadośćuczynienia tym wydatkom, uzyskania jakiegoś zwrotu ich usłyszałem, że nie mamy co dyskutować, i że nic nam się nie należy, to jest ich i koniec. Pytanie brzmi - jak odzyskać poniesione wydatki za wszystko? jaką formę przyjąć, czy paragony, rachunki, przelewy, to wystarczające dowody na te koszty?
Sytuacja dla mnie jak i żony jest makabryczna, ale dochodzimy do wniosku, że z jakiego powodu mieli byśmy nie żądać zwrotu, skoro wydaliśmy wszystkie oszczędności nasze i naszych dzieci, a zostaliśmy wyrzuceni pod most, nie mamy żadnych pieniędzy, zmuszeni wynająć mieszkanie, sprzedając samochód, motocykl, by móc odzyskać jako taką równowagę i rozpocząć wszystko od nowa? a wszystko co zostało kupione do domu jak to nazwali "jest ich" i zostało tam, nie pozwolono nam nawet zabrać podstawowego wyposażenia, które również sami kupowaliśmy i posiadaliśmy przez 20 lat wspólnego pożycia?

Czy niemoralnym jest próba odzyskania wkładu który ktoś uznaje za swój, a my za to zapłaciliśmy i mamy dokumenty?
Proszę o poradę, jak postąpić, jaką formę przyjąć i czy mamy szanse na odzyskanie choćby części. Wezwania do zapłaty, z dołączonymi dokumentami zakupów? czy prosto do prawnika, zastępstwo i proces? kompletnie nie mam pojęcia jak postąpić i od czego zacząć, rozmowa nie wchodzi w grę, już się odbyła, zostałem wyproszony i zatrzaśnięto mi drzwi, odbierając klucze.
GregoryM jest off-line  
20-03-2011, 11:08  
artisan3D
Przyjaciel forum
 
artisan3D na Forum Prawnym
 
Posty: 1.751
Domyślnie RE: Jak odzyskać poniesione nakłady na budowę domu

Zakładając, że post oddaje stan zgodny z prawdą, koniecznym jest natychmiastowa wizyta u prawnika. Wszelkie rachunki należy uporządkować, jakiekolwiek zdjęcia fotograficzne, pisma z urzędami, dostawcami materiałów budowlanych, mediów(prąd, woda etc). Tu uwaga: zadbać należy koniecznie aby w prawdopodobnym pozwie umieścić klauzulę z wnioskiem o zabezpieczenie powództwa poprzez wpis do ksiąg wieczystych informacji o postępowaniu o zwrot nakładów. Nieruchomość może zostać zbyta i wówczas skarga pauliańska może być nieskuteczna.
Czyli: prawnik, wezwanie do zapłaty, powództwo. Generalnie trudna i przykra sytuacja. Skończyć się może koniecznością egzekucji nieruchomości w celu zapłaty, wszakże nie zamieszkacie razem.
artisan3D jest off-line  
20-03-2011, 11:18  
GregoryM
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Jak odzyskać poniesione nakłady na budowę domu

Już myślałem, że nikt nie skusi się na przeczytanie tak długiego tekstu i stąd brak jakiejś reakcji, ale jednak, znalazł się chętny udzielenia porady, za co ogromnie dziękuję

W kwestii konieczności zabezpieczenia przed zbyciem itp. to nie mam raczej takich obaw, jestem pewien, że po wezwaniu ich i otrzymaniu konkretów, szczególnie od prawnika, a nie tylko ode mnie na piśmie, zaczną traktować sprawę poważnie i przestraszą się. To taki gatunek ludzi, odważni z hukiem tylko do nas, ale jakiekolwiek wezwanie do zapłaty czy rachunek, powoduje u nich brak myślenia i owczy pęd na Pocztę, celem zapłaty. Znam ich 20 lat i wiem to z autopsji.
Udam się zatem do jakiejś kancelarii, niech to prawnik sprawdzi, poukłada w całość, napisze odpowiednie wezwanie i podpisze się pod tym, myślę, że to automatycznie zadziała i nie będzie konieczności kierowania pozwu na dalszą drogę. Mam trochę zdjęć z czasu budowy, wszystkie paragony zakupów skserowane i opisane czego dotyczą, faktury również, zdjęcia są z okresu pracy, zarówno wnętrz jak i z zewnątrz, ogród, prace przy trawie, ogrodzeniach itp. Niestety, obecnie nie jestem w stanie wejść i zrobić nowych, z oczywistych względów, ale myślę, że to wystarczy. Trudno byłoby również uzyskać jakieś potwierdzenia od osób trzecich, dostawców, podwykonawców itp. no ale myślę, że paragony, rachunki i zdjęcia są wystarczającym dowodem, że inwestycja miała miejsce, oraz sam fakt, że zakup był, jest zamieszkały do dziś przez nich, a i w razie sprawy w sądzie, znajdą się świadkowie, potwierdzający naszą inwestycję, pracę i czas zamieszkiwania razem.
GregoryM jest off-line  
20-03-2011, 11:34  
BOHO
Stały bywalec
 
Posty: 7.279
Domyślnie RE: Jak odzyskać poniesione nakłady na budowę domu

przykra sprawa.
a nie idzie się dogadać ?
bo jeśli będzie sprawa w sądzie to może być długa i kosztowna.
BOHO jest off-line  
20-03-2011, 11:40  
GregoryM
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Jak odzyskać poniesione nakłady na budowę domu

Niestety, nie da się dogadać, bo to zacietrzewieni starzy ludzie, bez odrobiny honoru.
Jedyne co mogę zrobić, to wezwać ich i oficjalnymi pismami przestraszyć, że to nie żarty
i kiedy ktoś im obcy powie, że są na przegranej, wówczas pójdą na ugodę i się rozliczą. Dziwne charaktery, wierzą we wszystko i uznają różne bzdury, które słyszą od obcych i tu spodziewam się identycznej sytuacji, konkrety na papierze i od prawnika, potwierdzone przez sąsiada spowodują nagły zwrot akcji, bo to, że przegrają jest raczej pewne, tylko trochę zachodu potrzeba, no ale nikt nie mówił, że będzie łatwo.
GregoryM jest off-line  
20-03-2011, 11:42  
BOHO
Stały bywalec
 
Posty: 7.279
Domyślnie RE: Jak odzyskać poniesione nakłady na budowę domu

w takim razie powodzenia.
BOHO jest off-line  
20-03-2011, 11:51  
GregoryM
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Jak odzyskać poniesione nakłady na budowę domu

Dziękuję. Może jest ktoś mądry z Poznania, kto chciałby podjąć się napisania skomplikowanym językiem prawniczym pisma wiodącego i wezwania? albo ma kogoś godnego polecenia tej sprawy, w Waszym środowisku? Nie mam tu nikogo ani wiedzy o kancelariach, żadnych kontaktów w takich sprawach, to pierwsza moja styczność w tych kwestiach i muszę działać nieco po omacku, a to nie jest najlepsze.
GregoryM jest off-line  
20-03-2011, 12:00  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.771
Domyślnie RE: Jak odzyskać poniesione nakłady na budowę domu

Wzory wezwań do zapłaty znajdzie Pan na kazdym prawie portalu prawniczym.
Wyliczenie kwoty roszczenia powinien zrobic Pan sam, tak samo jak uporządkowanie dowodów w sprawie (faktur, paragonów), ponieważ to Pan najlepiej się orientuje w swych wydatkach. Wezwanie do zapłaty nakładów poczynionych na cudzą własność ma podpisać strona sporu, tj. Pan i Pańska Żona. Jeżeli udzieli Pan pełnomocnictwa prawnikowi, może podpisać on w Pańskim imieniu. Ponieważ wydatki, jak rozumiem, czyniono w trakcie małżeństwa i nie mają Państwo rozdzielności majątkowej, stroną są obydwoje małżonkowie.
natalie-s1959 jest off-line  
20-03-2011, 12:22  
GregoryM
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Jak odzyskać poniesione nakłady na budowę domu

Tak, nie mamy rozdzielności, wszystkie wydatki były wspólne, zatem zabieram się za liczenie, bo uporządkowane już mam, wzory wezwań są, właśnie czytam i zaczynam wypełniać. Pierwszy napiszę sam, rozumiem, że wraz z wezwaniem muszę dołączyć kopię faktur i wszelkich dowodów, jeśli to nie przyniesie skutku, wówczas wybiorę się do kancelarii i udzielę pełnomocnictwa, jeśli któryś z Adwokatów stwierdzi, że podejmie się przeprowadzenia sprawy w naszym imieniu.
GregoryM jest off-line  
20-03-2011, 12:45  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.771
Domyślnie RE: Jak odzyskać poniesione nakłady na budowę domu

Dowodów do wezwania dołączać nie trzeba - wystarczy wskazać kwotę i zaznaczyć, że jest ona oparta na dowodach w postaci (...). Należy także wyznaczyć jakiś czas (zwyczajowo 2 tygodnie) na zapłatę, wskazać konto, dołączyć żądanie doliczenie odsetek ustawowych liczonych od daty wyprowadzenia się Państwa z domu. I obowiązkowo podkreślić, że niewywiązanie się poskutkuje wniesieniem pozwu do sądu. Zresztą, każde typowe wezwanie te punkty posiada.
natalie-s1959 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo cywilne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ spór o nakłady na budowę odpowiedzi: 2
§ Poniesione nakłady a zachowek odpowiedzi: 1
§ Nakłady poniesione na budowę odpowiedzi: 5


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:08.