Darowizna- od jakiej kwoty? - Forum Prawne

 

Darowizna- od jakiej kwoty?

Witam, mam pytanie: od jakiej kowty należy stosować przepisy o darowiźnie. CZy kazde przekazanie pieniędzy będzie darowizną - jezeli nie to do jakiej kowty? Czy przeniesieine praw do samochodu będzie darowizną, a jeżeli tak to ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne

Prawo cywilne - aktualne tematy:

  • § Korepetycje udzielane pod wymy...
    Witam Was serdecznie Udzielam korepetycji z matematyki od około 3 miesięcy. Postanowiłem, że będę ogłaszał...
  • § Podział majatku
    W 2011 roku bedac w zwiazku małzenski wzielam kredyt na kwote 9 tysiecy na samochod.Rozstalam sie z mezem rok pozniej...
  • § faktura. ile czasu na oddanie?
    Witam, mam pytanie otoz kupilem buty na fakture na klub sportowy aby zwrocili mi czesc pieniedzy i chcialbym sie...

 
31-03-2011, 13:59  
maczek_86
Użytkownik
 
maczek_86 na Forum Prawnym
 
Posty: 184
Domyślnie Darowizna- od jakiej kwoty?

Witam,
mam pytanie:
od jakiej kowty należy stosować przepisy o darowiźnie. CZy kazde przekazanie pieniędzy będzie darowizną - jezeli nie to do jakiej kowty? Czy przeniesieine praw do samochodu będzie darowizną, a jeżeli tak to od jakiej wartosci?
Czy istnieje jakiś przepis nakazu dokonywania przejścia praw w formie dawroizny?
maczek_86 jest off-line  
31-03-2011, 14:19  
rex14_pl
Stały bywalec
 
rex14_pl na Forum Prawnym
 
Posty: 996
Domyślnie RE: Darowizna- od jakiej kwoty?

Nie ma wartosci od ktorej uzaleznia sie czy dane przysporzenie jest darowizna, a wiec gdybym podarowal komus 1zl to bylaby to darowizna.
Jezeli chodzi o wymog to darowizna powinna byc stwierdzona w fomie aktu notarialnego (tak to 1 zl tez ), ale darowizna nie zawarta w ww formie po spelnieniu swiadczenia (np. przekazaniu jakiejs sumy pieniedzy obdarowanemu) podlega uzdrowieniu, pomimo niezachowania ww formy aktu notarialnego.
Jezeli chodzi o wartosc darowizny ma ona znaczenie przy podatku od darowizny (jezeli dobrze pamietam do ok 9600zl darowizna jest zwolniona od podatku- jezeli darowizny dokonuje jedna z osob znajdujacych sie w I grupie podatkowej, czyli ktos z najblizszej rodziny. Dokladny katalog podmiotow z I grupy podatkowej mozna znalesc w ustawie od spadkow i darowizn).
rex14_pl jest off-line  
31-03-2011, 14:30  
loco1
Przyjaciel forum
 
Posty: 23.735
Domyślnie RE: Darowizna- od jakiej kwoty?

Cytat:
Jezeli chodzi o wymog to darowizna powinna byc stwierdzona w fomie aktu notarialnego (tak to 1 zl tez ),
Czy mógłbyś podać podstawę prawną?
Pozdr.
loco1 jest off-line  
31-03-2011, 14:41  
rex14_pl
Stały bywalec
 
rex14_pl na Forum Prawnym
 
Posty: 996
Domyślnie RE: Darowizna- od jakiej kwoty?

Przepis prawny:
Art. 890. § 1. Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.
§ 2. Przepisy powyższe nie uchybiają przepisom, które ze względu na przedmiot darowizny wymagają zachowania szczególnej formy dla oświadczeń obu stron.


Moze wspomne jeszcze o § 2
Wczesniejszy opis o "uzdrowieniu" czynnosci prawnej nie bedzie mial zastosowania w przypadku gdy do przenesienia wlasnosci przepisy kc wymagaja szczegolnej formy (przykladem moze byc zbycie nieruchomosci do ktorej wymaga sie formy aktu notarialnego. Jezeli taka forma nie zostanie zachowana to czynnosc pomimo faktycznego spelniena swiadczenia bedzie dalej niewazna)
rex14_pl jest off-line  
31-03-2011, 14:45  
loco1
Przyjaciel forum
 
Posty: 23.735
Domyślnie RE: Darowizna- od jakiej kwoty?

Dzięki za przetarcie oczu
Pozdr.
loco1 jest off-line  
31-03-2011, 14:46  
rex14_pl
Stały bywalec
 
rex14_pl na Forum Prawnym
 
Posty: 996
Domyślnie RE: Darowizna- od jakiej kwoty?

Prosze bardzo
rex14_pl jest off-line  
31-03-2011, 14:54  
maczek_86
Użytkownik
 
maczek_86 na Forum Prawnym
 
Posty: 184
Domyślnie RE: Darowizna- od jakiej kwoty?

Również dziękuję.
maczek_86 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo cywilne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Do jakiej kwoty się nie trzeba rozliczać? - Witam, mam pytanie, do jakiej kwoty nie trzeba się rozliczać z Urzędem Skarbowym? Chodzi mi o to, że jeśli będę sprzedawał(na allegro) jakieś...
§ zachowek - od jakiej kwoty - Przedstawię sytuację od początku, moja babcia zmarła w lutym 2009 r., mój ojciec odziedziczył po babci mieszkanie w centrum miasta na parterze, sąd...
§ Egzekucja z renty (od jakiej kwoty? ) - Rencista ma 500zł, po potrąceniu egzekucji przez komornika. Czy Komornik może z tak niskiej renty ściągać ? (tzn. przekazał Kru-owi). Co można zrobić...
§ od jakiej kwoty trzeba się rozliczać? - witam!Będąc na 10 sem. studiów podjęłam pracę w firmie X na podstawie umowy o praktykę absolwencką zgodnie z ustawą z dn. 17.07. 2009 (DZ.U...
§ od jakiej kwoty platnosc karta??? - robiac ostatnio zakupy na kwote ok.8zl kasjerka poinformowala mnie ze placic karta moge zaplacic dopiero wtedy gdy kwota do zaplaty wynosi ponad 10zl...
§ od jakiej kwoty mam zaplacic podatek ?pomocy - w sierpniu zeszlego roku nabylem samochod osobowy,w umowie widniala kwota 6000zl gdy oplacalem w urzedzie skarbowym 2%podatek policzono mi go ze...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:25.