Przedawnienie faktur za usługi telekomunikacyjne . - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
20-05-2011, 13:39  
artur89
Użytkownik
 
Posty: 85
Domyślnie Przedawnienie faktur za usługi telekomunikacyjne .

Witam .
Z racji tego że dostałem ostatnio wezwanie do zapłaty i straszenie sądem postanowiłem sprawdzić jak wygląda kwestia przedawnienia w tego typu umowach . Znalazłem informacje odnosząca się iż zastosowanie może mieć art. 751 kodeksu cywilnego w którym jest mowa o 2 letnim okresie . Zagłebiając się dalej w temat znalazłem artykuł radcy prawnego który mówi o tym iż dnia 7 maja 2009 Sąd Najwyższy podjął uchwałę w sprawie terminu przedawnienia roszczenia o opłatę abonamentową i wynagrodzenie za połączenia telefoniczne z umowy o świadczenie usług telefonicznych, zawartej na podstawie ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. 2004 r., Nr 171, poz. 1800, ze zm.).

"SN stwierdził w powziętej uchwale, że: termin przedawnienia roszczenia o opłatę abonamentową i wynagrodzenie za połączenia telefoniczne z umowy o świadczenie usług telefonicznych, zawartej na podstawie ustawy Prawo telekomunikacyjne określa przepis artykułu 118 Kodeksu Cywilnego, który przewiduje trzyletni termin przedawnienia dla roszczeń o świadczenia okresowe.


Mimo, że uchwała wymienia tylko dwa rodzaje należności, można ją odnieść i do roszczeń z innych umów zawieranych na podstawie ustawy Prawo telekomunikacyjne. Zatem przedsiębiorcy telekomunikacyjni i podmioty nabywające od nich należności dłużników mają więcej czasu na przymusowe ich ściągnięcie, niż miało to miejsce w czasie obowiązywania ustawy o Łączności (Dz. U. 1990 r., Nr 86, poz. 504, ze zm.) oraz nieaktualnej już ustawy Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. 2000 r., Nr 73, poz. 852, ze zm.), gdzie do umowy o świadczenie usług telefonicznych w kwestiach nieuregulowanych w prawie telekomunikacyjnym zastosowanie miały przepisy art. 750 Kodeksu Cywilnego o zleceniu, a więc również art. 751 Kodeksu Cywilnego przewidujący dwuletni termin przedawnienia roszczeń. Stanowisko to zostało potwierdzone wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 1999 roku (sygnatura akt III CKN 450/98 ), który w świetle obowiązującej aktualnie ustawy Prawo telekomunikacyjne jest nieaktualny.

Podsumowując należy stwierdzić, że przedawnienie w usługach telekomunikacyjnych na gruncie prawa cywilnego następuje z upływem 3 lat od dnia wymagalności spełnienia świadczenia tj. od dnia kiedy należność za usługę powinna zostać uregulowana. Upływ tego terminu nie oznacza jednak, że dochodzi automatycznie do umorzenia długów. Jeśli jednak pozwany o zapłatę dłużnik podniesie w sądzie zarzut przedawnienia, to wyegzekwowanie należnej kwoty na drodze sądowej będzie niemożliwe. Wówczas wierzyciel może liczyć jedynie na to, że dłużnik zapłaci ją dobrowolnie. "

Może ktoś mi potwierdzić to ? Rozumiem że informacje które znalazłem na innych stronach dotyczących właśnie art.751 z data po wydaniu już tej uchwały poprostu były już nie aktualne ?
artur89 jest off-line  
20-05-2011, 14:04  
djiksik
Stały bywalec
 
djiksik na Forum Prawnym
 
Posty: 2.930
Domyślnie RE: Przedawnienie faktur za usługi telekomunikacyjne .

skladajac zarzut przedawnienia powolujesz sie na atr 118 kc i termin 3 lat
djiksik jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:27.