Kiedy przedawnienie roszczeń - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
27-06-2011, 17:35  
piotrekaudi
Użytkownik
 
piotrekaudi na Forum Prawnym
 
Posty: 243
Domyślnie Kiedy przedawnienie roszczeń

Witajcie mam duży problem firma straszy mnie wypełnieniem weksla in blanco . Mi wydaję się że już powinno być przedawnienie tych roszczeń ,
Pracowałem w firmie finansowej Firma rzekomo ujawniła braki w moich rozliczeniach w dniu 17 pażdziernika 2007r. i w tym dniu zostałem zwolniony , sprawę na policję zgłoszono we wrześniu 2008r. póżniej sprawa trafiła do sądu karnego pierwsza rozprawa 17 wrzesnia 2009r. firma ta w tym postępowaniu żadała naprawienia szkody , dnia 6 maja 2010 zapadł wyrok uniewinniający mnie i bez naprawienia szkody 7 czerwca 2010r uprawomocnil się . Dodam też ze od 2007r firma nie wypełniła weksla , teraz strasza mnie wypełnieniem i droga cywilną w sądzie . kiedy w takim przypadku następuję przedawnienie wiem że 3 lata tylko czy ta sprawa przerywa bieg przedawnienia chodzi mi czy ktoś mógłby mi obliczyć to na podstawie tego konkretnego przypadku z góry dziękuję .
piotrekaudi jest off-line  
27-06-2011, 18:17  
pi0tr3k
Przyjaciel forum
 
pi0tr3k na Forum Prawnym
 
Posty: 667
Domyślnie RE: Kiedy przedawnienie roszczeń

Terminy przedawnienie roszczeń o których piszesz są następujące:

Art. 4421. § 1. Roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.

§ 2. Jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat dwudziestu od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.


Jeśli chodzi o przerwanie biegu przedawnienie to pomocne może się okazać następujące orzeczenie:

Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 11 marca 2008 r. II CSK 456/2007

Wniesienie aktu oskarżenia a także wniosku o zastosowanie środka karnego przewidzianego w art. 46 § 1 kk nie przerywa biegu przedawnienia roszczenia z tytułu odszkodowania za szkodę wyrządzoną przestępstwem, natomiast skutek taki wywiera wytoczenie powództwa adhezyjnego nawet, gdy pozostawione zostanie bez rozpoznania bądź nastąpi odmowa jego przyjęcia.


Weksle mają jednak to do siebie, że sąd na jego podstawie i tak wyda nakaz zapłaty, a Tobie przyjedzie składać zarzuty. Przedawnienie nic na to nie pomoże. Taki zarzut może podnieść dopiero w procesie.
pi0tr3k jest off-line  
27-06-2011, 18:28  
piotrekaudi
Użytkownik
 
piotrekaudi na Forum Prawnym
 
Posty: 243
Domyślnie RE: Kiedy przedawnienie roszczeń

ok. dzięki rozjaśniłeś mi sprawę , adhezyjnego na pewno nie było tylko wniosek o naprawienie szkody. Teraz muszę jeszcze odkopać dokumenty bo w deklaracji wekslowej był zapis w stylu że weksel może być wypełniony do 26 tyg od zakończenia pracy. nawet sąd w postępowaniu karnym uniewinniając mnie w uzasadnieniu podniósł coś takiego " Co charakterystyczne , nie wiadomo dlaczego nie został wykorzystany przez firmę weksel in blanco wystawiony przez oskarżonego.
piotrekaudi jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo cywilne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ przedawnienie roszczeń odpowiedzi: 6
§ Przedawnienie roszczeń odpowiedzi: 12
§ Paypal- przedawnienie roszczeń, kiedy? odpowiedzi: 9
§ Przedawnienie roszczeń odpowiedzi: 1
§ Przedawnienie roszczeń - UDT odpowiedzi: 8
§ Przedawnienie roszczeń odpowiedzi: 8


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:31.