Podpisany dokument zakazujący pracy w branży - Forum Prawne

 

Podpisany dokument zakazujący pracy w branży

Podczas pracy w poprzedniej firmie, podsunięto mi do podpisania dokument w którym się zobowiązuję do nie wykonywania pracy w danej dziedzinie przez okres 2 lat od czasu zakończenia współpracy. Już z nimi nie pracuję, chcę ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne

Prawo cywilne - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
01-08-2011, 09:40  
arturkaminski
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Podpisany dokument zakazujący pracy w branży

Podczas pracy w poprzedniej firmie, podsunięto mi do podpisania dokument w którym się zobowiązuję do nie wykonywania pracy w danej dziedzinie przez okres 2 lat od czasu zakończenia współpracy. Już z nimi nie pracuję, chcę otworzyć własną firmę i zarabiać na życie właśnie w tej samej branży. Czy ten "cyrograf" jest wiążący, czy ma jakiekolwiek skutki prawne, czy mój były pracodawca może rościć przed sądem swoich racji jeśli się zorientują, że w moim regionie stworzę konkurencję?
arturkaminski jest off-line  
01-08-2011, 09:41  
Ag_Maz
Moderator globalny
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.711
Domyślnie RE: Podpisany dokument zakazujący pracy w branży

A dostajesz/ dostałeś odszkodowanie za tą umowę o zakazie konkurencji?
To była umowa o pracę?
Ag_Maz jest off-line  
01-08-2011, 09:47  
arturkaminski
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Podpisany dokument zakazujący pracy w branży

To była zwykła umowa o pracę, rozwiązana za porozumieniem stron 30 czerwca 2011, odszkodowania nie było, chcąc otrzymać pracę jako serwisant byłem zobowiązany podpisać ten dokument jako warunek przyjęcia do pracy.
arturkaminski jest off-line  
01-08-2011, 09:55  
Ag_Maz
Moderator globalny
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.711
Domyślnie RE: Podpisany dokument zakazujący pracy w branży

Wezwij byłego pracodawcę do wypłaty odszkodowania wynikającego z art. 101[2] § 3 pod rygorem uznania umowy za nieważną.
Dopóki były pracodawca nie zwolni Cię z zapisów zakazu konkurencji, jesteś związany tą umową.
Ag_Maz jest off-line  
01-08-2011, 09:57  
matti82
Ekspert
 
matti82 na Forum Prawnym
 
Posty: 4.515
Domyślnie RE: Podpisany dokument zakazujący pracy w branży

Skoro nie było żadnego odszkodowania, to umowa o zakazie konkurencji jest ważna, a Tobie przysługuje prawo do wynagrodzenia w wysokości wskazanej przez art. 101(2) par. 1 zd. 2 kp w zw. z par. 3:
Przepis prawny:
§1. W umowie określa się także okres obowiązywania zakazu konkurencji oraz wysokość odszkodowania należnego pracownikowi od pracodawcy, z zastrzeżeniem przepisów § 2 i 3.
§3. Odszkodowanie, o którym mowa w § 1, nie może być niższe od 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji; odszkodowanie może być wypłacane w miesięcznych ratach. W razie sporu o odszkodowaniu orzeka sąd pracy.

Cytat:
Wyrok
z dnia 17 grudnia 2001 r.
Sąd Najwyższy
I PKN 742/00

1. Umowa przewidująca nieodpłatny zakaz działalności konkurencyjnej po ustaniu stosunku pracy nie jest nieważna, lecz klauzula o nieodpłatności zostaje automatycznie zastąpiona przez odszkodowanie gwarantowane w art. 1012 § 3 KP.
2. Prawo do odszkodowania przysługuje z tytułu zachowania obiektywnie zgodnego z treścią zakazu konkurencji, a więc bez znaczenia jest okoliczność, że wskutek niezdolności do pracy w następstwie choroby pracownik nie byłby w stanie podjąć działalności konkurencyjnej, a także wypłacanie mu w czasie takiej niezdolności świadczeń wyrównujących utracony zarobek.
OSNP 2003/24/588, OSNP-wkł. 2002/5/4, PiZS 2002/7/37, M.Prawn. 2002/7/295

Uchwała
z dnia 3 grudnia 2003 r.
Sąd Najwyższy
III PZP 16/03

W razie nieuzgodnienia przez strony w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy odszkodowania za powstrzymanie się od prowadzenia działalności konkurencyjnej (art. 1012 § 1 k.p.), pracownikowi - zgodnie z art. 56 k.c. w związku z art. 300 k.p. - przysługuje odszkodowanie w minimalnej wysokości określonej w art. 1012 § 3 k.p.
OSNP 2004/7/116, Biul.SN 2003/12/23, M.Prawn. 2004/2/58, Prok.i Pr.-wkł. 2004/5/45, M.P.Pr.-wkł. 2004/7/1, PiZS 2004/10/34, M.Prawn. 2004/11/518, M.Prawn. 2004/16/759
Zgadzam się zatem z Ag Maz, iż jesteś związany tą umową, natomiast nie można samowolnie uznać jej za nieważną.
matti82 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Tabliczki zakazujące wyprowadzaniu psów (odpowiedzi: 2) Witam Dziewczyna ma problem bo tylko i wyłącznie na jej bloku postawiono tabliczki ""zakaz wyprowadzania psów". Jak wiadomo tabliczki te są...
§ Dokument podpisany w centrum miasta (odpowiedzi: 7) Wczoraj na w centrum warszawy zaczepili mnie ludzie podajacy sie z eska tv. Nagrali mnie podsuneli pod nos dokument ktory podpisalem A. Jakubiak bez...
§ Czy dokument podpisany u notariusza wystarczy do odebrania praw rodzicielskich ojcu? (odpowiedzi: 2) Witam , pisalam juz posty o dot. odebrania praw ojcu ale przeszukujac dokumenty znalazlam dokument tj. zgode ojca podpisana u notariusza o tresci: ...
§ Niemożność podjęcia pracy w tej samej branży (odpowiedzi: 4) Witam, w aneksie do umowy o pracę pracodawca zamieścił taki punkt z którego wynika, że po rozwiązaniu umowy niezależnie od powodów nie będę mogła...
§ KAtalog Branżowy, informatowr branżowy - Jak to ugryźć (odpowiedzi: 1) Witam! Chciałbym stworzyć w swoim regionie Katalog branżowy (reklamy od firm z branży, + kilka ciekawych artykułów) Jednak mam pytanie odnoście...
§ Dokument podpisany przez osobę nieletnią (odpowiedzi: 8) Witam, mam 16 lat i wziąłem udział w castingu do pewnego programu i podpisałem umowę, która zobowiązuje mnie do zapłaty 5000 tyś złotych jeżeli nie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:08.