Jak ubezwłasnowolnić brata alkoholika - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
20-01-2012, 15:59  
kabuz1
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Jak ubezwłasnowolnić brata alkoholika

Witam!Mam problem z bratem-nałogowym alkoholikiem.Mój tato, chcąc przejść na szybszą emeryturę przepisał na niego gospodarstwo po dziadkach, które powoli zaczyna chylić się ku rozpadzie.Jak się okazało postąpił bardzo źle, czego do dzisiaj bardzo żałuje.Brat nie mając innych finansowych dochodów wyprzedaje wszystko co się da, nikt nie może na to patrzeć.Przychodzi po nocnych libacjach i po prostu urządza w domu piekło.Policja w naszym domu interweniowała nieraz, ale nie doszło do tego by brata wysłać na przymusowe leczenie.Nie założono mu również teczki, ale musi się to w końcu skończyć.Dom ten zamieszkuje małe dzieciątko siostry i nie chcę żeby chowało się w takich warunkach.Proszę o odp.chociażby pierwszy krok który trzeba w końcu zrobić.Z góry dziękuję.
kabuz1 jest off-line  
20-01-2012, 18:15  
Cobra1989
Użytkownik
 
Posty: 119
Domyślnie RE: Jak ubezwłasnowolnić brata alkoholika

Współczuję serdecznie. W takiej sytuacji proszę wnieść wniosek o ubezwłasnowolnienie brata. Sądem właściwym do wniesienia jest Sąd Okręgowy. Istnieją dwa rodzaje ubezwłasnowolnienia: całkowite i częściowe - w tym przypadku właściwe chyba byłoby częściowe, ale radziłbym zasięgnąć porady radcy prawnego lub adwokata. Instytucja ubezwłasnowolnienia ma na celu ochronę praw i dóbr osoby (także majątkowych), która ma być ubezwłasnowolniona (tj. uczestnika), gdy osoba ta nie jest zdolna do samodzielnego pokierowania swoim postępowaniem i nie ma rozeznania w realiach otaczającego społeczeństwa. Tak więc to postępowanie jest wszczynane tylko dla dobra takiego człowieka. Ale za wszczynanie takiego postępowania w złej wierze - czyli jeśli np. ktoś chciałby się wzbogacić kosztem brata i dlatego go ubezwłasnowolnia - grożą sankcje karne w postaci grzywny. Opiekunem prawnym może być: rodzeństwo - czyli Pan lub siostra, żona brata (jeśli jest żonaty) lub rodzice - Matka lub Tato, który przepisał na niego gospodarstwo. Ja myślę, że skoro więc brat tak źle zarządza przepisanym majątkiem (wyprzedaje wszystko na pewno na alkohol, bo nie ma innych źródeł utrzymania), to wypełnia to przesłanki do uznania, że kwalifikuje się chociaż do częściowego ubezwłasnowolnienia go, dla jego własnego dobra. W toku postępowania o ubezwłasnowolnienie brat z pewnością zostanie przebadany psychiatrycznie i opinia biegłego psychiatry będzie kluczowa przy dalszym postępowaniu. Ponadto należy dołączyć wszelkie posiadane zaświadczenia z poradni przeciwalkoholowej, konsultacji psychiatrycznych i/lub psychologicznych oraz powiadomić Sąd o interwencjach Policji i o wizytach brata w izbach wytrzeźwień (jeśli takie były). Stała opłata takiego wniosku to 40 zł. Wzory pisma można znaleźć w internecie.

Co do interwencji Policji dot. awantur wszczynanych przez brata - radziłbym poprosić Policjanta podczas interwencji o założenie tzw. Niebieskiej Karty - dokumentu będącego dowodem na przemoc domową stosowaną wobec Was przez brata, który nadużywa alkoholu. Będzie to również pomocne podczas procedury ubezwłasnowolnienia.

Jeszcze raz radzę skonsultować się z prawnikiem. Istnieją nawet bezpłatne porady prawne, gdzie na pewno ktoś Państwu pomoże. Tylko tyle od siebie mogę podpowiedzieć. Może ktoś jeszcze coś dopisze. Życzę dużo wytrwałości, cierpliwości i powodzenia!
Cobra1989 jest off-line  
21-01-2012, 08:08  
kabuz1
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Jak ubezwłasnowolnić brata alkoholika

Dziękuję za szybką odpowiedź, na pewno pomoże mi to podjąć właściwe kroki. Przy następnej wizycie Policji na pewno poprosimy o założenie Niebieskiej Karty, niestety żadnych zaświadczeń z poradni psychologicznej nie ma, gdyż brat nigdy w takowej nie był.Ale miał nadzór kuratora, także w innej sprawie, gdy po spożyciu jadąc rowerem spowodował wypadek.Ponadto są też świadkowie-sąsiedzi, którzy nieraz interweniowali i nasze zeznania.Jedno jest pewne, tak dalej być nie może.Alkoholizm to choroba i trzeba brata wysłać na leczenie.Spróbuję także zasięgnąć porady prawnika, wiem że łatwo nie będzie, ale w końcu nie ma innego wyjścia.Jeszcze raz dziękuję.
kabuz1 jest off-line  
22-01-2012, 17:02  
Cobra1989
Użytkownik
 
Posty: 119
Domyślnie RE: Jak ubezwłasnowolnić brata alkoholika

Witam jeszcze raz, chciałem tylko dodać, że Tato ma możliwość również cofnąć darowiznę gospodarstwa bratu, jeżeli był jego jedynym właścicielem. W przypadku, gdy gospodarstwo było wspólną własnością Taty i Mamy (jako małżeństwa), będzie też potrzebna zgoda Mamy. Tylko trzeba tą sprawę wnieść do Sądu i odpowiednio umotywować - w tym przypadku alkoholizmem brata i jego nieumiejętnym zarządzaniem powierzonego gospodarstwa. Na pewno przydadzą się tu świadkowie, których należy też powołać podczas sprawy o ubezwłasnowolnienie na okoliczność alkoholizmu brata. Warto również wspomnieć o tym, iż zostanie wniesiona sprawa o ubezwłasnowolnienie brata z powodu alkoholizmu. O szczegóły proszę dowiedzieć się u prawnika. Cieszę się, że mogłem trochę pomóc i życzę powodzenia!
Cobra1989 jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:13.