wniosek o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczajacej - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne

Prawo cywilne - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
12-06-2008, 13:42  
dora331
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie wniosek o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczajacej

Chcę złożyć wniosek o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dzieci. Moja mama zmarła i pozostawiła długi. Ja już odrzuciłam spadek u notariusza, chcę teraz ochronić dzieci.Czy mogę to zrobić sama czy musi być też mąż, który nie jest ustawowym spadkobiercą i jego to chyba nie dotyczy?
dora331 jest off-line  
12-06-2008, 14:04  
nalik
Użytkownik
 
Posty: 275
Domyślnie Re: wniosek o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczajacej

Trochę nie rozumiem jakiej czynności chcesz dokonać która przekraczałaby zwykły zarząd.
nalik jest off-line  
12-06-2008, 14:38  
drzemik
Stały bywalec
 
Posty: 5.287
Domyślnie Re: wniosek o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczajacej

Nalik:
Dora chce odrzucic spadek w imieniu dzieci.
drzemik jest off-line  
13-06-2008, 10:41  
nalik
Użytkownik
 
Posty: 275
Domyślnie Re: wniosek o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczajacej

Tak sądzę a więc z art. 101 § 3 k.r.o. wynika, że rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu. Do takich czynności - jak się powszechnie przyjmuje - należy odrzucenie spadku w imieniu dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską rodziców.
nalik jest off-line  
13-06-2008, 11:04  
apar
Użytkownik
 
Posty: 65
Domyślnie Re: wniosek o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczajacej

Tego typu oświadczenie tylko za zgodą Sądu Rodzinnego.
Ale z drugiej strony dzieci są i tak chronione, bo przyjmują z mocy samego prawa spadek z dobrodziejstwem inwentarza, a więc odpowiadają tylko do wysokości czynnej masy spadkowej. (aktywów spadku)
apar jest off-line  
13-06-2008, 14:11  
dora331
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Re: wniosek o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczajacej

Czyli nawet jak nic nie zrobię to dzieci nie będą musiały płacić długów? Spadku nie ma aktywa są zerowe tylko jeszcze trzeba to udowodnić jakoś?
dora331 jest off-line  
13-06-2008, 14:13  
dora331
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Re: wniosek o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczajacej

A co jeśli moja córka we wrześniu kończy 18 lat?
dora331 jest off-line  
11-07-2011, 22:43  
joncio
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: wniosek o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczajacej

Proszę odpowiedzcie na to pytanie. Mam podobny problem, tata mój umarł nie pozostawiając nic oprócz długów. Czy komornik w takiej sytuacji także spisuje aktywa. Napisze stan zerowy czy jak? Bo jeśli faktycznie komornik stwierdzi, że nie ma żadnego spadku to wtedy mając 7 letnie dziecko nie muszę występować do sądu o "zezwolenie na dokonanie.....", gdyż dziecko przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Bardzo proszę o zabranie głosu przez szanownych forumowiczów
joncio jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo cywilne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wniosek o zezwolenie na wpłacenie do depozytu Sądowego odpowiedzi: 2
§ Oskarżony o dokonanie przelewu... odpowiedzi: 34
§ pozew przeciwko spółdzielni o dokonanie czynności odpowiedzi: 6
§ rzekome dokonanie kolizji odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:13.