Umowa kupna –sprzedaży działki budowlanej i kary za nie wywi - Forum Prawne

 

Umowa kupna –sprzedaży działki budowlanej i kary za nie wywi

Witam! Mieszkam w małym miasteczku i nie mam dostępu do prawnika. Dnia 23.08.07 sporządziłem umowę z pewnym małżeństwem, któremu zobowiązałem się sprzedać działkę budowlaną. Umowa brzmi tak: „ Umowa kupna – sprzedaży działki budowlanej nr. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne

Prawo cywilne - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
16-07-2008, 15:50  
kamaxcc
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Umowa kupna –sprzedaży działki budowlanej i kary za nie wywi

Witam! Mieszkam w małym miasteczku i nie mam dostępu do prawnika. Dnia 23.08.07 sporządziłem umowę z pewnym małżeństwem, któremu zobowiązałem się sprzedać działkę budowlaną. Umowa brzmi tak:
„ Umowa kupna – sprzedaży działki budowlanej nr. *****, położonej w *****, nr księgi wieczystej *****, zawarta pomiędzy sprzedającym ******* a kupującymi: ********. Strony ustaliły wartość nieruchomości na 35.000 zł. W dniu dzisiejszym kupujący uiścili zaliczkę w wysokości 15.000 zł w gotówce do ręki. Wartość nieruchomości nie ulega zmianie. Pozostała kwota zostanie uiszczona w czerwcu 2008 roku. Umowa została spisana w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. „
Czerwiec minął , a ja nie miałem żadnego odzewu od tego małżeństwa ( mimo prób komunikacji), które mieszka w Belgii. Sądziłem, że umowa wygasła. Nadarzyła się okazja oddania działki pewnemu budowlańcowi w zamian za jego pracę w moim domu. Niestety 14 lipca małżeństwo te przybyło chcąc sfinalizować umowę. Gdy dowiedziało się , że działki już nie mam zaczęli wygrażać mi sądem, oraz podsunęli do podpisania ( nie podpisałem) aneks do umowy, że zobowiązuje się zapłacić 200% zaliczki, czyli 30.000 zł w zamian za nie wywiązanie się moje z umowy.
Jak to wygląda z punktu widzenia prawa?
kamaxcc jest off-line  
16-07-2008, 18:28  
Kasmir
Użytkownik
 
Posty: 120
Domyślnie Re: Umowa kupna –sprzedaży działki budowlanej i kary za nie wywi

witam,
czy umowa zostala sporzadzona w formie aktu notarialnego?
jezeli nie, oznacza to ze jest niewazna, nie wywoluje zadnych skutkow prawnych (jest traktowana tak jakby nigdy nie istniala). Pan ma obowizek zwrotu 15 tys, na podstawie przepisow o nienaleznym swiadczeniu w zwiazku z tym ze odpadla podstawa swiadczenia.

ogolnie mowiac, jezeli dluznik znajduje sie w zwlocec ze spelnieniem swiadczenia nie oznacza to ze nie chce wywiazac sie z umowy. Wierzycielowi w zwiazku ze zwloka przysluguja pewne dodatkowe uprawnienia (m.in. odssetki) a w dalszej kolejnosci prawo do odstapienia od umowy po uprzednim wezwaniu do spelnienia swiadczenia w odpowiednim terminie i bezskutecznym uplywie tego terminu.

jezeli chodzi o "aneks" nie mozna Pana zobowiazac do zaaplaty jakis kar, odstepnego jezeli nie bylo na to zgody itp
pozdrawiam

PS Pacta sunt servanda
Kasmir jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
§ Umowa przedwstępna kupna sprzedaży działki zioom128 Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane 3 08-04-2010 20:52
§ umowa kupna -sprzedaży działki jaga313 Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane 3 19-06-2009 22:22
§ sprzedaż działki budowlanej obcokrajowcom konikpolny23 Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane 3 22-05-2009 06:11
§ padatek od sprzedaży działki budowlanej k_uba@op.pl Prawo finansowe i podatkowe 0 28-12-2007 07:06


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:46.