wada ukryta samochodu - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
19-04-2012, 23:27  
lukasss66
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie wada ukryta samochodu

Witam!! W sierpniu 2011r. sprzedałem zarejestrowany na moją firmę samochód. Dzisiaj dostałem list od Kupującego o niby wykrytych wadach samochodu. W korespondencji przedstawił opinię Rzeczoznawcy w której wykryto następujące usterki:
- zepsute korbki szyb
- zepsute podnośniki szyb tylnich drzwi
- do wymiany tylne tapicerki drzwiowe
- do wymiany tylne pasy bezpieczeństwa
- do wymiany tylne fotele
W liście domaga się abym usunął na swój koszt w/w usterki, bądź w przeciwnym wypadku będzie dążył do odstąpienia od umowy.
Przed zakupem samochód został sprawdzony na stacji diagnostycznej, gdzie żadnych usterek nie wykryto.
Chciałbym zaznaczyc, że gdy ja byłem właścicielem to żadnych w/w usterek samochód nie posiadał, dlatego te zarzuty są dla mnie absurdalne. Dlatego chciałbym się poradzic co móglbym zrobic w tej sytuacji.
lukasss66 jest off-line  
20-04-2012, 05:40  
cameleonix11
Stały bywalec
 
cameleonix11 na Forum Prawnym
 
Posty: 4.236
Domyślnie RE: wada ukryta samochodu

Witam.

Zarzuty odnośnie korbek i podnośników szyb od razu bym odrzucił z tego względu, że kupujący z łatwością mógł sprawdzić, czy ten element funkcjonuje. Moim zdaniem nie ma tu mowy o ukrytej wadzie.
cameleonix11 jest off-line  
20-04-2012, 06:10  
Fredek.
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie RE: wada ukryta samochodu

A czy dostałeś papiery od diagnostyka że wszystko było w porządku? Jeśli, tak masz 100% szanse że klient nie rozwiąże umowy.
Fredek. jest off-line  
20-04-2012, 07:51  
lukasss66
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: wada ukryta samochodu

Żadnego papierka od diagnosty nie mam. Samochód był sprawdzany na koszt Kupującego, jedynie co mogę zrobić to podjechać na stacje diagnostyczną i powinni mieć w bazie danych że takie auto przechodziło badanie techniczne....jednak obawiam się że Diagnosta mógł zrobić ten przegląd na "lewo".... Argumenty Kupującego są dla mnie dziwne, ponieważ wszystko o czym on pisze było sprawne: szyby otwierały się i zamykały, z pasami też było wszystko w porządku, i co dziwne dlaczego Rzeczoznawca stwierdził do wymiany tylne fotele oraz boczki drzwiowe, które są oryginalne. Zastanawia mnie również dlaczego po tak długim czasie odezwał się o te "wady", przez prawie rok jeździł i wszystko było ok.
lukasss66 jest off-line  
20-04-2012, 13:04  
Fredek.
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie RE: wada ukryta samochodu

Cytat:
Napisał/a lukasss66
Zastanawia mnie również dlaczego po tak długim czasie odezwał się o te "wady", przez prawie rok jeździł i wszystko było ok.
To zdanie przesądziło całą sprawę. Jeżeli rok po kupnie nie zgłaszał żadnych problemów, to teraz ciebie nic już to nie obchodzi że tak ujme
Fredek. jest off-line  
20-04-2012, 13:12  
bobpl
Stały bywalec
 
Posty: 1.792
Domyślnie RE: wada ukryta samochodu

zreszta uszkodzenie foteli, pasów i szyb moznaby uznac jako uszkodzenie po przejsciu na ryzyko kupującego. Przeciez to sa mechanizmy ktore nie maja prawa sie fizycznie zepsuc, no moze poza korbkami szyb, bo czasem się wyrabiają. Ale fotel i boczki? No ludzie..
bobpl jest off-line  
20-04-2012, 13:24  
loco1
Przyjaciel forum
 
Posty: 35.672
Domyślnie RE: wada ukryta samochodu

Cytat:
Napisał/a Fredek.
To zdanie przesądziło całą sprawę. Jeżeli rok po kupnie nie zgłaszał żadnych problemów, to teraz ciebie nic już to nie obchodzi że tak ujme
Nie czytasz dokładnie postów autora wątku.
loco1 jest off-line  
20-04-2012, 13:25  
firondel
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.318
Domyślnie RE: wada ukryta samochodu

Może ja napiszę, jak to bywa z korbkami od szyb. Kupiłem jakieś dwa lata temu samochód (którym nadal jeżdżę). Szyba od strony kierowcy normalnie się podnosiła, a po kilku tygodniach przestała. Rozebrałem drzwi, zajrzałem, a tam w listwie zamiast drobnego suwaka z plastiku było podgięte (w ramach bardzo prowizorycznej naprawy) jedno z ramion i po listwie chodził sam bolec. Jakiś czas to działało, ale w końcu przestało Jak nic wada ukryta. Z tym, że zamiast się bawić w reklamacje kupiłem ten element za dwa złote i działa do dziś.
Morał: nawet w korbce do szyb może być wada ukryta, drobna ale jednak.
firondel jest off-line  
11-05-2012, 22:50  
lukasss66
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: wada ukryta samochodu

Witam ponownie!! Dostałem drugie pismo od tego Pana abym wyznaczył termin na zwrot auta, pod rygorem skierowania sprawy do sądu. I w związku z tym mam kilka pytań - zakładając że sprawa trafi na drogę sądową:
1) Pod słyszałem, że ten Pan zlecając ekspertyzę Rzeczoznawcy powinien mnie powiadomić o terminie oględzin, żebym mógł w nim uczestniczyć, w przeciwnym wypadku traci to moc prawną - a tego nie uczynił
2) Czy może domagać się oddania samochodu i zwrotu pełnej kwoty, gdy samochód był kupiony na firmę i przez 10 miesięcy użytkowany i eksploatowany, nie mówiąc już o odliczeniach jakie brał na ten samochód, np. paliwo itd. nie uwzględniając jakiejkolwiek amortyzacji, tym bardziej że tylne pasy bezpieczeństwa, korbki i podnośniki szyb są elementami które można bez problemu wymienić. Koszt takich części na allegro, oczywiście używanych to 500-600zł.
3) Równie dobrze ja mogę zarzucić, że te usterki powstały podczas gdy On użytkował samochód.
Chciałbym zaznaczyć że tłumaczenie tego Pana jest takie, że przez te 10 miesięcy użytkowania sporadycznie woził osoby z tyłu samochodu, i nie miał możliwości sprawdzenia pasów oraz korbek do otwierania szyb,a poza tym nie jest specjalistą do spraw mechaniki pojazdowej, żeby stwierdzić czy w/w rzeczy są sprawne.
lukasss66 jest off-line  
12-05-2012, 08:34  
cedwah
Ekspert
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 12.241
Domyślnie RE: wada ukryta samochodu

Wady są nieistotne i nie może na ich podstawie odstąpić od umowy, a kupujący miał dość czasu żeby je wykryć.

Roszczenia są nieuzasadnione.

Art. 560. [Odstąpienie od umowy lub obniżenie ceny] § 1. Jeżeli rzecz sprzedana ma wady, kupujący może od umowy odstąpić albo żądać obniżenia ceny. Jednakże kupujący nie może od umowy odstąpić, jeżeli sprzedawca niezwłocznie wymieni rzecz wadliwą na rzecz wolną od wad albo niezwłocznie wady usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona przez sprzedawcę lub naprawiana, chyba że wady są nieistotne.
Art. 563. [Utrata uprawnień z tytułu rękojmi] § 1. Kupujący traci uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy, jeżeli nie zawiadomi sprzedawcy o wadzie w ciągu miesiąca od jej wykrycia, a w wypadku gdy zbadanie rzeczy jest w danych stosunkach przyjęte, jeżeli nie zawiadomi sprzedawcy o wadzie w ciągu miesiąca po upływie czasu, w którym przy zachowaniu należytej staranności mógł ją wykryć. [...]
cedwah jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo cywilne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wada ukryta samochodu ? odpowiedzi: 27
§ Zwrot samochodu po zakupie (wada ukryta) wada prawna??? odpowiedzi: 2
§ Wada ukryta samochodu odpowiedzi: 12
§ zakup samochodu, wada ukryta? odpowiedzi: 7
§ Wada ukryta samochodu odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:20.