Umowa pożyczki matka-córka - Forum Prawne

 

Umowa pożyczki matka-córka

Witam, Moja matka ma zamiar pożyczyć znaczną kwotę swojej córce i jej mężowi. Wiem już, że może być ona zwolniona podatku PCC dla grupy "0" o ile zostanie: a) przelana na konto bankowe w całej ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne

Prawo cywilne - aktualne tematy:

  • § Listonosz wręczył list polecon...
    Witam, Mam problem z urzędem pocztowym. Zamówiłam na allegro przedmiot listem poleconym priorytetowym. Przesyłka...
  • § Przestępstwo na tle gospodarcz...
    Witam! Problem polega na tym ,że mój Ojciec prowadzi działalności gospodarcze wcześniej na pewną kobietę...
  • § Stypendium Socjalne
    Witam, w tym roku wybieram się na studia i chcę złożyć wniosek o stypendium. Moja sytuacja wygląda tak, że...

 
27-04-2012, 18:06  
Ztvorek87
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Umowa pożyczki matka-córka

Witam,

Moja matka ma zamiar pożyczyć znaczną kwotę swojej córce i jej mężowi.
Wiem już, że może być ona zwolniona podatku PCC dla grupy "0" o ile zostanie:
a) przelana na konto bankowe w całej kwocie
b) zgłoszona do US w ciągu 14 dni

Ale mam parę wątpliwości:
1. Czy pożyczka musi być spisana tylko na moją siostrę (grupa "0", tak by być zwolnionym z podatku PCC)
czy może być dla mojej siostry i szwagra? (teściowa nie jest chyba w grupie 0?)

2. Czy spisanie umowy tylko na siostrę nakłada obowiązek spłaty pożyczki również na jej męża?
I nie jest to zależne od ich dalszego statusu (tzn. np.: rozwód nie zwalniałby go z tego zobowiązania)
Chodzi tutaj głównie o przypadek w którym nie byłoby możliwości wpisania ich obu do umowy.

3. Pożyczka będzie oprocentowana.
Rozumiem, że podatek 19% PIT jest płacony tylko od kwoty odsetek, nie od całej raty?

4. Czy umowę taką lepiej spisywać notarialnie?

5. Rozumiem, że w przypadku nie określenia celu pożyczki w umowie, mogą oni zrobić z nią co chcą?
Chodzi mi tutaj głównie o darowiznę.

,
Dziękuje za każdą pomoc
Pozdrawiam
Ztvorek87 jest off-line  
28-04-2012, 01:02  
korf
Przyjaciel forum
 
korf na Forum Prawnym
 
Posty: 12.453
Domyślnie RE: Umowa pożyczki matka-córka

Cytat:
Napisał/a Ztvorek87 Zobacz post
Witam,

Moja matka ma zamiar pożyczyć znaczną kwotę swojej córce i jej mężowi.
Wiem już, że może być ona zwolniona podatku PCC dla grupy "0" o ile zostanie:
a) przelana na konto bankowe w całej kwocie
b) zgłoszona do US w ciągu 14 dni

Ale mam parę wątpliwości:
1. Czy pożyczka musi być spisana tylko na moją siostrę (grupa "0", tak by być zwolnionym z podatku PCC)
czy może być dla mojej siostry i szwagra? (teściowa nie jest chyba w grupie 0?)
Decyzja zalezy od pożyczajacego Kwota ponad 500zł ma rygor pisemny art. 720kc Inna możliwośc to weksel
2. Czy spisanie umowy tylko na siostrę nakłada obowiązek spłaty pożyczki również na jej męża?
Nie ciąży na nim obowiązek spłaty, jak nie jest pożyczkobiorca.
I nie jest to zależne od ich dalszego statusu (tzn. np.: rozwód nie zwalniałby go z tego zobowiązania)
Chodzi tutaj głównie o przypadek w którym nie byłoby możliwości wpisania ich obu do umowy.

3. Pożyczka będzie oprocentowana.
Rozumiem, że podatek 19% PIT jest płacony tylko od kwoty odsetek, nie od całej raty?

Na podatkach się nie znam


4. Czy umowę taką lepiej spisywać notarialnie?

Nie musisz, wystarczy dobry wzór umowy ściągnięty z sieci, lub zabezpieczenie wekslowe

5. Rozumiem, że w przypadku nie określenia celu pożyczki w umowie, mogą oni zrobić z nią co chcą?

A co ma do rzeczy na co wydadzą kasę? Mają oddać w określonym terminie
Chodzi mi tutaj głównie o darowiznę.

Darowizna to inna bajka. I oprocentowana?

,
Dziękuje za każdą pomoc
Pozdrawiam
Wtłuszczone
korf jest on-line  
28-04-2012, 07:01  
Ztvorek87
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Umowa pożyczki matka-córka

Cytat:
1. Czy pożyczka musi być spisana tylko na moją siostrę (grupa "0", tak by być zwolnionym z podatku PCC)
czy może być dla mojej siostry i szwagra? (teściowa nie jest chyba w grupie 0?)
Decyzja zalezy od pożyczajacego Kwota ponad 500zł ma rygor pisemny art. 720kc Inna możliwośc to weksel
2. Czy spisanie umowy tylko na siostrę nakłada obowiązek spłaty pożyczki również na jej męża?
Nie ciąży na nim obowiązek spłaty, jak nie jest pożyczkobiorca.
Załóżmy, że kwota o której mówimy to 60tys. i będzie ona spłacana w comiesięcznych ratach. W grę wchodzi tylko spisanie umowy pożyczki.

Chodzi o podmiot umowy:
a) pożyczkobiorca to tylko siostra - należy do grupy "0" i nie powstaje obowiązek uiszczenia podatku PCC
b) pożyczkobiorca to siostra ("0") i jej maż (grupa ?) - powstaje tutaj czy nie powstaje obowiązek uiszczenia podatku PCC?

Cytat:
5. Rozumiem, że w przypadku nie określenia celu pożyczki w umowie, mogą oni zrobić z nią co chcą?
A co ma do rzeczy na co wydadzą kasę? Mają oddać w określonym terminie
Chodzi mi tutaj głównie o darowiznę.
Darowizna to inna bajka. I oprocentowana?
To darowizny mogą być oprocentowane?
Przykład o co mi chodzi - pożyczają 60tys. od matki i potem drogą darowizny przekazują 20tys. drugiej siostrze.
Czy powstaje tutaj jakiś problem natury prawnej?


,
Dziękuje za odpowiedzi
Ztvorek87 jest off-line  
29-04-2012, 16:58  
Ztvorek87
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Umowa pożyczki matka-córka

Podbije raz, może ktoś coś dopowie
Ztvorek87 jest off-line  
29-04-2012, 17:54  
marcel20
Stały bywalec
 
Posty: 544
Domyślnie RE: Umowa pożyczki matka-córka

Cytat:
Napisał/a Ztvorek87 Zobacz post
Załóżmy, że kwota o której mówimy to 60tys. i będzie ona spłacana w comiesięcznych ratach. W grę wchodzi tylko spisanie umowy pożyczki.

Chodzi o podmiot umowy:
a) pożyczkobiorca to tylko siostra - należy do grupy "0" i nie powstaje obowiązek uiszczenia podatku PCC
b) pożyczkobiorca to siostra ("0") i jej maż (grupa ?) - powstaje tutaj czy nie powstaje obowiązek uiszczenia podatku PCC?
Do I grupy podatkowej zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 i ust. 4 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 76 zalicza się:

- małżonka,
- zstępnych (np.: dzieci, wnuki),
- wstępnych (np.: rodzice, dziadkowie),
- pasierba,
- zięcia,
- synową,
- rodzeństwo,
- ojczyma,
- macochę i
- teściów;
marcel20 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo cywilne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Umowa pożyczki - Witam na początku br sporządziłem umowę pożyczki z terminem spłaty do końca marca br. Niestety pożyczkobiorca unika spłaty pożyczki. Mam co do tego...
§ umowa pożyczki - Mam takie pytanie do Was. Jakiś czas temu zawarłem umowę pożyczki , kolega miał długi i pożyczyłem mu 3 tyś zł. Spisaliśmy umowę którą ściągnąłem z...
§ umowa pożyczki - Hej chciałabym dowiedzieć się w jaki sposób powinna być sporządzona umowa pożyczki, żeby w razie czego podlegała ona windykacji - w zeszłym roku...
§ umowa pożyczki ... - Mam do Was takie pytanie czy mogę się ubiegać o zwrot pożyczki przed terminem wskazanym w umowie? Rok temu pożyczyłem koledze 3tyś zł jednak...
§ umowa pożyczki - Witam Pożczyłem znajomu 10 000zł umowa była słowna ale teraz on nie bardzo sie wywiazuje i chce spisac z nim umowe, odrazu mowie ze sie zgodzi....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:10.