Ślub z obywatelką Ukrainy - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
15-06-2012, 10:43  
_tata_
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Ślub z obywatelką Ukrainy

Zamierzam wziąć ślub z obywatelką Ukrainy. Wiąże się to z podjęciem kilku istotnych decyzji:
1. w którym kraju wziąć ślub?- konsekwencje
2. jeżeli w Polsce to jak rozpocząć procedurę i jakie zebrać dokumenty?
3. narzeczona ma syna w wieku 8lat - czy to ma znaczenie w podjęciu decyzji co do miejsca ślubu?
4. jak i gdzie spożądzić intercyzę przedmałżeńską aby żona i jej syn nie dziedziczyli majątku z mojego pierwszego małżeństwa?
5. czego wystrzegać się aby nie wpaść w kłopoty prowadzące do wydeptywania ścieżek do urzędów

Temat w chwili obecnej jest dla mnie labiryntem wypowiedzi na forach Proszę o pomoc i ewentualnie wskazanie artykółów, wydawnictw, publikacji, które jasno opiszą proceduzę prawną (gdzie się udać i z jakimi dokumentami) i jasno wyjaśnią konsekwencje prawne poślubienia kobiety z dzieckiem.
Dziękuję za każdą merytoryczną wypowiedź w temacie.
_tata_ jest off-line  
15-06-2012, 11:51  
AdamWalas
Użytkownik
 
Posty: 335
Domyślnie RE: Ślub z obywatelką Ukrainy

ad1)
Nie znam prawa Ukrainy, nie wiem jakie konsekwencje będzie miała twoja przyszła żona.
ad2)
Mówimy oczywiście o ślubie cywilnym. Jeśli chcesz ślubu konkordatowego dodatkowych informacji musi udzielić Ci przedstawiciel twojego związku wyznaniowego (prawdopodobnie ksiądz w parafii). Dokumenty potrzebne to: odpis aktu urodzenia (wraz z tłumaczeniem, koniecznie dokonanym przez tłumacza przysięgłego); paszport; zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego (wydane przez właściwy organ w kraju narzeczonego lub też przez przedstawicielstwo dyplomatyczne)
ad3)
W Polsce nie ma to znaczenia
ad4)
Intercyzę najlepiej sporządzać u notariusza. Napisz mi dokładnie o co chodzi z tym wyłączeniem dziedziczenia? czego dokładnie nie chcesz? Nie wiem czy będzie to możliwe w świetle KRO i "spadkowego"
ad5)
nie wiem co mam Ci powiedzieć. Tak naprawdę to wszystkich informacji możesz zasięgnąć za darmo w USC. Idź tam z kartką i długopisem a miła pani/pan na biurkiem przekaże Ci wszystkie warunki jakie musisz spełnić, żeby zawrzeć związek małżeński. W zasadzie oprócz dostarczenia kilku dokumentów (do zdobycia w konsulacie) procedura wzięcia ślubu z obcokrajowcem jest identyczna jak z rodakiem.
Wszystko załatwisz w trzech urzędach - Urzędzie miasta, urzędzie stanu cywilnego i w konsulacie Ukrainy
AdamWalas jest off-line  
15-06-2012, 12:17  
_tata_
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Ślub z obywatelką Ukrainy

Wyjaśnię szczegółowo w czym problem w pkt4. Moja narzeczona rozwiodła się 8 lat temu nie posiadając dzieci z małżeństwa. Syn jest dzieckiem nieślubnym który urodził się 11 miesięcy po rozwodzie. Prawo ukraińskie stanowi, że dziecko musi posiadać ojca z imienia i nazwiska (aby państwo nie ponosiło kosztów zasiłków w takim przypadku) więc przypisało mu nazwisko byłego męża (nie biologicznego ojca) . W związku z tym matka nie może decydować samodzielnie o losach dziecka pomimo że przypisany ojciec nie interesuje się nim i nie płaci alimentów. Aby pozbawić go ojcostwa należy przeprowadzić analizę DNA, przypisać ,,ojcu'' zaległe alimenty ściągnąć wszelkie koszty, a to kwota dla Ukraińca ogromna (nawet dwuletnie dochody) a procedura sądowa bardzo długotrwała. Można to obejść, ale ja muszę dać dziecku nazwisko i uznać go za swoje. Wiadomo, że poślubiając kobietę z dzieckiem muszę ,, brać" całą rodzinę. Jednak pomimo, że rozwiodłem się nie dokonaliśmy z byłą żoną podziału majątku (wiadomo że wiąże się to z samymi stratami) a ja chcę aby moja córka dziedziczyła moją część w całości. Nie wiem czy ewentualne dzieci z nowego związku nie będą miały prawa do mojego dotychczasowego majątku ponieważ gdzieś czytałem w orzecznictwie SN, że matka nie ma prawa do decydowania w tej kwestii nawet za dzieci nie narodzone. Może się mylę. Podsumowując - czy intercyza zabezpieczy mój majątek przed podziałem pomiędzy córką a nową rodziną?
_tata_ jest off-line  
15-06-2012, 12:42  
AdamWalas
Użytkownik
 
Posty: 335
Domyślnie RE: Ślub z obywatelką Ukrainy

Jeśli dobrze zrozumiałem twoją obawę majątkową to rozwiązanie jest proste. Wystarczy, że nie przysposobisz pasierba, a nie będzie on dziedziczył po tobie.
Dzieci z nowego związku będą twoimi dziećmi i będą dziedziczyć na równi z obecną córką - tego nie przeskoczysz.
Wyjściem jest testament w którym ewentualnie zapiszesz co przewidujesz po swojej śmierci dla córki, a co dla żony, pozostałych dzieci, pasierbów itd. Pamiętaj jednak o instytucji zachowku który będzie przysługiwał żonie i pozostałym dzieciom.
AdamWalas jest off-line  
15-06-2012, 12:52  
_tata_
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Ślub z obywatelką Ukrainy

Dziękuję i proszę o bliższe wyjaśnienie co w świetle prawa oznacza ,,...przysposobienie pasierba'' i jak się przed tym zabezpieczyć
_tata_ jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo cywilne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Małżeństwo o obywatelką kraju z poza UE odpowiedzi: 14
§ Pracownicy z Ukrainy odpowiedzi: 3
§ jak unieważnić małżeństwo z obywatelką Tajlandii? odpowiedzi: 3
§ przemyt z Ukrainy odpowiedzi: 0
§ ślub w Polsce z obywatelką USA i Polski odpowiedzi: 2
§ Odzyskanie polskiego obywatelstwa przez obywatelkę USA odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:39.