Odmowa przyjęcia przesyłki poleconej - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
10-08-2012, 19:27  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 2.491
Domyślnie Odmowa przyjęcia przesyłki poleconej

Jest taki oto problem: czy jeśli osoba dorosła, zamieszkująca z adresatem odmówi przyjęcia listu poleconego to czy listonosz powiniem zostawić awizo ? Chodzi o to, że matka adresata oświadczyła listonoszowi iż odmawia przyjęcia listu a listonosz zwrócił list nadawcy z adnotacją "Adresat odmówił przyjęcia przesyłki". Znalazałem rozporządzenie w sprawie warunków korzystania z usług pocztowych o charakterze powszechnym i co tam mamy:

...
§ 49
1. Przesyłkę rejestrowaną doręcza się lub wydaje, z uwzględnieniem przepisu § 47 ust. 2,
a kwotę przekazu pocztowego wypłaca odbiorcy - za pokwitowaniem.

2. Odmowę pokwitowania odbioru przesyłki rejestrowanej lub kwoty przekazu pocztowego uważa się za odmowę
ich przyjęcia, co powoduje ich zwrot do nadawcy, z zachowaniem odpowiednio przepisów § 21 ust. 2 i 3.

3. Odmowy pokwitowania odbioru przesyłki rejestrowanej lub kwoty przekazu
pocztowego przez zamieszkałą razem z adresatem osobę pełnoletnią, nie będącą jego pełnomocnikiem ani ustawowym przedstawicielem, nie traktuje się jako odmowy ich przyjęcia przez adresata.
...

Czy w związku z treścią ust.3 można kwestionować w sądzie uznanie doręczenia skoro przepis ten mówi wyraźnie iż odmowy nie może dokonać osoba dorosła wspólnie zamieszkała z adresatem ?

Prawdopodobnie listonosz poszedł na łatwiznę i uznał że adresat to osoba która otworzyła drzwi. Wielu listonoszy nie sprawdza dokumentów przy odbiorze listów a powinni zgodnie z cyt. wyżej rzoprządzeniem. Pewnie przez pośpiech.
Krispl jest off-line  
10-08-2012, 22:19  
Julek123456789
Użytkownik
 
Posty: 279
Domyślnie RE: Odmowa przyjęcia przesyłki poleconej

Tak oczywiście że można. Nikt oprócz nas nie ma prawa rozporządzać naszymi przesyłkami dot. również nieletnich... Zastanowiło mnie jaki podpis został złożony Panu listonoszowi... Adresata czy mamy?
Julek123456789 jest off-line  
11-08-2012, 18:58  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 2.491
Domyślnie RE: Odmowa przyjęcia przesyłki poleconej

No właśnie. Wygląda to na błąd listonosza. Powinien zapytać kim Pani jest a jeśli nie sprawdził lub nie mógł sprawdzić czy osoba która otworzyła mu drzwi jest adresatem (przy pomocy dokumentu ze zdjęciem - tak też mówi cyt wyżej rozporządzenie ministra łaćznośći) to w każdym wypadku powinien zostawić awizo. A tak nie zrobił. Przesyłka jest kluczowym dowodem w sprawie gdyż sąd uznał, że strona mogła się zapoznać z treścią listu w dniu w którym figuruje datownik poczty z adnotacją "Adresat odmówił przyjęcia".
Krispl jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:00.