Tymczasowy meldunek - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
09-10-2008, 11:42  
23kulpames
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Tymczasowy meldunek

Czy właściciel mieszkania może odmówić mi tymczasowego meldunku, jeżeli wynajmuję mieszkanie na dłużej niż 3 miesiące? Czy istnieje jakiś sposób, żeby taki meldunek na nim wymusić?
23kulpames jest off-line  
09-10-2008, 14:02  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 12.780
Domyślnie Re: Tymczasowy meldunek

To nie właściciel mieszkania decyduje o tym czy zostaniesz zameldowany czy nie. Decyzję podejmuje tu organ administracji właściwy do spraw meldunkowych, gdzie Ty niezależnie od właściciela powinieneś złożyć wniosek o zameldowanie.
Przy meldunku na okres powyżej 3 miesięcy właściciel mieszkania ma obowiązek potwierdzić że przebywasz w danym lokalu (co nie jest zgodą na zameldowanie a jedynie potwierdzeniem faktu pobytu) i okazać organowi administracji swój tytuł prawny do lokalu.

Na okres do 3 miesięcy możesz zameldować się nawet bez wiedzy właściciela.

Poza tym własciciel ma obowiązek zawiadomić urząd o ewentualnym niedopełnieniu w terminie obowiązku meldunkowego przez Ciebie. Jeśli urzędu o tym nie powiadomi - popełnia czyn zabroniony o znamionach wykroczenia z art. 147 par. 2 kodeksu wykroczeń.

Wykroczeniem może też być niedopełnienie obowiązku meldunkowego przez Ciebie.

Ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych:
Art.*29. 1. Właściciel lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu jest obowiązany potwierdzić fakt pobytu osoby zgłaszającej pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące w tym lokalu. Potwierdzenia faktu pobytu osoby w lokalu dokonuje się na formularzu meldunkowym w formie czytelnego podpisu z oznaczeniem daty jego złożenia.
2.*Osoby wymienione w ust. 1 są obowiązane do zawiadamiania właściwego organu gminy o stałym lub czasowym pobycie innej osoby w ich lokalach (pomieszczeniach) oraz o opuszczeniu przez nią tego lokalu (pomieszczenia), jeżeli osoba ta nie dopełniła obowiązku meldunkowego. Zawiadomienie powinno być dokonane niezwłocznie po upływie terminu określonego do wykonania obowiązku meldunkowego.

Kodeks wykroczeń:
Art.*147.*§*1.*Kto nie dopełnia ciążącego na nim obowiązku meldunkowego,
podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.
§*2.*Kto, będąc do tego obowiązany, nie zawiadamia właściwego organu o niedopełnieniu przez inną osobę ciążącego na niej obowiązku meldunkowego,
podlega karze grzywny albo karze nagany.
kadi jest off-line  
11-02-2010, 19:23  
Mirko102
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Tymczasowy meldunek

Czy musze mieszkać pod adresem tymczasowym? Czy nie musze?
Proszę o pilną pomoc
Mirko102 jest off-line  
14-02-2010, 12:34  
zygmunt_junior
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie RE: Tymczasowy meldunek

Nie musi Pan, tylko jeśli jest to zameldowanie powyżej 3 miesięcy, a Pan opuścił lokal nie wymeldowując się, wtedy organ gminy może Pana z urzędu wymeldować (jeśli otrzyma taką informację - art. 15 ust. 2 ustawy z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych).
zygmunt_junior jest off-line  
14-02-2010, 17:44  
mizz
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Tymczasowy meldunek

Dobry wieczór, chciałabym uzyskać następującą informację, więc proszę o pomoc.
Zaznaczam tylko, iż nie zamierzam łamać i naginać czy kombinować cokolwiek z prawem( stąd moje zresztą pytanie).
Mam meldunek czasowy w punkcie X a pocztę, korespondencję odbieram w punkcie Y. Informacji o adresie korespondencyjnym nie podałam w karcie osoby bezrobotnej ( przy rejestrowaniu się).
Dostałam się na praktykę (bezpłatną) i podałam adres KORESPONDENCYJNY i taki mam na umowie. W związku z tym mam pytanie:
1) czy muszę zawiadomić urząd o adresie korespondencyjnym?
2) czy, gdy nie ma w karcie bezrobotnego adresu korespondencyjnego (a na umowie jest) mogę spodziewać się jakiś problemów.
mizz jest off-line  
14-02-2010, 20:06  
Mirko102
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Tymczasowy meldunek

Dziękuję za pomoc
Mirko102 jest off-line  
15-02-2010, 09:39  
zygmunt_junior
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie RE: Tymczasowy meldunek

Cytat:
Napisał/a mizz
Dostałam się na praktykę (bezpłatną) i podałam adres KORESPONDENCYJNY i taki mam na umowie. W związku z tym mam pytanie:
1) czy muszę zawiadomić urząd o adresie korespondencyjnym?
2) czy, gdy nie ma w karcie bezrobotnego adresu korespondencyjnego (a na umowie jest) mogę spodziewać się jakiś problemów.
W karcie rejestracyjnej bezrobotnego, rubryka "adres do korespondencji" jest do obowiązkowego wypełnienia, czyli podejrzewam, że Pani wypełniła tę rubrykę, tylko podała tam adres X. Czyli adres X stał się adresem do korespondencji dla Urzędu Pracy. Jeśli Pani teraz w umowie podała jako korespondencyjny adres Y, to jest to adres korespondencyjny w relacji z tym podmiotem, z którym zawarła Pani umowę.

Jeśli adres X jaki podała Pani przy rejestracji jako "korespondencyjny" jest nadal aktualny dla Pani, jeśli chodzi o możliwość otrzymywania korespondencji z Urzędu Pracy, wtedy nie ma powodu, by zawiadamiać Urząd o adresie Y.

Odpowiadając na Pani pytanie nr 2: nie powinna się Pani spodziewać jakichś problemów. Jeśli ktoś z Urzędu, po dostrzeżeniu tej różnicy, zapytałby o wyjaśnienie (chcąc na przykład mieć pewność, gdzie wysyłać korespondencję), wtedy może Pani to łatwo wyjaśnić.

Jeżeli natomiast adres X przestałby być adresem, z którego ma Pani możliwość odbierać korespondencję, to niezawiadomienie o tym Urzędu Pracy i niepodanie nowego adresu ma skutek taki, że nie będzie Pani wiedziała o wezwaniach do Pani kierowanych, i to może powodować rzeczywiście jakieś konsekwencje, jeśli się Pani na przykład nie stawi na wizytę w wyniku takiego wezwania.
zygmunt_junior jest off-line  
14-04-2010, 11:25  
Emilia_21
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Tymczasowy meldunek

Witam. Moje pytanie dotyczy dwóch kwestii. Wyprowadziłam się z mojego mieszkania i aktualnie przebywam w innym województwie, a swoje mieszkanie własnościowe wynajmuję. Osoba tam zamieszkująca prosi o zameldowanie czasowe, gdyż zamierza wykupic abonament na internet na własne nazwisko, aby rozliczyc się z niego w przyszłym roku podatkowym (jak twierdzi zamierza mieszkac dłużej niż rok u mnie). Czy do takiego rozliczenia jest potrzebny meldunek? I jak wyglądają sprawy "papierkowe" przy meldunku tzn., czy osobiście muszę się udac do Urzędu w województwie mojego mieszkania?
Emilia_21 jest off-line  
07-05-2010, 23:15  
epp
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Tymczasowy meldunek

do skarbówki nie jest potrzebny meldunek tylko adres zamieszkania nie wiem jak jest z dostawcą usługi internetowej bo u różnych dostawców jest różnie ale proponuję znaleźć takiego który nie będzie robił problemów z adresem (adres na fakturze musi być taki sam jak zgłoszony do skarbówki adres zamieszkania)
epp jest off-line  
24-05-2010, 21:21  
kasia29c
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Tymczasowy meldunek

A nie wiecie jak wygląda sytuacja kiedy jest dwóch współwłaścicieli danego lokalu,i jeden z nich chce wynając ten lokal i chce tam zameldowac lokatorów.Czy ten drugi lokator może się nie zgodzić na zameldowanie i na wynajem czy nie ma nic do gadania.?
kasia29c jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo cywilne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Meldunek tymczasowy odpowiedzi: 2
§ Meldunek tymczasowy odpowiedzi: 3
§ meldunek tymczasowy odpowiedzi: 1
§ Meldunek tymczasowy ... czy warto? odpowiedzi: 2
§ Meldunek tymczasowy odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:35.