Nastolatek poza domem. - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
08-10-2012, 18:16  
msd2410
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie Nastolatek poza domem.

Witam. Z góry przepraszam, jeśli umieściłem temat w złym dziale
Sprawa wygląda tak:
Mam ukończone 16 lat i planuję zorganizować w związku z urodzinami wyjazd do kina i na pizzę. Jednak jest mały problem z rodzicami. Zgadzają się na to, ale pod warunkiem, że w domu będę o godzinie 20, "ponieważ później przebywanie 16-latka poza domem jest zabronione prawnie". Tak powiedziała moja mama. Ojciec jest prawnikiem i szczerze mówiąc skrzywił sie trochę, gdy to powiedziała. Ale do tego się nie przyzna.
Chciałbym, żeby ktoś przytoczył mi jakiś konkretny przepis prawny, który powie, do której godziny młodzież 16-letnia musi być w domu. Bardzo mi na tym zależy, ponieważ będzie to jedyny argument, który może ich przekonać. Gdzieniegdzie piszą, że do 22. Czy jest to prawda?
Pozdrawiam.
msd2410 jest off-line  
08-10-2012, 20:35  
gryffinian
Przyjaciel forum
 
gryffinian na Forum Prawnym
 
Posty: 13.889
Domyślnie RE: Nastolatek poza domem.

Cytat:
"ponieważ później przebywanie 16-latka poza domem jest zabronione prawnie". Tak powiedziała moja mama.
Prawnie nie jest zabronione. Niemniej Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy stanowi w art 95:
§ 2. Dziecko pozostające pod władzą rodzicielską winno rodzicom posłuszeństwo, a w sprawach, w których może samodzielnie podejmować decyzje i składać oświadczenia woli, powinno wysłuchać opinii i zaleceń rodziców formułowanych dla jego dobra.

oraz

Art. 92. Dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską.

Cytat:
Chciałbym, żeby ktoś przytoczył mi jakiś konkretny przepis prawny, który powie, do której godziny młodzież 16-letnia musi być w domu.
Nie ma takiego przepisu.
gryffinian jest off-line  
08-10-2012, 20:53  
wiwowiec
Użytkownik
 
Posty: 206
Domyślnie RE: Nastolatek poza domem.

Bardzo ładnie i czytelnie napisany post.Gratuluję.

Teoretycznie nie ma zakazu aby w godzinach od 22.00 do 6.00 nieletni sam przebywał ,bez opieki rodziców np na terenie miasta.
Kilka lat temu gdy wzrosła przestepczośc wsród nieletnich kilka miast i gmin wprowadziły tzw.godziny policyjne dla nieletnich ale zostało to zaskarżone np przez RPO i Sądy Administracyjne zawyrokowały,że takie postepowanie jest niezgodne z Konstytucją./np wyrok NSA I SA 781/98/.
Przebywając po godzinie 22.00 możesz się tylko narazić na to ,że jak zauważy Cię patrol Policji i uzna ,że przebywasz w miejscu gdzie możesz sie zdemoralizować / policjant ma obowiązek przeciwdziałania demoralizacji małoletnich i nieletnich/ to zostaniesz zatrzymany i doprowadzony do miejsca zamieszkania i przekazany rodzicom.

Podstawą prawną działania policji jest Ustawa o policji w związku z zarządzeniem 1619 Komendanta Głównego Policji z dnia 3 listopada 2010 r.w sprawie metod i form wykonywania zadań przez policjantów w zakresie przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości nieletnich oraz działań podejmowanych na rzecz małoletnich.


§ 10
Działania prewencyjne wobec małoletnich i nieletnich oraz osób wpływających na nich demoralizująco wykonywane są w szczególności przez:
....
2) legitymowanie małoletnich pozostających w porze nocnej bez opieki rodziców lub opiekunów w miejscach i okolicznościach, w których mogą stać się ofiarami, bądź sprawcami przestępstwa lub wykroczenia,a w uzasadnionych przypadkach, przekazywanie
ich rodzicom lub opiekunom, za pisemnym poświadczeniem, o którym mowa w § 6 ust. 3;
....
Z poważaniem.
wiwowiec jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo cywilne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Nieletni poza domem odpowiedzi: 4
§ Noc poza domem 15 latki odpowiedzi: 3
§ nieletnia poza domem odpowiedzi: 1
§ Nieletni poza domem odpowiedzi: 3
§ Nieletni poza domem. odpowiedzi: 1
§ 17-latka poza domem po 22 odpowiedzi: 8


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:52.