unieważnienie aktu notarialnego - możliwe ? - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne

Prawo cywilne - aktualne tematy:

  • § praca w Policji
    Witam Czy można ubiegać się o pracę w policji będąc po wyroku z powództwa cywilnego za zerwanie umowy zlecenia...
  • § Zwrot towaru używanego zgodneg...
    Witam, jestem sprzedawcą używanego monitora który sprzedałem za pobraniem kupującemu przez olx. Kupujący prosił...
  • § Kupno samochodu
    Witam w 2004 rokukupilem malucha na czesci byl on zarejestrowany i oplacony spisalismy umowe ale ja go nie oplacalem ani...

Odpowiedz
 
09-11-2008, 11:06  
balana
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie unieważnienie aktu notarialnego - możliwe ?

witam

dziś mam kolejne pytania do forumowych specjalistów

czy można podważyć wiarygodność sporządzonego przed dwoma latami aktu notarialnego ?
jeśli tak, to kiedy ? kto może to zrobić i w jaki sposób ?
akt ten był sporządzony w kancelarii notarialnej przez notariuszem - wszystko odbyło sie zgodnie z obowiązującym prawem.

z góry dziękuje za pomoc i odpowiedź!
pozdrawiam!
balana jest off-line  
09-11-2008, 13:11  
adamlukass
Stały bywalec
 
Posty: 3.454
Domyślnie

Unieważnić aktu notarialnego nie można, można żądać stwierdzenia nieważności czynności prawnej objętej aktem notarialnym. żądać tego można przed sądem w drodze powództwa każdy kto ma w tym interes prawny. Z przytoczonych okoliczności nic więcej nie można powiedzieć.
adamlukass jest off-line  
09-11-2008, 17:36  
balana
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie

dziekuje.
chodzi o to, ze jakis czas temu osoba X przeniosła czesc (1/2) własnosci mieszkania na osobe Y (drugiego współwłasciciela). było to "zrobione" u notariusza poprzez zniesienie współwłasnosci.
osoba X chorowała na zaniki pamieci, ale to nie było wykorzystane, gdyz sama tego chciała co przed notariuszem powiedziała (notariusz pytała czy tego chce i wie co robi).
podpisała sie na akcie bez jakiejkolwiek presji etc.

dzis osoba X nie zyje.

czy teraz ktos (kto chce odebrac mieszkanie osobie Y) moze żądac uniewaznienia spisania aktu wiedzac o chorobie osoby X, sugerujac, ze osoba Y wykorzystała to ?
balana jest off-line  
09-11-2008, 22:01  
adamlukass
Stały bywalec
 
Posty: 3.454
Domyślnie

Teoretycznie można stwierdzić nieważność czynności prawnej po śmierci składającego oświadczenie woli, SN III CRN 56/79. Ale w praktyce szanse na osiągnięcie takiego skutku są chyba niewielkie z uwagi na postępowanie dowodowe.
adamlukass jest off-line  
10-11-2008, 23:04  
balana
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie

dziękuje za odpowiedź!

Cytat:
Napisał/a adamlukass
SN III CRN 56/79
można prosić o rozwinięcie skrótu?


czy w ostatecznym wypadku można podeprzeć sie testamentem ? on jako pierwszy był spisany, jednak osoba X chciała zaoszczędzić "bieganiny" po sądach stąd decyzja o zniesieniu współwłasności...
balana jest off-line  
10-11-2008, 23:26  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 12.780
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a balana
można prosić o rozwinięcie skrótu?
Wyrok Sądu Najwyższego z 27 kwietnia 1979 r. (sygnatura: III CRN 56/79)

Teza orzeczenia:

"Ustalenie nieważności umowy z tej przyczyny, że jedna ze stron złożyła oświadczenie woli w stanie wyłączającym świadome powzięcie decyzji (art. 82 k.c.), jest dopuszczalne także po śmierci tej strony, jeżeli materiał zebrany w sprawie wystarcza do udowodnienia, że stan taki istniał w chwili składania oświadczenia woli. Należący do kręgu spadkobierców ustawowych po osobie, która złożyła w takich okolicznościach oświadczenie woli, może żądać ustalenia nieważności umowy dopiero po jej śmierci jako jej spadkobierca".

Dodam że moim zdaniem treść testamentu nie będzie tu miała decydującego znaczenia bo i tak dziedziczeniu podlega tylko to co zmarły ma w chwili śmierci.
kadi jest off-line  
12-11-2008, 13:19  
balana
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie

dziekuje za odpowiedź!

to teraz pogdybajmy
jeśli akt notarialny zostałby unieważniony więc sprawa byłaby na tym poziomie i stan rzeczy co przed spisaniem owego aktu, więc osoba X i osoba Y nadal mają równy udział po 1/2 mieszkania.
a jesli osoba Y ma testament po osobie X, w którym do całości to ona (os.Y) jest powołana więc jest to jakieś "zabezpieczenie" w dochodzeniu swoich praw ?
balana jest off-line  
12-11-2008, 13:44  
Lex'ior
Moderator w spoczynku
 
Lex'ior na Forum Prawnym
 
Posty: 2.600
Domyślnie

To zmienia postac rzeczy. Przy czym jesli w testamencie nie jest wskazane, że osoby które z mocy ustawy byłyby powołane do dziedziczenia są wydziedziczone (pozbawione zachowku) to moga one domagac się zachowku czyli, co do zasady 1/2 tego co by im przypadało przy dziedziczeniu z ustawy. Realizacja zachowku polega na zapłacie sumy pieniężnej
Lex'ior jest off-line  
12-11-2008, 13:58  
balana
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie

Lex'ior - dziękuje za odp.
tak, wiem, ze osoby te mają prawo do zachowku i tego ewentualnie mogą sie domagać

a czy to, ze np. postepowanie spadkowe zostanie przeprowadzone teraz i w jego skład już nie wchodzi to mieszkanie (zostało przepisane) to czy po tej sprawie, jesli by potem akt został unieważniony - treść postanowienia o spadku, który otrzymuje osoba Y po osobie X nadal działa wstecz ?
nie wiem czy dobrze napisałam o co mi chodzi
balana jest off-line  
13-11-2008, 21:30  
balana
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie

nikt nie jest w stanie odp. ?
balana jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo cywilne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Unieważnienie aktu notarialnego odpowiedzi: 4
§ Unieważnienie aktu notarialnego odpowiedzi: 5
§ Unieważnienie aktu notarialnego odpowiedzi: 3
§ Unieważnienie aktu notarialnego? odpowiedzi: 1
§ Unieważnienie aktu notarialnego ? odpowiedzi: 2
§ unieważnienie aktu notarialnego??? odpowiedzi: 4


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:16.