Opłatę od skargi na orzeczenie referendarza - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne

Prawo cywilne - aktualne tematy:

  • § praca w Policji
    Witam Czy można ubiegać się o pracę w policji będąc po wyroku z powództwa cywilnego za zerwanie umowy zlecenia...
  • § Zwrot towaru używanego zgodneg...
    Witam, jestem sprzedawcą używanego monitora który sprzedałem za pobraniem kupującemu przez olx. Kupujący prosił...
  • § Kupno samochodu
    Witam w 2004 rokukupilem malucha na czesci byl on zarejestrowany i oplacony spisalismy umowe ale ja go nie oplacalem ani...

Odpowiedz
 
12-12-2008, 16:31  
grizz
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.516
Domyślnie Opłatę od skargi na orzeczenie referendarza

Przepis prawny:
Art 25 ksc
2. Opłatę od skargi na orzeczenie referendarza pobiera się w wysokości opłaty od wniosku o wydanie tego orzeczenia, nie więcej jednak niż 100 złotych.


"tego orzeczenia" czyli, którego. Np jeżeli chodzi o odrzucenie pozwu.

Bedzie to oþata za wniesienie pozwu?
grizz jest off-line  
12-12-2008, 19:22  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

Przeoczyłem jakąś nowelizację kpc? Od kiedy referendarz może odrzucić pozew?
 
12-12-2008, 19:34  
grizz
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.516
Domyślnie

"zwrot pozwu"... zresztą nie w tym problem...
grizz jest off-line  
16-12-2008, 08:06  
matti82
Ekspert
 
matti82 na Forum Prawnym
 
Posty: 4.511
Domyślnie

Określona w ust. 2 przepisu opłata 100 zł od skargi na czynność referendarza sądowego ma charakter stawki maksymalnej, którą pobiera się wtedy, kiedy od pisma zawierającego wniosek o wydanie orzeczenia przewidziana jest opłata wyższa (np. od wpisu do księgi wieczystej - art. 42 ust. 1). Czyli np. za skargę na orzeczenie referendarza oddalające wniosek o nadanie klauzuli na BTE opłacasz jak za wniosek o nadanie tego rodzaju klauzuli = 50zł (art. 71 pkt 1).
matti82 jest off-line  
07-03-2010, 16:12  
sunflower44
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Opłatę od skargi na orzeczenie referendarza

Co w przypadku 4 ksiąg wieczystych i dwóch współwaścicieli (małżeństwo)???

Sprawa dotyczy odmowy wpisu w księdze wieczystej prawa własności z powodu zakwestionowania faktu iż nabywca jest rolnikiem indywidualnym, który prowadzi gospodarstwo rolne.

Złożono zażalenie dotyczące jednego aktu notarialnego składającego się z czterech ksiąg wieczystych. Dwoma zarządzeniami naliczono opłatę sądową w kwocie 100 zł do każdej ze spraw, co daje łącznie 800zł.

Czy zasadnym jest zaskarżenie orzeczenia referendarza sądowego w sprawie wysokości kosztów?






zaskarżam orzeczenie
sunflower44 jest off-line  
28-01-2016, 11:20  
mzylek
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Opłatę od skargi na orzeczenie referendarza

czy w sytuacji w której referendarz zarządził zwrot pozwu z uwagi na opłacanie go nieprawidłową kwotą opłata od skargi na takie zarządzenie będzie obliczona na podstawie art. 25 ust. 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych? Ten przepis odnosi się do opłaty od wniosku i moim zdaniem nie można tego interpretować w taki sposób, że wnioskiem jest też pozew... W takiej sytuacji jak wpis od pozwu wynosił np. 650 zł to opłata od skargi będzie wynosiła 100 zł (czyli maksymalna wysokość przewidziana w art. 25 ust. 2)?
mzylek jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:03.