CZY można eksmitować na bruk? - Forum Prawne

 

CZY można eksmitować na bruk?

MAm pytanie. Mój były mąż ma w wyroku nakaz eksmisji z powodu znęcania się nad rodziną bez prawa do lokalu socjalnego. Odbywa teraz karę w ZAkładzie KArnym. Oddałam wyrok do egzekucji do komornika. CZy w ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne

Prawo cywilne - aktualne tematy:

  • § nakaz zapłaty
    Witam. Mamy z mężem duży problem. Rodzice męża zadłużyli mieszkanie komunalne na prawie 40000 zł. Przedwczoraj...
  • § Podział majątku
    Mam 2 pytania: Ile kosztuje złożenie pozwu o podział majątku? Drugie moje pytanie dotyczy jak ten podział...
  • § Wysłany telefon, a błąd w prze...
    WItam. Zwracam się do Was z nietypową prośbą Otóż w związku z zakupem nowego telefonu, postanowiłem...

Odpowiedz
 
14-12-2008, 12:13  
migotka351
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie CZY można eksmitować na bruk?

MAm pytanie.
Mój były mąż ma w wyroku nakaz eksmisji z powodu znęcania się nad rodziną bez prawa do lokalu socjalnego.
Odbywa teraz karę w ZAkładzie KArnym.
Oddałam wyrok do egzekucji do komornika.
CZy w tym wypadku komorniczka może go eksmitować na bruk czy też będę musiała się starać o lokal tymczasowy?
A jesli na bruk to co stanie się z tymi rzeczami jeśli jego rodzina ich nie zabierze?
PRosze bardzo o odpowiedź.
migotka351 jest off-line  
14-12-2008, 19:21  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 2.077
Domyślnie

Niestety od 2005 r. nie ma w Polsce eksmisji na bruk. Osobie eksmitowanej której sąd nie przyznał prawa do lokalu socjalnego przysługuje prawo do tzw. pomieszczenia tymczasowego. Paradoksem Pani sytuacji jest to że mąż przebywa w więzieniu a więc ma zapenione "państwowe lokum tymczasowe" ... przez pewien czas. Pomieszczenie tymczasowe - jak sama nazwa wskazuje, ma charakter tymczasowy i w zasadzie ma służyć eksmitowanemu do czasu znalezienia sobie przez niego nowego lokum do zamieszkania. Zupełnie inną kwestią jest "tymczasowość bez końca" tj. sytuacja kiedy eksmitowany w ogóle nie szuka sobie nowego mieszkania i nie ma zamiaru go szukać. Postępowania w tym wypadku już nic nie reguluje. W Pani przypadku może Pani wskazać pomieszczenie tymczasowe lub pomieszczenie takie może wskazać gmina. Dopiero po wskazaniu takiego pomieszczenia komornik może wykonać eksmisję. Przepis art. 1046 kpc nie jest jasny w zakresie kto właściwie powinien i jest zobowiązany wskazać eksmitowanemu pomieszczenie tymczasowe. Niejasność tego przepisu blokuje aktualnie większość eksmisji do wykonania i budzi kontrowersje. Przepis został źle sformułowany przez ustawodawcę i jest z tego powodu prawdopodobnie zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego. Rzeczy eksmitowanego - jeśli eksmitowany nie będzie obecny podczas eksmisji, może przejąć pod dozór wierzyciel a następnie jeśli eksmitowany ich nie odbierze na wezwanie dozorca może wystąpić do sądu o zezwolenie na ich sprzedaż.
Krispl jest off-line  
14-12-2008, 20:38  
Kolor
Użytkownik
 
Posty: 97
Domyślnie

Żeby jeszcze było nie dość paradoksów, to nawet "na siłę" nie uda się zrobić z celi pomieszczenia tymczasowego - bo w ZK "na głowę" przypadają trzy metry kwadratowe, a pomieszczenie tymczasowe wymaga pięciu metrów.
Kolor jest off-line  
14-12-2008, 21:10  
migotka351
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie

dziekuję bardzo za odpowiedzi.
Czyli wychodzi na to że komorniczka albo ja będę musiała wystąpić do gminy o lokal tymczasowy, co zapewne potrwa jesli w ogóle się doczekam zanim ex-mąz opuści zakład karny.
Chyba że wczesniej znowelizują przepisy i będzie go mopżna eksmitowac na bruk, bo w tej chwili ustawa o przeciwdziałaniu przemocy stoi w sprzeczności z prawem lokalowym.

Art. 3. Osobie dotkniętej przemocą w rodzinie udziela się pomocy, w szczególności w formie:
1) poradnictwa medycznego, psychologicznego, prawnego i socjalnego;
2) interwencji kryzysowej i wsparcia;
3) ochrony przed dalszym krzywdzeniem, poprzez uniemożliwienie osobom stosującym przemoc korzystania ze wspólnie zajmowanego z innymi członkami rodziny mieszkania oraz zakazanie kontaktowania się z osobą pokrzywdzoną;
4) zapewnienia, na żądanie osoby dotkniętej przemocą, bezpiecznego schronienia w specjalistycznym ośrodku wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie.


dziekuję i pozdrawiam
migotka351 jest off-line  
13-09-2010, 20:02  
migotka351
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: CZY można eksmitować na bruk?

Mój były mąz przebywa w Zakładzie KArnym do wiosny 2011.ODsiaduje wyrok za znęcanie się i uchylanie od alimentów.Ma orzeczoną eksmisję bez prawa do lokalu socjalnego.CZekam na lokal tymczasowy z urzedu miasta, by ta eksmisję wykonać.
Weszły nowe przepisy chroniące ofiary przemocy.
Czy w tym wzgledzie coś się zmieniło? czy mogę byłego meża eksmitowac na bruk? czy nadal konieczny jest ten lokal tymczasowy? Wyrok o eksmisji zapadał przed wejściem nowych przepisów, jest tam jednak zaznaczone, ze eksmisja jest z powodu znęcania się nad rodziną.
Czy nowa ustawa coś zmienia w tej sprawie?
migotka351 jest off-line  
14-09-2010, 02:31  
lehua768
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: CZY można eksmitować na bruk?

Pomieszczenie tymczasowe - jak sama nazwa wskazuje, ma charakter tymczasowy i w zasadzie ma służyć eksmitowanemu do czasu znalezienia sobie przez niego nowego lokum do zamieszkania. Zupełnie inną kwestią jest "tymczasowość bez końca" tj. sytuacja kiedy eksmitowany w ogóle nie szuka sobie nowego mieszkania i nie ma zamiaru go szukać. Postępowania w tym wypadku już nic nie reguluje. W Pani przypadku może Pani wskazać pomieszczenie tymczasowe lub pomieszczenie takie może wskazać gmina. Dopiero po wskazaniu takiego pomieszczenia komornik może wykonać eksmisję. Przepis art. 1046 kpc nie jest jasny w zakresie kto właściwie powinien i jest zobowiązany wskazać eksmitowanemu pomieszczenie tymczasowe. Niejasność tego przepisu blokuje aktualnie większość eksmisji do wykonania i budzi kontrowersje. Przepis został źle sformułowany przez ustawodawcę i jest z tego powodu prawdopodobnie zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego. Rzeczy eksmitowanego - jeśli eksmitowany nie będzie obecny podczas eksmisji, może przejąć pod dozór wierzyciel a następnie jeśli eksmitowany ich nie odbierze na wezwanie dozorca może wystąpić do sądu o zezwolenie na ich sprzedaż.
lehua768 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
§ Czy mogę eksmitować matke? monikaz149 Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane 5 01-03-2010 07:50
§ Chce mnie eksmitować!!! czuczek79 Dyskusja ogólna 1 03-01-2010 18:35
§ Jak eksmitować alkocholika? Bezrobotny Prawo karne 1 06-09-2009 08:52
§ jak eksmitować? dariaa3 Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane 1 18-07-2009 12:53
§ Czy mogą mnie eksmitować? Krzysiek1989 Prawo rodzinne i opiekuńcze 2 23-11-2007 21:10


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:27.