CZY można eksmitować na bruk? - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
14-12-2008, 12:13  
migotka351
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie CZY można eksmitować na bruk?

MAm pytanie.
Mój były mąż ma w wyroku nakaz eksmisji z powodu znęcania się nad rodziną bez prawa do lokalu socjalnego.
Odbywa teraz karę w ZAkładzie KArnym.
Oddałam wyrok do egzekucji do komornika.
CZy w tym wypadku komorniczka może go eksmitować na bruk czy też będę musiała się starać o lokal tymczasowy?
A jesli na bruk to co stanie się z tymi rzeczami jeśli jego rodzina ich nie zabierze?
PRosze bardzo o odpowiedź.
migotka351 jest off-line  
14-12-2008, 19:21  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 2.491
Domyślnie

Niestety od 2005 r. nie ma w Polsce eksmisji na bruk. Osobie eksmitowanej której sąd nie przyznał prawa do lokalu socjalnego przysługuje prawo do tzw. pomieszczenia tymczasowego. Paradoksem Pani sytuacji jest to że mąż przebywa w więzieniu a więc ma zapenione "państwowe lokum tymczasowe" ... przez pewien czas. Pomieszczenie tymczasowe - jak sama nazwa wskazuje, ma charakter tymczasowy i w zasadzie ma służyć eksmitowanemu do czasu znalezienia sobie przez niego nowego lokum do zamieszkania. Zupełnie inną kwestią jest "tymczasowość bez końca" tj. sytuacja kiedy eksmitowany w ogóle nie szuka sobie nowego mieszkania i nie ma zamiaru go szukać. Postępowania w tym wypadku już nic nie reguluje. W Pani przypadku może Pani wskazać pomieszczenie tymczasowe lub pomieszczenie takie może wskazać gmina. Dopiero po wskazaniu takiego pomieszczenia komornik może wykonać eksmisję. Przepis art. 1046 kpc nie jest jasny w zakresie kto właściwie powinien i jest zobowiązany wskazać eksmitowanemu pomieszczenie tymczasowe. Niejasność tego przepisu blokuje aktualnie większość eksmisji do wykonania i budzi kontrowersje. Przepis został źle sformułowany przez ustawodawcę i jest z tego powodu prawdopodobnie zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego. Rzeczy eksmitowanego - jeśli eksmitowany nie będzie obecny podczas eksmisji, może przejąć pod dozór wierzyciel a następnie jeśli eksmitowany ich nie odbierze na wezwanie dozorca może wystąpić do sądu o zezwolenie na ich sprzedaż.
Krispl jest off-line  
14-12-2008, 20:38  
Kolor
Użytkownik
 
Posty: 97
Domyślnie

Żeby jeszcze było nie dość paradoksów, to nawet "na siłę" nie uda się zrobić z celi pomieszczenia tymczasowego - bo w ZK "na głowę" przypadają trzy metry kwadratowe, a pomieszczenie tymczasowe wymaga pięciu metrów.
Kolor jest off-line  
14-12-2008, 21:10  
migotka351
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie

dziekuję bardzo za odpowiedzi.
Czyli wychodzi na to że komorniczka albo ja będę musiała wystąpić do gminy o lokal tymczasowy, co zapewne potrwa jesli w ogóle się doczekam zanim ex-mąz opuści zakład karny.
Chyba że wczesniej znowelizują przepisy i będzie go mopżna eksmitowac na bruk, bo w tej chwili ustawa o przeciwdziałaniu przemocy stoi w sprzeczności z prawem lokalowym.

Art. 3. Osobie dotkniętej przemocą w rodzinie udziela się pomocy, w szczególności w formie:
1) poradnictwa medycznego, psychologicznego, prawnego i socjalnego;
2) interwencji kryzysowej i wsparcia;
3) ochrony przed dalszym krzywdzeniem, poprzez uniemożliwienie osobom stosującym przemoc korzystania ze wspólnie zajmowanego z innymi członkami rodziny mieszkania oraz zakazanie kontaktowania się z osobą pokrzywdzoną;
4) zapewnienia, na żądanie osoby dotkniętej przemocą, bezpiecznego schronienia w specjalistycznym ośrodku wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie.


dziekuję i pozdrawiam
migotka351 jest off-line  
13-09-2010, 20:02  
migotka351
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: CZY można eksmitować na bruk?

Mój były mąz przebywa w Zakładzie KArnym do wiosny 2011.ODsiaduje wyrok za znęcanie się i uchylanie od alimentów.Ma orzeczoną eksmisję bez prawa do lokalu socjalnego.CZekam na lokal tymczasowy z urzedu miasta, by ta eksmisję wykonać.
Weszły nowe przepisy chroniące ofiary przemocy.
Czy w tym wzgledzie coś się zmieniło? czy mogę byłego meża eksmitowac na bruk? czy nadal konieczny jest ten lokal tymczasowy? Wyrok o eksmisji zapadał przed wejściem nowych przepisów, jest tam jednak zaznaczone, ze eksmisja jest z powodu znęcania się nad rodziną.
Czy nowa ustawa coś zmienia w tej sprawie?
migotka351 jest off-line  
14-09-2010, 02:31  
lehua768
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: CZY można eksmitować na bruk?

Pomieszczenie tymczasowe - jak sama nazwa wskazuje, ma charakter tymczasowy i w zasadzie ma służyć eksmitowanemu do czasu znalezienia sobie przez niego nowego lokum do zamieszkania. Zupełnie inną kwestią jest "tymczasowość bez końca" tj. sytuacja kiedy eksmitowany w ogóle nie szuka sobie nowego mieszkania i nie ma zamiaru go szukać. Postępowania w tym wypadku już nic nie reguluje. W Pani przypadku może Pani wskazać pomieszczenie tymczasowe lub pomieszczenie takie może wskazać gmina. Dopiero po wskazaniu takiego pomieszczenia komornik może wykonać eksmisję. Przepis art. 1046 kpc nie jest jasny w zakresie kto właściwie powinien i jest zobowiązany wskazać eksmitowanemu pomieszczenie tymczasowe. Niejasność tego przepisu blokuje aktualnie większość eksmisji do wykonania i budzi kontrowersje. Przepis został źle sformułowany przez ustawodawcę i jest z tego powodu prawdopodobnie zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego. Rzeczy eksmitowanego - jeśli eksmitowany nie będzie obecny podczas eksmisji, może przejąć pod dozór wierzyciel a następnie jeśli eksmitowany ich nie odbierze na wezwanie dozorca może wystąpić do sądu o zezwolenie na ich sprzedaż.
lehua768 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo cywilne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Jak eksmitować/wymeldować byłego męża? odpowiedzi: 5
§ Jak eksmitować byłą żonę? odpowiedzi: 2
§ Czy konkubent może eksmitować mnie na"bruk"? odpowiedzi: 5
§ Jak eksmitować nieletniego ? odpowiedzi: 2
§ Jak eksmitować alkocholika? odpowiedzi: 1
§ jak eksmitować? odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:13.