Akt Notarialny - warunkowa umowa sprzedaży - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
21-12-2008, 10:04  
janusz58
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Akt Notarialny - warunkowa umowa sprzedaży

Witam i proszę o poradę.
Jestem stroną sprzedającą działkę budowlano - rolną.
Zawarliśmy z kupującym Akt Notarialny - warunkową umowę sprzedaży i oczekujemy na odpowiedź z ANR ( prawo pierwokupu) ponieważ kupujący nie spełnia warunków Ustawy o ustroju rolnym. W Akcie zapisano cenę za transakcję i pobrano zaliczkę ( zapis zaliczka nie zadatek). Kupujący nadal prowadzi ze mną negocjację i po raz kolejny stawia nowe warunki, próbuje obniżać cenę, ja powołuję się na podpisany Akt Notarialny i tłumaczę mu, że negocjację były przed podpisaniem AN. Kupujący odpowiada, że jeżeli się nie zgodzę na obniżenie ceny, unieważni umowę ( czysty szantaż ). Dodam, że wszystkie dokumenty działki są zgodne z prawem Księga Wieczysta też, wszystko jest OKEY i nie ma się czego czepić, nic nie jest zatajone. Opowiada różne bzdury, a to że ziemia tanieje, że oprocentowanie w bankach wzrasta i to ma mi zrekompensować obniżkę ceny za działkę.
Proszę o odpowiedź czy kupujący może unieważnić umowę, a ja muszę mu zwrócić zaliczkę.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
janusz58 jest off-line  
21-12-2008, 21:07  
renatas
Użytkownik
 
Posty: 66
Domyślnie

Moim zdaniem nie, ale lepiej niech Pan upewni się u notariusza, który sporządzał ten akt. Z umową warunkową chyba jest tak, że jedynym warunkiem jest odpowiedź z ANR. Wszystkie ustalenia są wiążące dla stron, również dla ANR. ANR jeżeli decyduje się na zakup to przecież na warunkach i po cenie wpisanej w warunkowej umowie sprzedaży. Jeśli cokolwiek byście zmienili w tej umowie (np. cenę) to ponownie trzeba byłoby pytać ANR czy chce skorzystać z prawa pierwokupu, bo zmieniły się warunki.
Moim zdaniem umowa warunkowa= umowa sprzedaży, jeśli ANR nie skorzysta ze swojego prawa pierwokupu.
Jeśli kupujący chce coś zmienić lub nie chce przystąpić do końcowej umowy sprzedaży to zdaje się przysługuje Panu egzekucja z par. 777, tzn egzekucja komornicza wprost z aktu.
Nie jestem prawnikiem, więc najlepiej jak Pan jutro skontaktuje się z notariuszem, który umowę sporządzał. Ale sądzę, że powie to samo.
renatas jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:52.