Aneks do umowy najmu mieszkania - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
20-01-2009, 22:51  
carrie
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Aneks do umowy najmu mieszkania

Witam! Otóż przejdę do rzeczy. Jestem studentką, razem z dwoma koleżankami wynajmujemy pokój (mieszkamy razem z właścicielką). Każda z nas ma podpisaną osobno umowę, w której nie było zawarte nic dotyczącego kaucji, albo okresu wypowiedzenia. Niedawno wyniknął pewien incydent po którym jedna z koleżanek doszła do wniosku, iż się wyprowadzi. Właścicielka postanowiła spisać aneks do umowy, dla nas wszystkich. Dopisane zostało, że musimy jej wpłacić kaucję w przeciągu 2 tygodni, inaczej mamy się wyprowadzić do końca miesiąca(poniewaz za niego zaplacilysmy juz czynsz). I tu moje pytanie: Czy jesli mam umowe, iż bede tu mieszkac do konca czerwca ona moze mnie wyrzucic jesli nie podpisze aneksu? I czy wlascicielka moze w kazdej chwili spisac taki aneks? Może np jutro przyjść do nas i powiedzieć iż ona spisuje kolejny aneks, ze mamy jej zaplacic tyle i tyle bo coś tam, a inaczej mamy się wyprowadzić? I jeszcze jedno pytanie: Kazała nam podpisać ten aneks w sumie od zaraz, nie dała nam w ogóle czasu na zastanowienie, powiedziala ze albo chcemy tu mieszkac albo nie (wszystkie podpisalysmy bo nie mialysmy za bardzo wyboru, ani sily szukac teraz czegos innego). Czy mogła rządac od nas tego abysmy podpisaly to w tej chwili i nie dac przynajmniej dnia na zastanowienie? Bardzo proszę o pomoc.
carrie jest off-line  
21-01-2009, 02:19  
lex 84
Użytkownik
 
Posty: 45
Domyślnie

Jeżeli z umowy wynika, że możesz mieszkać w lokalu do końca czerwca tz. że jest to umowa najmu zawarta na czas oznaczony. Zgodnie z kodeksem cywilnym, jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie. W tym przypadku to, że odmawiasz podpisania aneksu nie może być powodem wyrzucenia z lokalu. Nie masz też obowiązku godzić się na jakiekolwiek aneksy do umowy proponowane przez właścicielkę, tym bardziej w sytuacji, kiedy jesteś do tego zmuszana.
lex 84 jest off-line  
21-01-2009, 08:08  
carrie
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie

Dziekuje bardzo za odpowiedz! Co do umowy, to była to umowa możemy to nazwać "koleżeńska"(ze ona niby idzie nam na rękę). Bylo w niej zawarte jedynie to ze placimy za czynsz tyle i tyle i ze okres najmu jest do konca czerwca. I ostatnio wlasnie wynikla pewna sytuacja w której wlascicielka postanowila spisac ten aneks. Moim zdaniem powinna była zadbać o swoje interesy wcześniej a nie teraz spisywać jakieś aneksy. Czyli jeśli przyjdzie taki moment, w ktorym bedzie chciala spisac kolejny, ja go nie podpisze, to nie ma prawa wyrzucic mnie z mieszkania? A jesli juz by bylo tak ze musialabym sie wyprowadzic to strace te pieniadze, ktore musialam zaplacic zgodnie z aneksem?
carrie jest off-line  
21-01-2009, 10:29  
lex 84
Użytkownik
 
Posty: 45
Domyślnie

Właścicielka wyrzucając cię z powodu odmowy podpisania aneksu do umowy najmu będzie działać bezprawnie. Twoje prawo do używania lokalu chronione jest przez przepisy o ochronie własności. Zgodnie z tymi przepisami w sytuacji, w której właścicielka wyrzuci cię z lokalu przysługuje ci wobec niej roszczenie o jego wydanie. Jeżeli twoje prawo do używania lokalu będzie naruszane w inny sposób to możesz żądać od właścicielki przywrócenia stanu zgodnego z prawem i zaniechania naruszeń. Co do pieniędzy, które już zapłaciłaś tytułem kaucji to właścicielka ma obowiązek ich zwrotu po upływie czasu, na który umowa została zawarta. Jeżeli wyprowadzisz się przed końcem umowy to kaucja przepada. Ewentualnie możesz też spróbować unieważnić aneks powołując się na to, że podpisałaś go pod wpływem groźby, którą było wyrzucenie z lokalu.
lex 84 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo cywilne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Aneks do umowy najmu mieszkania. odpowiedzi: 11
§ aneks do umowy najmu - mieszkam po wygaśnięciu umowy proszę o pomoc odpowiedzi: 6
§ aneks do umowy najmu mieszkania (podniesienie czynszu) odpowiedzi: 4
§ Aneks do umowy najmu odpowiedzi: 5
§ Aneks umowy najmu mieszkania odpowiedzi: 1
§ aneks do umowy najmu mieszkania odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:05.