Naruszenie prywatności osobistej - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
15-08-2013, 23:54  
mygy
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Naruszenie prywatności osobistej

Witam, mam 20 lat i mam problem związany z prywatnością we własnym domu. Mieszkam z rodzicami. Ojciec miał dotychczas kamery na domu, które dawały rzut na to co się dzieje przez i za domem. Dzisiaj odkryłam na monitorze, że jest rzut nowej kamery, ale już nie na zewnątrz! Ta kamera jest ustawiona na cały salon. Nie czuje się z tym komfortowo wiedząc, że ojciec może odtworzyć sobie historie i zobaczyć co robię np. gdy nie ma ich w domu. Według mnie jest to w jakimś stopniu naruszanie mojej prywatności i komfortu przebywania we własnym domu.
Pytanie, czy jest jakiś artykuł/paragraf, który odnosi się do tego typu sprawy? Ponieważ sama szukałam ale bez rezultatu.
Proszę więc o pomoc, to bardzo pilna sprawa dla mnie, bo chce porozmawiać o tym z ojcem, ale potrzebuje czegoś na czym będę mogła się oprzeć.
mygy jest off-line  
16-08-2013, 00:05  
LawoK
Stały bywalec
 
LawoK na Forum Prawnym
 
Posty: 5.500
Domyślnie RE: Naruszenie prywatności osobistej

Piszesz "twój dom", jeżeli jesteś właścicielką zdemontuj kamery.
W każdym innym przypadku, prawo nie zabrania monitorowania po za kilkoma wyjątkami (prysznice, toalety, przymierzalnie i chyba szatnie...).
Zawsze się możesz wyprowadzić jeżeli jesteś pełnoletnia.
LawoK jest on-line  
16-08-2013, 00:11  
Kupchleb
Użytkownik
 
Posty: 264
Domyślnie RE: Naruszenie prywatności osobistej

Jeżeli pytasz, czy jest to karalne - to nie jest.
Jeżeli pytasz, czy można to uznać za naruszenie Twoich dóbr osobitych - to tu odpowiedź dałby Ci sąd. Wprawdzie prawo do prywatności jest dobrem, które znajduje się pod ochroną prawa, ale w sytuacji kiedy właściciel domu nagrywa własny salon w tymże domu nie podpada mi pod to. W końcu nie nagrywa łazienki czy Twojego pokoju (Twojego w sensie zajmowanego przez Ciebie, chyba że jesteś współwłaścicielką), więc poniekąd koronny wyznacznik prawa do prywatności (czyli prawo do intymności) nie zostal naruszony.
W rozmowie z ojcem możesz wspomnieć o dyskomforcie i poczuciu, że nie darzy Cie zaufaniem, ale może ojciec nie ma na celowniku Ciebie tylko ewentualne osoby trzecie, które jego zdaniem mogą naruszyć mir domowy. A wyszło z tego "uderz w stół o odzewą się nożyczki". Zwykła ludzka rozmowa - i tyle. Albo przeprowadzka na własne śmieci nagrywane własnymi kamerami
Kupchleb jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo cywilne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ naruszenie wolnosci osobistej odpowiedzi: 4
§ Naruszenie nietykalności osobistej odpowiedzi: 4
§ Naruszenie wolności osobistej? odpowiedzi: 4
§ naruszenie godności osobistej odpowiedzi: 3
§ Łamanie prywatności osobistej i pruba zawłaszczenia mienia; odpowiedzi: 4
§ ograniczanie wolności osobistej i prywatności odpowiedzi: 3


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:57.