Odwołanie Darowizny - Forum Prawne

 

Odwołanie Darowizny

7 lat temu matka darowała córce mieszkanie wraz z dużą działką, Przekazanie to było niejako wymuszone z tego względu,że córka potrzebowała kredytu gotówkowego a bank wymagał by był to zastaw hipoteki. Więc matka niechętnie ,ale ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne

Prawo cywilne - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
31-08-2013, 18:08  
janascarpenter
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Odwołanie Darowizny

7 lat temu matka darowała córce mieszkanie wraz z dużą działką, Przekazanie to było niejako wymuszone z tego względu,że córka potrzebowała kredytu gotówkowego a bank wymagał by był to zastaw hipoteki. Więc matka niechętnie ,ale sie zgodziła <dla dobra córki>. Z chwilą gdy córka stała się prawnym właścicielem dla matki zaczęła sie gehenna. Córka i jej mąż ograniczają jej dostęp do użytkowania kuchni pokoju,i na każdym kroku próbują ją ubezwłasnowolnić. ma tylko do dyspozycji malenki pokoik w którym i tak nie czuje sie bezpiecznie. Od chwili przekazania tego mieszkania bardzo żałuje tej decyzji co zgodnie potwierdzą pozostałe rodzeństwo i reszta rodziny. Czy są szanse na cofnięcie darowizny? Do jakiego prawnika może się udać?
janascarpenter jest off-line  
31-08-2013, 18:18  
man62
Stały bywalec
 
man62 na Forum Prawnym
 
Posty: 3.870
Domyślnie RE: Odwołanie Darowizny

Odwołanie darowizny nie jest sprawą łatwą,
a raczej bardzo trudną.
Proponowałbym zapoznać się z podobnymi tematami na FP.
Np.
Cofnięcie darowizny
man62 jest off-line  
21-09-2013, 14:32  
renata620
Użytkownik
 
Posty: 48
Domyślnie RE: Odwołanie Darowizny

Cytat:
Napisał/a janascarpenter
7 lat temu matka darowała córce mieszkanie wraz z dużą działką, Przekazanie to było niejako wymuszone z tego względu,że córka potrzebowała kredytu gotówkowego a bank wymagał by był to zastaw hipoteki.
Matka mogła obciążyć nieruchomość hipoteką na zabezpieczenie długu (kredytu) córki. Wcale nie musiała jej od razu darować tej nieruchomości, by zabezpzieczyć hipoteką jej dług wobec Banku.

Ale skro już do tego doszło:

Cytat:
Napisał/a janascarpenter
Z chwilą gdy córka stała się prawnym właścicielem dla matki zaczęła sie gehenna. Córka i jej mąż ograniczają jej dostęp do użytkowania kuchni pokoju,i na każdym kroku próbują ją ubezwłasnowolnić. ma tylko do dyspozycji malenki pokoik w którym i tak nie czuje sie bezpiecznie. Od chwili przekazania tego mieszkania bardzo żałuje tej decyzji co zgodnie potwierdzą pozostałe rodzeństwo i reszta rodziny. Czy są szanse na cofnięcie darowizny? Do jakiego prawnika może się udać?
Jedyna szansa, jaką widzę, to zamontowanie jakiejś minikamery, ewentualnie innego urządzenia rejestrującego, i nagrywanie tych sytuacji.

Darowiznę można odwołać z powodu rażącej niewdzięczności, z tym że 1/ rażącą niewdzięczność trzeba udowodnić. Zwykłe, codzienne sprzeczki nią nie są, ale utrudnianie dostępu do kuchni, zmuszanie do mieszkania w małym pokoiku - moim zdaniem - już tak. Jednak trzeba pamiętać, że jeśli darczyńca sam prowokuje różne zadrażnienia, to też nie można mówić o rażącej niewdzięczności ze strony obdarowanego.

2/ Na odwołanie darowizny jest rok, od kiedy darczyńca dowiedział się o rażącej niewdzięczności - trzeba to zrobić w formie pisemnego oświadczenia o odwołaniu darowizny, doręczonego obdarowanemu tak, by mógł zapoznać się z jego treścią (art. 899 par. 3 kc, art. 900 w związku z art. 61 par. 1 kc).

Najlepiej, żeby matka z córką zawarły umowę, jak będą korzystać ze wspólnego mieszkania czy wspólnego domu i tyle. Oczywiście na piśmie.
renata620 jest off-line  
15-12-2014, 21:12  
polonez58
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Odwołanie Darowizny

Witam ,moze ktos ie orientuje jak dlugo sie czeka na proces w sadzie . Dotyczy odwolania darowizny domu,z powodu razaca niewdziecznosc !!! mocne zarzuty powstaly.
polonez58 jest off-line  
15-12-2014, 21:18  
man62
Stały bywalec
 
man62 na Forum Prawnym
 
Posty: 3.870
Domyślnie RE: Odwołanie Darowizny

Cytat:
Napisał/a polonez58
Witam ,moze ktos ie orientuje jak dlugo sie czeka na proces w sadzie
Ktokolwiek jak nie byłby zorientowany
nie odpowie inaczej:
termin zależy od obłożenia sądu.
man62 jest off-line  
15-12-2014, 22:08  
polonez58
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Odwołanie Darowizny

DZiekuje !!! konkretna odpowiedz,bede czekal ..
polonez58 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo cywilne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odwołanie darowizny - Witam . Mam takie pytanie . 2 lata temu mojej narzeczonej mama przepisała na nią cześć sowjego domu w akcie darowizny , moja narzeczona spłaciła...
§ Odwołanie darowizny - Witam. Mam taki problem. W dniu 2.11.2010 przekazałem w formie darowizny całe mieszkanie 3 pokojowe mojej żonie.Mieszkanie kupiliśmy w kwietniu 2010...
§ Odwołanie darowizny - W jakiej formie dokonać odwolania darowizny? chodzi mi o pismo do sądu. jakis wzór? dziękuje
§ Odwołanie darowizny - Witam, Mam dwa pytanka. Ciotki chca mi odwolac darowizne(nieruchosc po 1/8) poprzez niewdziecznosc i wiem ze sprawe w sadzie wygram ale mam maly...
§ odwołanie darowizny - witam. proszę o pomoc, jestem już po rozwodzie, ale w trakcie małżeństwa teściowie darowali nam działke spisanej w formie aktu notarialnego. teraz...
§ Odwołanie darowizny - Witam, Zwracam się z prośbą o pomoc w dręczącej mnie sprawie. W 2001 roku babcia w akcie notarialnym darowała mi mieszkanie z prawem do dożywotniego...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:01.