dokuczliwy sasiad..... - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
13-04-2009, 14:05  
marika111
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie dokuczliwy sasiad.....

Witam.Mam pewien problem zwiazany z sasiadem,a mianowicie taki,ze zakrecil mi wode poniewaz spozniam sie z oplata za czynsz(wspolnota mieszkaniowa)z tego co sie dowiadywalam to podobno nie ma takiego prawa poniewaz to nie jest jego woda,chcialabym wiedziec gdzie musialabym sie zglosic w tej sprawie i do kogo zeby moc zrobic tak zeby juz wiecej nie mogl bezkarnie zakrecac mi wody.
marika111 jest off-line  
13-04-2009, 14:31  
destructor
Zbanowany
 
Posty: 26.825
Domyślnie RE: dokuczliwy sasiad.....

Kodeks wykroczeń
Art. 143. § 1. Kto ze złośliwości lub swawoli utrudnia lub uniemożliwia korzystanie z urządzeń przeznaczonych do użytku publicznego, a w szczególności uszkadza lub usuwa przyrząd alarmowy, instalację oświetleniową, zegar, automat, telefon, oznaczenie nazwy miejscowości, ulicy, placu lub nieruchomości, urządzenie służące do utrzymania czystości lub ławkę,
podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 2. W razie popełnienia wykroczenia można orzec obowiązek zapłaty równowartości wyrządzonej szkody albo obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.

Możesz zgłosić na Policję.
destructor jest off-line  
24-08-2009, 06:55  
wioletazielona
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: dokuczliwy sasiad.....

ja ma problem z sasiadem karmi gołebie wylewa zlewki z 4 pietra maz zwrucil uwage ze pranie mamy brudne przez te zlewki obiadowe ale to nic nie dalo teraz dodatkowo dzwoni do nas domofonem o 6:20 jak maz wyjedzie do pracy a ja z nasz nalenka coreczko 6 miesieczna zostaje w domu co mam zrobic ???
wioletazielona jest off-line  
24-08-2009, 08:24  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 19.064
Domyślnie RE: dokuczliwy sasiad.....

destruktor - ale to nie jest do użytku publicznego tylko do użytku ściśle określonych osób...i to za stosowną opłatą...po drugie w znamieniu czynu jest ,że czyn musi być dokonany ze złośliwości lub swawoli ,a tak nie jest... nie jest złośliwością żądanie za wykonanie usługi (dostarczenie odpłatne wody jest wszak wykonaniem usługi...) określonej opłaty...
Markiz32 jest off-line  
24-08-2009, 09:59  
paula_koko
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie RE: dokuczliwy sasiad.....

Do Wioleta Zielona

W myśl prawa za czyją sprawą jesli immisja czynników danego terenu oddziałuje na teren sąsiedni powodując jakiegokolwiek szkody/straty lub normalnie immituje czynniki na grunt sąsiada podlega karze. Tak wiec możesz pójśc na policję i zgłosić immisję na swój teren czynników z terenu sąsiada. Bez względu na to czy robi to celowo czy tez nie...
Podam przykład ze swojego żcia

Pan którego pole znajduje sie za moim płotem wypalał sobie ściernisko po żniwach, pech chciał że wiatr wiał w stronę mojego podwórza kierując na nie tumany dymu. Było to dla mnie uciązliwe (okopcone okna, dom, pranie, brak możliwości swobodnego przebywania na własnym terenie...) zadzwoniłam po policje nawet nie prosiłam sąsiada o zaprzestanie, bo takie sporty z niekorzyścia dla innych są zabronione... pan dostał mandat i zaprzestał immisji.
paula_koko jest off-line  
21-10-2010, 08:42  
boomer86
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie RE: dokuczliwy sasiad.....

Cytat:
Napisał/a paula_koko
Do Wioleta Zielona

jesli immisja czynników danego terenu oddziałuje na teren sąsiedni powodując jakiegokolwiek szkody/straty lub normalnie immituje czynniki na grunt sąsiada podlega karze.
Szanowna koleżanka będzie uprzejma podać źródło przypisu ? Przyda mi on możliwości przestudiowania i odpowiedniego zastosowania wobec osoby mojego sąsiada , którego uciążliwość jest nader absorbująca ...
Z góry serdecznie dziekuję.
boomer86 jest off-line  
21-10-2010, 08:53  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.304
Domyślnie RE: dokuczliwy sasiad.....

W kwestii domofonu - podobno w orzecznictwie SN występuje pogląd, iż można (na podstawie 23, 24 KC) dochodzić ochrony przed tego typu immisjami.

W kwestii wylewania pomyj - również KC:
Przepis prawny:
Art. 140. W granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą.

Art. 144. Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
Tomu jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo cywilne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ dokuczliwy sasiad odpowiedzi: 24
§ sasiad i kot odpowiedzi: 14
§ Dokuczliwy hałas. odpowiedzi: 4
§ dokuczliwy sklep - hałas i drgania idą ścianach odpowiedzi: 4
§ Sasiad odpowiedzi: 1
§ Dokuczliwy sąsiad odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:55.