Upoważnienie do rejestracji auta - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
07-10-2010, 15:12  
hen234
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Upoważnienie do rejestracji auta

Moja sprawa nadal stoi w miejscu przez upór urzędników w Wydziale Komunikacji. Jest to irytujące (mało powiedziane), gdyż wydałem pieniądze na samochód, który teraz stoi w garażu. Postanowiłem na własną rękę poszukać jakiś informacji na ten temat i wynika z tego, że:

- W "ROZPORZĄDZENIU MINISTRA INFRASTRUKTURY w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach" w "Rozdziale 2 - Rejestracja pojazdów" znajdziemy:

§ 2. 1. Rejestracji i wyrejestrowania pojazdów dokonuje się z zachowaniem warunków określonych w ustawie, w rozporządzeniu o rejestracji pojazdów oraz przepisach odrębnych.
2. Przy rejestracji i wyrejestrowaniu pojazdów organ rejestrujący stosuje przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.

- Sięgamy zatem po Kodeks postępowania administracyjnego:

"Art. 33.
1. Pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych.
2. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie lub zgłoszone do protokołu.
3. Pełnomocnik dołącza do akt oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa. Adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy, a także doradca podatkowy mogą sami uwierzytelnić odpis udzielonego im pełnomocnictwa oraz odpisy innych dokumentów wykazujących ich umocowanie. Organ administracji publicznej może w razie wątpliwości zażądać urzędowego poświadczenia podpisu strony.
4. W sprawach mniejszej wagi organ administracji publicznej może nie żądać pełnomocnictwa, jeśli pełnomocnikiem jest członek najbliższej rodziny lub domownik strony, a nie ma wątpliwości co do istnienia i zakresu upoważnienia do występowania w imieniu strony."

Czy na podstawie przytoczonych paragrafów może mi jednoznacznie ktoś odpowiedzieć, kto ma rację w tej sprawie? Współwłaściciel jest moim bratem, czyli jest to bliska rodzina. Sądzę, że rejestracja pojazdu jest sprawą mniejszej wagi (kto to określa?). Pani w urzędzie powiedziała, że musi mieć poświadczony podpis przez notariusza lub innego urzędnika państwowego z takimi uprawnieniami (rzekomo wymagana jest jakaś stosowna pieczątka).

Tak na marginesie dzwoniłem do innego urzędu miasta i tam Pani kierownik WK powiedziała mi, że wystarczy umowa darowizny oraz dokument osobisty współwłaściciela do wglądu. Nie może być przecież tak, że prawo jest interpretowane w jednym urzędzie tak, a w innym inaczej. Straciłem już kilka godzin na ten bzdurny wymysł, nie licząc już kosztów dwukrotnego dojazdu oraz czasu, jaki poświęciłem na przeszukiwanie artykułów prawnych. Proszę o pomoc.
hen234 jest off-line  
07-10-2010, 15:55  
hen234
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Upoważnienie do rejestracji auta

Przy okazji poruszę jeszcze taką kwestię: samochód od dłuższego czasu był zepsuty i stał w garażu. Odkupiło się go i naprawiło. Teraz chcę dopełnić kwestie formalne z nim związane. Przy konfrontacji z UM powiedziano mi, że potrzebne jest jeszcze badanie techniczne pojazdu. Żeby udać się na takie badanie techniczne pojazdu, chciałbym najpierw samochód ubezpieczyć (poprzednie ubezpieczenie już jest nieważne). Nie chciałbym wyjeżdżać na drogę bez zakupionego ubezpieczenia, to jest zbyt duże ryzyko. Agent ubezpieczeniowy powiedział mi, żeby przyjść do niego z nowym dowodem, gdzie będzie już wpisanych dwóch właścicieli. Koło się zamyka, bo ja nie pojadę zrobić przeglądu bez ubezpieczenia, ubezpieczenia mi nie dadzą bez nowego dowodu, a w WK chcą mieć przeprowadzone badanie techniczne.
hen234 jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:05.