Zajęcie komornika po wcześniejszym pismie o wycofaniu wniosku wierzyciela o egzekucji - Forum Prawne

 

Zajęcie komornika po wcześniejszym pismie o wycofaniu wniosku wierzyciela o egzekucji

Witam, W marcu 2009r otrzymałam pismo od komornika o wstrzymaniu egzekucji komorniczej na wniosek wierzyciela, żadnego innego pisma nie otrzymałam do dn. 16.06.2009r. Niestety w dn. 21.05.2009 US przekazał zwrot nadpłaty podatku na konto komornika ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne

Prawo cywilne - aktualne tematy:

  • § Wadliwy samochód
    Witam wszystkich tydzień temu kupiłem samochód świeżo po przeglądzie jednak pojechałem na stację diagnostyczną...
  • § umowa o dzielo i przejście na ...
    Witam pracuje aktualnie na umowe o dzielo mam 16zl/godz ale firma powiedziala ze jak najszybciej musimy przejsc na...
  • § Czy doręczenie zastępcze zawsz...
    Witam Czy doręczenie zastępcze zawsze możemy uważać za skuteczne? Instytucja doręczenia zastępczego została...

 
30-06-2009, 11:47  
anna1974
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Zajęcie komornika po wcześniejszym pismie o wycofaniu wniosku wierzyciela o egzekucji

Witam,
W marcu 2009r otrzymałam pismo od komornika o wstrzymaniu egzekucji komorniczej na wniosek wierzyciela, żadnego innego pisma nie otrzymałam do dn. 16.06.2009r. Niestety w dn. 21.05.2009 US przekazał zwrot nadpłaty podatku na konto komornika w związku z zajęciem złozonym w październiku 2008 dotyczącym wstrzymanej egzekucji.
Podczas rozmowy telefonicznej uzyskałam informację, że w 16 czerwca 2009 wierzyciel wznowił egzekucję.
Mam pytanie czy jeżeli wierzyciel wycofuje wniosek o ściganie dłużnika, to czy komornik nie powinien wycofać wszystkich swoich zajęć z urzędu skarbowego, banków itp.
Podczas rozmowy dostałam informację, że jeżeli wierzyciel wycofał wniosek, to może, są to jakieś koszty komornicze, a wogóle to " powinnam sama przyjść do Pana Komornika i prosić o wyjaśnienie".

1. Czy komornik ma prawo zająć zwrot podatku za wycofaną wierzytelność
2. Jeżeli są jakiekolwiek koszty komornicze, to czy nie powinien poinformować mnie o tym pisemnie ( pomimo, że nie ściągnął nawet 1 gr. )
3. czy teraz jeżeli wierzyciel wznowił egzekucję 16.06.2009r, a US przelał pieniądze 21.05.2009 czy komornik nie powinien mi zwrócić zajęcia .

Proszę o pomoc i podanie podstaw prawnych.
Pewnie fakt, że zwrot był z tytułu samotnego wychowywania dziecka i ulgi prorodzinnej nie ma znaczenia.
Proszę o pomoc.
anna1974 jest off-line  
04-07-2009, 11:32  
lokata
Ekspert
 
Posty: 3.581
Domyślnie RE: Zajęcie komornika po wcześniejszym pismie o wycofaniu wniosku wierzyciela o egzek

Ad.1. Jest zasadnicza różnica między "wycofaniem egzekucji" czyli złożeniem przez wierzyciela wniosku o jej umorzenie a "wstrzymaniem egzekucji" tj. zawieszeniem postępowania egzekucyjnego. W pierwszej sytuacji komornik faktycznie powinien był zwolnić spod zajęcia należności przypadające Ci od US (art. 826 kpc) w drugiej zaś nie. Zawieszenie postępowania egzekucyjnego (bo z Twojej wypowiedzi wnioskuję, że właśnie taka sytuacja miała miejsce) polega na tym, że komornik zaprzestaje jakichkolwiek dalszych działań, ale jeżeli nie ma takiego wniosku od wierzyciela, to również nie odwołuje zajęć dokonanych już wcześniej. W sytuacji gdy zajęcia te zostają zrealizowane (tak jak było w Twoim przypadku gdy US zrealizował wcześniej dokonane zajęcie) komornik nie przekazuje wierzycielowi otrzymanych środków tylko przesyła je na sądowy rachunek depozytowy, na którym czekają do czasu aż postępowanie egzekucyjne zostanie podjęte lub umorzone.
Ad.2. Koszty egzekucyjne są zawsze, bo komornik to nie instytucja charytatywna i za swoje "usługi" pobiera "wynagrodzenie". Gdy idziesz do dentysty, to mimo, że nie jest to z reguły przyjemna wizyta, nie masz wątpliwości, że lekarzowi trzeba będzie zapłacić nawet jeżeli zadał Ci ból, dlaczego więc tak dziwi fakt, że komornikowi również trzeba płacić? Wracając zaś do pytania, to trochę przeczysz sama sobie. Raz piszesz, że komornik nic od Ciebie nie wyegzekwował drugi zaś, że zabrał Twoją nadpłatę podatku dochodowego... O tym, że powstały i/lub powstaną koszty egzekucyjne komornik zaś zawiadomił Cię pismem wszczynającym egzekucję. Zaś ich ostateczna wysokość zostanie ustalona w postanowieniu kończącym postępowanie, na które będzie przysługiwała Ci (jak zresztą na każdą inną czynność komornika) skarga do Sądu Rejonowego. O wysokości kosztów i sposobie ich naliczania możesz sobie poczytać w Ustawie o komornikach sądowych i egzekucji min. art. 39 i art. 49.
Ad.3. Nie, nie powinien. Powinien przekazać je wierzycielowi. Patrz pkt.1.

Nie da się podać podstawy prawnej do tego co napisałam wyżej w postaci jednego czy dwóch artykułów, jeżeli chcesz się "po doktoryzować" z tych zagadnień to zapraszam, do zapoznania się min z art. 108 w zw. z 13 par 2, 767, 770, 818-828 kpc ale z dobrymi komentarzami oraz z treścią ww. ustawy o komornikach.

Masz rację fakt, że nadpłata podatku powstała w związku z samotnym wychowywaniem dziecka, nie ma z prawnego punktu widzenia, żadnego znaczenia.
Pozdrawiam
lokata jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo cywilne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wypełnienie PIT-37 przy wcześniejszym rozliczeniu przez zakład na PIT-40 - Witam, w tym roku rozliczał mnie zakład pracy, mam więc w domu PIT-40. Nadpłatę w wysokości 83zł dodano mi już wcześniej do wypłaty. Dowiedziałem się...
§ Wypadek na motocyklu po wcześniejszym wypadku z mojej winy - Witam! 4 miesiące temu miałem wypadek na motorze z mojej winy: wpadłem w poślizg i uderzyłem w auto jadące z przodu, dostałem mandat w wysokości...
§ jak lepiej spłacić dłu u komornika czy też wierzyciela - witam, mam takie pytanie : dostałem zawiadomienie o rozpoczęciu egzekucji przez komornika sądowego, chce spłacić swój dług i mieć spokój,tylko...
§ wynagrodzenie w ciąży po wcześniejszym l4 - witam; od 15.09. 2008 dostałam podwyżkę, jednak po 8 miesiącach jestem na L4 z powodu ciąży, czyli od połowy maja.W między czasie byłam też na L4...
§ wszczęcie egzekucji przez komornika czy unikne kosztów egzekucyjnych komornika? - Mam pytania dotyczące jednej sprawy: 1, Czy komornik sądowy mógł powiadomić mnie o wszczęciu egzekucji z jednoczesnym zajęciem wynagrodzenia za...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:20.