Wezwanie na swiadka a delegacja - Forum Prawne

 

Wezwanie na swiadka a delegacja

Witam. Zostalem wezwany na swiadka w sprawie cywilnej... Problem polega na tym, ze mieszkam w Poznaniu (i tu jestem zameldowany), rozprawa jest w Gorzowie, a ja juz na caly tydzien w ktorym jest rozprawa mam ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne

Prawo cywilne - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
30-05-2007, 08:13  
drzemik
Stały bywalec
 
Posty: 5.287
Domyślnie Wezwanie na swiadka a delegacja

Witam.

Zostalem wezwany na swiadka w sprawie cywilnej...
Problem polega na tym, ze mieszkam w Poznaniu (i tu jestem zameldowany), rozprawa jest w Gorzowie, a ja juz na caly tydzien w ktorym jest rozprawa mam zaplanowana delegacje w Warszawie. Rozprawa jest we wtorek, wiec i tak musze byc w poniedzialek w Warszawie.

I teraz pytanie: czy sad mi zwroci koszt dojazdu z Warszawy do Gorzowa i spowrotem, czy tylko za trase Poznan-Gorzow-Poznan?
Jak liczony jest ten koszt? Pociag osobowy? Z Warszawy do Poznania jezdza tylko pociagi PKP-IC (IC, EC, EX i TLK). A co jesli pojade samochodem?
drzemik jest off-line  
30-05-2007, 11:14  
aside
Użytkownik
 
Posty: 147
Domyślnie

Na podstawie Dekretu Rady Ministrów z dnia 26.10.1950r. Dz.U.50.49.445 Należności świadków, biegłych i stron w postępowaniu sądowym.
Art. 2. 1. Świadkowi na jego żądanie może być przyznane odszkodowanie za zarobek utracony z powodu stawiennictwa na wezwanie sądu.
2. Wynagrodzenie za utracony zarobek przyznaje się świadkowi w wysokości udowodnionej przeciętnego jego dziennego zarobku, jednak nie wyżej niż 30 zł dziennie.

Art. 3. 1. Świadek zamieszkały w miejscowości oddalonej ponad 10 km od miejsca wykonywania czynności urzędowej, do której został wezwany, może żądać wypłaty mu strawnego i zwrotu kosztów podróży od miejsca jego zamieszkania do miejsca wykonywania czynności i z powrotem.
2. Sąd może przyznać zwrot kosztów podróży świadkowi zamieszkałemu bliżej niż 10 km, wszakże w odległości nie mniejszej niż 4 km od miejsca wykonywania czynności urzędowej, jeżeli przemawiają za tym względy słuszności.

Art. 4. 1. Za koszty podróży uznaje się koszty przejazdu środkiem transportu masowego (koleją, autobusem itp.) w klasie najniższej, w braku zaś takiego środka - koszty przejazdu najtańszym z dostępnych środków lokomocji.

Art. 14. 1. (4) Świadkowie i biegli powinni zgłosić żądanie przyznania im przypadających należności po wykonaniu swego obowiązku w tym samym dniu, a jeżeli byli wezwani na rozprawę najpóźniej nazajutrz po zakończeniu rozprawy.
2. Osoby, które nie zgłosiły żądania w terminie zastrzeżonym w ust. 1, tracą prawo do wynagrodzenia. Osoby wezwane powinny być o tym uprzedzone.

IMHO najlepszym rozwiazaniem w tej sytuacji byloby zlozyc w Sadzie przed rozprawa pismo z usprawiedliwieniem swojej nieobecnosci na terminie rozprawy z powodu delegacji.
Wedlug mnie nie ma szans by Sad zwrocil Panu koszty w zakresie w jakim Pan zada.
aside jest off-line  
30-05-2007, 12:41  
drzemik
Stały bywalec
 
Posty: 5.287
Domyślnie

Jak powinno to pismo wygladac?
Jak rozumiem moge je wyslac listem poleconym?
drzemik jest off-line  
30-05-2007, 13:08  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 32.471
Domyślnie

Delegacja nie jest (według mnie) dostatecznym usprawiedliwieniem nieobecności na rozprawie.
Natomiast żądanie zwrotu kosztów można złożyć ustnie do protokołu. Sąd może nawet przyznać zwrot kosztów przelotu samolotem.
Janusz M. jest off-line  
30-05-2007, 13:12  
drzemik
Stały bywalec
 
Posty: 5.287
Domyślnie

Panie Januszu, jak Pan ocenia szanse na zwrot kosztow podrozy z Warszawy (mam meldunek w Poznaniu)?
Nawet jadac najtanszym pociagiem na tej trasie (TLK) wyjdzie to okolo 100 PLN + przejazd Poznan-Gorzow-Poznan.
drzemik jest off-line  
30-05-2007, 13:37  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 32.471
Domyślnie

Uważam, że jeśli się to uzasadni, to sąd przyzna taki zwrot, wszak za wszystko w końcu zapłaci strona przegrana.
Mój świadek otrzymał zwrot kosztów przelotu samolotem, oraz przejazd z lotniska do budynku sądu oraz powrót na lotnisko taksówką, musiałem tylko przelać odpowiednią kwotę do kasy sądu, a w wyroku został zasądzony zwrot od strony przegranej. Wystarczyło ustne oświadczenie jaki był koszt przelotu i przejazdu.
Należy w sądzie przedstawić delegację.
Janusz M. jest off-line  
31-05-2007, 07:46  
drzemik
Stały bywalec
 
Posty: 5.287
Domyślnie

Sprawa, jak juz pisalem, jest w sadzie cywilnym i jest przeciwko czlonkowi mojej rodziny.
Wiem ze mam prawo odmowic w niej zeznan i tak tez zrobie.

Bede w Gorzowie w piatek po Bozym Ciele i stad moje drugie pytanie:
Czy moge PRZED rozprawa zlozyc oswiadczenie o odmowie zeznan? (wtedy nie musialbym sie urywac z delegacji w Warszawie aby jechac tylko po to by odmowic tych zeznan)
drzemik jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo cywilne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wezwanie swiadka do Sądu Grodzkiego - Witam Napisalem odwolanie od wyroku nakazowego w sprawie zaplaty za mandat samochodowy. Teraz musze wezwac na swiadka moja narzeczona, ktora jechala...
§ Wezwanie na swiadka 7-letniego dziecka??? :/ - Jeśli ktoś się orientuje bardzo proszę o pomoc.Czy Sąd Rodzinny może wezwać na sprawę w charakterze strony 7-letnie dziecko?Dziecko jest pod opieka...
§ odrzucenie swiadka - czy mozna odrzucic swiaka ,ktory jest rodzina i pomagal w pisaniu pism sadowych,a teraz zglosil sie i chce byc swiadkiem u strony przeciwnej czyli...
§ Zwolnienie dyscyplinarne, wezwanie w roli swiadka... - Witam. To moj pierwszy post i mam nadzieje, ze opisze to jakos skladnie :) Pracowalem przez 2.5 roku na recepcji w hotelu. W sierpniu 2008...
§ Wezwanie do sadu w sprawie swiadka. - Mam takie pytanie dostalem wczoraj wezwanie do sadu w sprawie swiadka ale nie wiem dlaczego i w jakiej sprawie ani nawet kto mnie podal na swiadka.Na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:47.