Odrębnośc majątkowa a wykup mieszaknia. - Forum Prawne

 

Odrębnośc majątkowa a wykup mieszaknia.

Witam, chciałam zapytać o to czy małżonek posiadający odrębność majatkowa po rozwodzie będzie musiał spłacic cześć mieszkania swojemu byłemu małżonkowi. Wygląda to mniej wiecej tak: Małzonkowie otrzymali w rakcie trwania małżenstwa(wspolnota majątkowa) mieszkanie zakładowe. Z ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne

Prawo cywilne - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
19-08-2009, 14:41  
Kinka
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Odrębnośc majątkowa a wykup mieszaknia.

Witam, chciałam zapytać o to czy małżonek posiadający odrębność majatkowa po rozwodzie będzie musiał spłacic cześć mieszkania swojemu byłemu małżonkowi.
Wygląda to mniej wiecej tak: Małzonkowie otrzymali w rakcie trwania małżenstwa(wspolnota majątkowa) mieszkanie zakładowe. Z czasem głowny najemca- mąż, postanowil się wyprowadzic i w społdzielni podpisał pismo, że zrzeka sie mieszkania na rzecz żony i wymeldował sie. Głownym Najemcą została żona. Teraz otrzymała pismo ze ma mozliwość wykupu mieszkania(zniżki za okres zamieszkiwania i pracy na rzecz zakładu). Wystapiła o rozdzielność majątkowa, małżonek wyraził zgodę. Czy jesli na dzien dzisijszy mają rozdzielnośc majątkową i żona wykupi mieszkanie, to czy były małżonek nie ma prawa do żadnych roszczeń względem mieszkania czy może sie domagać czegoś(np. po rozwodzie).
Kinka jest off-line  
19-08-2009, 16:58  
asesor in spe
Przyjaciel forum
 
Posty: 873
Domyślnie RE: Odrębnośc majątkowa a wykup mieszaknia.

Sądzę, że w tym przypadku nie będzie miał żadnych roszczeń, ale z tym najmem to jest ciężka sprawa. Zacytuję jeden przepis kodeksu cywilnego:

Art. 6801. § 1. Małżonkowie bez względu na istniejące między nimi stosunki majątkowe są najemcami lokalu, jeżeli nawiązanie stosunku najmu lokalu mającego służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych założonej przez nich rodziny nastąpiło w czasie trwania małżeństwa. Jeżeli między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa, do wspólności najmu stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności ustawowej.
§ 2. Ustanie wspólności ustawowej w czasie trwania małżeństwa nie pociąga za sobą ustania wspólności najmu lokalu. Jednakże sąd, stosując odpowiednio przepisy o zniesieniu wspólności majątkowej, może z ważnych powodów na żądanie jednego z małżonków znieść wspólność najmu lokalu.

W tym szczególny przypadku, o którym mowa powyżej mimo trwania rozdzielności majątkowej najem jest nadal wspólny małżonków. Myślę jednak, że w opisanym stanie faktycznym ten przypadek nie zachodzi, gdyż doszło do rozwiązania pierwotnej umowy najmu z mężem i nawiązano ją z Panią (jak rozumiem już nie celem zaspokojenia potrzeb rodziny, skoro mąż wyprowadził się). Proponuję wykupić lokal do majątku osobistego i jest duza szansa, że mąż zostanie z niczym.
MOże jeszcze ktoś inny się wypowie.
asesor in spe jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
§ Odrębnośc nieruchomości/działki newsnny Prawo cywilne 1 23-03-2010 12:01
§ wykup mieszaknia zakładowego potrzebuję porady borysek1980 Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane 2 26-10-2009 21:58
§ Komornik a odrębność majątkowa darta0 Dyskusja ogólna 5 14-09-2009 15:34
§ Odrębność majątkowa a podział izbama Prawo rodzinne i opiekuńcze 1 24-11-2007 18:58


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:16.