Żądanie opłaty za grób na cmentarzu - Forum Prawne

 

Żądanie opłaty za grób na cmentarzu

Kilka dni temu nasz ksiądz oznajił iż od tej pory groby które mają powyżej lat dwudziestu będą usuwane, chyba że osoby zajmujące się tym grobem uiszczą stosowną opłatę w wysokości 200 zł. Jeśli ktoś ma ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne

Prawo cywilne - aktualne tematy:

  • § telewizja UPC podłączona "...
    Cześć, Wprowadzam się do mieszkania gdzie chyba jest podłączona na lewo telewizja, w umowie nie jest zaznaczone...
  • § Mała rzeźnia na podwórku
    Witam. Mieszkam w starym budynku wielorodzinnym z podwórkiem itd. Ostatnio, z bloków obok, jakiś człowiek...
  • § Prąd w bloku - krdzież?
    Witam. Zakupiłem nowe mieszkanie w bloku od Spółdzielni mieszkaniowej. Mam takie pytanie, bo sytuacja mnie jak i...

Odpowiedz
 
14-09-2009, 14:07  
hippiegirl
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Żądanie opłaty za grób na cmentarzu

Kilka dni temu nasz ksiądz oznajił iż od tej pory groby które mają powyżej lat dwudziestu będą usuwane, chyba że osoby zajmujące się tym grobem uiszczą stosowną opłatę w wysokości 200 zł. Jeśli ktoś ma na cmentarzu np 5 osób to czeka go wydatek rzędu 1000 zł! Zastanawiam się, czy ksiądz ma prawo do ustanawiania takich rzeczy. Niestety nie wiem też czy cmentarz to ziemia oddana w użytek i na własność kościoła czy też własność gminna. Chciałabym wiedziec jak to wygląda od strony prawnej zarówno w jednym jak i w drugim przypadku. Jeśli ktoś z Was posiada taką wiedzę to bardzo proszę o radę!
hippiegirl jest off-line  
14-09-2009, 20:16  
adamlukass
Stały bywalec
 
Posty: 3.463
Domyślnie RE: Żądanie opłaty za grób na cmentarzu

Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych – wyciąg

Art. 7. 1. Grób nie może być użyty do ponownego chowania przed upływem lat 20.
2. Po upływie lat 20 ponowne użycie grobu do chowania nie może nastąpić, jeżeli jakakolwiek osoba zgłosi zastrzeżenie przeciw temu i uiści opłatę, przewidzianą za pochowanie zwłok. Zastrzeżenie to ma skutek na dalszych lat 20 i może być odnowione.
3. Przepisy ust. 1 i 2 nie mają zastosowania do pochowania zwłok w grobach murowanych, przeznaczonych do pomieszczenia zwłok więcej niż jednej osoby.
4. Dozwolone są umowy, przedłużające termin, przed upływem którego nie wolno użyć grobu do ponownego pochowania.
5. Niezależnie od powyższych przepisów jest wzbronione użycie do ponownego pochowania grobów, mających wartość pamiątek historycznych (ze względu na swą dawność lub osoby, które są w nich pochowane, lub zdarzenia, z którymi mają związek) albo wartość artystyczną.
6. W istniejących grobach murowanych dopuszcza się chowanie zwłok osób zmarłych w ciągu 20 lat po wydaniu decyzji o zamknięciu cmentarza. Przy zmianie przeznaczenia terenu cmentarnego przepis art. 6 ust. 4(7) ma zastosowanie również do zwłok pochowanych w tym dwudziestoletnim okresie.
adamlukass jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Opłata za miejsce na cmentarzu (odpowiedzi: 4) Zarządca cmentarza żąda opłaty za miejsce na cmentarzu ( grób ziemny ) na kolejne 20 lat. Już wyjaśniam w czym problem: W roku 1997 roku pierwszy...
§ miejsce na cmentarzu (odpowiedzi: 3) Witam mam troszkę nietypowe pytanie dot. wykupionego miejsca na cmentarzu .Małżonkowie podczas trwania ich związku małżeńskiego "wykupiło "...
§ Miejsce na cmentarzu (odpowiedzi: 8) Witam Czy mógłby mi ktoś opisać w jaki sposób w pełni legalnie sprzedać miejsce na cmentarzu. Ponieważ potrzebuję bardzo szybko zdobyć dość sporą...
§ Pomnik na cmentarzu (odpowiedzi: 10) Pomnik na cmentarzu Hej, mam do Was pytanie, a mianowicie: moja babcia postanowiła zmienić stary pomnik na cmentarzu mężowi. Stawiając go pierwszy...
§ Opłaty na cmentarzu parafialnym (odpowiedzi: 28) Dzień dobry. Wiem, że pytanie nie dotyczy prawa cywilnego, ale nie znalazłem działu, który pasowałby do poruszanego tematu. Pytanie 1: Czy...
§ Plac na cmentarzu (odpowiedzi: 1) Witam . Mam problem z odzyskaniem wykupionego placu na cmentarzu.A właściwie jego części oraz w uzyskaniu potwierdzenia pozwolenia na wykonywanie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:06.