eksmisja??? - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
18-10-2009, 21:06  
nata1
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie eksmisja???

Witam i nakreslam jak najkrocej sprawe:
Kupilam mieszkanie na licytacji komorniiczej z zamieszkujacymi i zameldowanymi lokatorami- malzenstwo (byli wlasciciele) + niepelnoletnia corka. Przez pewien czas dogadywalismy sie, placili mi rownowartosc czynszu + symboliczne odstepne. Aktualnie zalegaja z zaplata pol roku i nie ma z nimi kontaktu (nie otwieraja drzwi,nie odbieraja tel.). Jestem zmuszona podjac jakies kroki, zeby sie ich pozbyc.
Mam postanowienie sadu (z klauzula wykonalnosci), w ktorym m. in.: dluznicy(czyli moi lokatorzy obecnie) wezwani zostali do wydania mi lokalu. Komornik poinformowal mnie, ze jest to tytul egzekucyjny do ich eksmisji, jednak problememem jest corka, ktora nie objmuje postanowienie sadu.
Jakie kroki podjac powinnam dalej?
Czy musze wnosic do sadu o wydanie postanowienia w sprawie eksmisji dla corki? Czy nie mozna eksmitowac ich razem (przecież to rodzina i dziecko jest z rodzicami).
Czy mam wystapic do sadu o przysadzenie im lokalu z gminy (pomimo,ze nie nalezy im sie lokal -dluznicy egzekwowani) , ze wzgledu na okolicznosci spolecznie uzasadnione(dziecko)?
Bede wdzieczna za jakies rady.
Pozdrawiam
nata1 jest off-line  
19-10-2009, 07:48  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.480
Domyślnie RE: eksmisja???

na wszystkie Twoje pytania były prowadzone liczne rozważania na tym forum, wystarczy użyć wyszukiwarki i znaleźć, jeśli będziesz miałą nadal wątpliwości, to pytaj;

skoro płącili Ci czynsz, to moim zdaniem eksmisja wynikająca z postanowienia Sądu o przysądzeniu własności, jest nieaktualna;

należy przeprowadzić normalną eksmisję, czyli pozew, na ten temat też masz milion informacji
rafal_26 jest off-line  
19-10-2009, 17:23  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 2.485
Domyślnie RE: eksmisja???

Przy okazji czy przeciwko małoletniemu można założyć sprawę o eksmisję z lokalu a zatem obciążyć go kosztami sądowymi ?
KC:
Art. 11. Pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletności
Krispl jest off-line  
19-10-2009, 17:53  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.480
Domyślnie RE: eksmisja???

oczywiście że można go kosztami obciążyć - małoletni jest podmiotem praw, tyle że reprezentowanym przez przedstaiciela ustawowego;

tylko przepisy o odpowiedzialności za szkode wyłączają odpowiedzialność małoletnigo do lat 13;
rafal_26 jest off-line  
19-10-2009, 19:41  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 2.485
Domyślnie RE: eksmisja???

Tak się zastanawiam jaki jest status małoletniego zamieszkującego zlicytowane mieszkanie wraz z rodzicami i czy jest to lokator w świetle ustawy o ochronie praw lokatorów ?
...
1. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1) lokatorze – należy przez to rozumieć najemcę lokalu lub osobę używającą
lokal na podstawie innego tytułu prawnego niż prawo własności;
2) właścicielu – należy przez to rozumieć wynajmującego lub inną osobę, z
którą wiąże lokatora stosunek prawny uprawniający go do używania lokalu;
3) współlokatorze – należy przez to rozumieć lokatora, któremu przysługuje tytuł
prawny do używania lokalu wspólnie z innym lokatorem;
...
współlokator czy też jest być może osoba o nieokreślonym stausie w stosunku do nabywcy nieruchomosći ? Krąg osób zamieszkujących z właścicielem zlicytowanej nieruchomosći jest praktycznie nieograniczony np. żona (nie będąca współwłaścicielem), dzieci, rodzice, wujostwo, konkubenci itd. Co z tymi osobami ?
Krispl jest off-line  
20-10-2009, 06:40  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.480
Domyślnie RE: eksmisja???

jest przepis w ustawie, który reguluje te kwestie, Sąd z urzędu wzywa je do udziału w sprawie doręczając odpis pozwu; albo coś w tym stylu
rafal_26 jest off-line  
20-10-2009, 10:31  
nata1
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: eksmisja???

Witam ponownie
Ciesze sie,ze zainteresowal Was moj watek i rozpoczal dyskusje.

Do rafal 26-
Przegladnelam mase stron na tym forum i powiem szczerze,ze nie znalazlam jakis zwiezlych i konkretnych rad w tym temacie. Powracam wiec do moich zapytan w tej sprawie.
Chce jak najszerszym kolem ominac komornika i sad-bo raz: komornik wytoczy ze mnie mase pieniedzy(ktore i tak mi sie nie wroca,bo dluznicy sa niewyplcalni), dwa: slamazarnie to wszystko bedzie sie ciagnac(kolejne straty finansowe), bo juz sie troszke zorientowalam w tych procedurach i terminach postepowan.

Interesuje mnie takze,czy ja- jako wlasciciel mieszkania moge wystapic do urzedu o przyznanie lokalu socjalnego dla moich lokatorow.
Namawialam ich,zeby poszli do urzedu z tym postanowieniem sadowym i probowali zdobyc jakies mieszkanie od gminy.Ale niestety nic nie zrobili.
Bardzo prosze o jakies podpowiedzi osoby,ktore mialy do stycznosc z takimi sprawami.
Pozdrawiam.
nata1 jest off-line  
20-10-2009, 13:18  
kufelek007
Użytkownik
 
kufelek007 na Forum Prawnym
 
Posty: 138
Domyślnie RE: eksmisja???

PS poradnik eksmisji zaległ na forum adminów i ekspertów

Pozwij o eksmisję wszystkich razem z niepełnoletnim, najszybciej dla Ciebie będzie jak sama znajdziesz im mieszkanie.
kufelek007 jest off-line  
20-10-2009, 19:32  
nata1
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: eksmisja???

Radzicie mi wniesc pozew o eksmisje...
Nie wiem czy musze, skoro na rodzicow mam juz papier (postanowienie sadu o zobowiazaniu wydania mi lokalu z klauzula wykonalnosci!!!). Komornik powiedzial,ze jest to tytul egzekucyjny do eksmisji.
Nie zrozumcie mnie zle, ale nie chce powielac spraw, jesli nie ma takiej potrzeby.
A co do obciazenia kosztami, to tak jak pisalam: goscie sa niewyplacalni (w tej chwili zadne z nich nie ma pracy).
Co to znaczy, ze : poradnik eksmisji zaległ na forum adminów i ekspertów ???
Pozdrawiam
nata1 jest off-line  
20-10-2009, 21:03  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 2.485
Domyślnie RE: eksmisja???

Niestety paragraf 2 art.1046 kpc mówiący o wykonywaniu eksmisji wszystkich osób zajmujących lokal z dłużnikiem a nie posiadającyh do niego tytułu prawnego nie dotyczy osób dla których przedmiotowy lokal służył do zaspakajania potrzeb mieszkaniowych (tak par. 3 art.1046 kpc) a zatem jest prawie pewne że będzie potrzebny wyrok eksmisyjny na małoletniego.
...
Art. 1046. § 1. Jeżeli dłużnik ma wydać nieruchomość lub statek albo opróżnić pomieszczenie, komornik sądu, w którego okręgu rzeczy te się znajdują, wezwie dłużnika do dobrowolnego wykonania tego obowiązku w wyznaczonym stosownie do okoliczności terminie, po którego bezskutecznym upływie dokona czynności potrzebnych do wprowadzenia wierzyciela w posiadanie.
§ 2. (850) Prowadząc egzekucję na podstawie tytułu nakazującego dłużnikowi opróżnienie lokalu lub pomieszczenia, komornik usunie z niego także osoby zajmujące lokal wraz z dłużnikiem, chyba że osoby te wykażą dokumentem, iż zajmowanie wynika z tytułu prawnego niepochodzącego od dłużnika.
§ 3. (851) Przepisów § 2 oraz art. 791 § 1 nie stosuje się do opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika.
...

Sytuacja trochę dziwna bo małoletni ma zdolność sądową a nie ma zdolności procesowej. Reprezentuje go w sprawie sądowej przedstawiciel ustawowy (matka lub ojciec). Trudno sobie wyobrazić tewo rodzaju sprawę w sądzie. Rodzic wezwany do sądu w imieniu małoletniego ma się tłumaczyć dlaczego małoletni nie opusćił jeszcze zlicytowanego lokalu i nie wydał go nabywcy ? Przecież dopóki rodzice małoletniego mieszkają w tym lokalu to mieszka tam również ich dziecko i jest pod ich opieką. O eksmisję wnosi się na podstawie art.222 par. 1 kc:
...
Art. 222. § 1. Właściciel może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władania rzeczą.
Krispl jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo cywilne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Eksmisja odpowiedzi: 6
§ Eksmisja odpowiedzi: 1
§ Eksmisja odpowiedzi: 3
§ eksmisja odpowiedzi: 1
§ eksmisja odpowiedzi: 5
§ Eksmisja odpowiedzi: 11


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:31.