Komornik - zajęcie ruchomości osoby trzeciej - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne

Prawo cywilne - aktualne tematy:

  • § zasiedzenia nieruchomości
    Witam, Mieszkam w domu nieprzerwalnie od urodzenia czyli od 1961r. ostatnim prawnym właścicielem nieruchomości był...
  • § najem umowy pokrywające się
    Umowa najmu obowiązuje do 31.05.2016 najemca uregulował platnosc za cały miesiąc lecz juz mnie poinformował iż 15...
  • § Drzewo poza działka - galezie ...
    Witam. Kupiłam nowy dom z działka w sąsiedztwie lasu. Tuż przy działce są planty a wzdłuż nich wielkie drzewa...

Odpowiedz
 
27-10-2009, 10:14  
Evert
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Komornik - zajęcie ruchomości osoby trzeciej

Witam !

Mój pierwszy post na forum więc proszę o wyrozumiałość
Po kolei :
Mam rozdzielność majątkową od 2002 roku
Żona prowadziła firmę (s.j.) która podupadła - wyrok i nakaz egzekucyjny z 2004 roku
Zakupiłem ruchomości (komputery dla mnie, dzieci, telewizor) w latach 2006 - 2008 a więc po nastaniu rozdzielności majątkowej - na wszystko mam faktury imienne.
Przyjechał "pan" komornik (asesor komorniczy reprezentujący kancelarię) ze stolicy wraz z wierzycielem (firma windykacyjna) - porozmawiali z małżonką przed domem (mieszkanie jest moją własnością - nabyte w 2007 roku) - małżonka poinformowała że nie ma majątku poza rzeczami osobistymi a następnie zezwoliłem na wejście do mieszkania celem "tylko spisania protokołu" jak poinformował mnie komornik. Po wejściu do domu komornik wraz z wierzycielem zaczęli chodzić po mieszkaniu i zajęli moje ruchomości, pomimo że przedstawiłem faktury potwierdzające moją własność. Niestety kilkukrotnie spytany o podstawę prawną komornik nie umiał mi udzielić odpowiedzi,zrobił się czerwony na twarzy i zerkał tylko na wierzyciela mojej małżonki. A ten to dopiero był znawcą prawa - jemu wolno "wszystko" . Chyba że zapłacę to wtedy zostawi mi moją własność. Nadmieniam, że małżonka nie ma środków do spłaty zadłużenia, a moje dochody wystarczają zaledwie na utrzymania mieszkania. No i bez podania podstawy prawnej wynieśli mi moją własność z domu (zgodnie z prawem - majątek odrębny).
Sprawa w sądzie - o zwolnienie z zajęcia komorniczego - kiedy koniec ? nie wiem - kancelaria komornicza nie odpowiada na korespondencję ( nie odbiera - brak zwrotnych potwierdzeń) zarówno moją, jak i sądu rejonowego.

Sprawa chyba do wygrania, ale mam pytania:

1. czy mogę wystąpić o odszkodowanie (oczywiście po decyzji sądu o zwrocie zabranych przedmiotów) za pozbawienie mnie możliwości korzystania z moich ruchomości ? ( na razie przez 2 miesiące, ale zobaczymy ile to jeszcze potrwa) i złamanie mojego prawa do własności - Art 64 pkt.1 Konstytucji RP zgodnie z Art. 77 rzeczonej ustawy ?

2. No i gdzie zgłosić zawiadomienie o przestępstwie z Art. 286. § 1 Kodeksu Karnego ? Niewyjaśnienie z jakiego powodu nie mam żadnych praw do swojej własności w trakcie egzekucji komorniczej (np. odebrałem list polecony kierowany do żony za potwierdzeniem odbioru i to jest podstawą do przeprowadzenia egzekucji z mojego majątku) ,wprowadzenie mnie w "kanał" i nieudzielenie żadnych informacji dotyczących podstaw prawnych podczas egzekucji spowodowało niekorzystne rozporządzenie moim mieniem. I do tego próba wymuszenia pieniędzy ( jak zapłacę to zostawią..)
Nie mówiąc o innych paragrafach które złamał komornik wraz z firmą windykacyjna...

W miarę rozwoju sprawy będę przekazywał informacje co dalej i jak się sprawa potoczy, ale każda pomoc w interpretacji prawa będzie mile widziana
Evert jest off-line  
27-10-2009, 10:42  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.480
Domyślnie RE: Komornik - zajęcie ruchomości osoby trzeciej

dokładnie odpowiedzi masz w dziale dotyczącym komorników - wiele razy było na forum;

krótko - to tak masz prawo wytoczyć powództwo opozycyjne;

za szkode odpowiada wierzyciel i jego nalezy pozwać;
rafal_26 jest off-line  
27-10-2009, 11:36  
Evert
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Komornik - zajęcie ruchomości osoby trzeciej

Witam ponownie.
To że mogę wytoczyć powództwo opozycyjne - wiem, wytoczyłem i czekam - opisane w treści postu.

Natomiast w dziale dotyczącym komorników niestety nie znalazłem satysfakcjonującego mnie wyjaśnienia
Nie interesuje mnie stosunek wierzyciel - dłużnik ponieważ nie jestem ani jednym ani drugim. Tytuł egzekucyjny był tylko na moją małżonkę, komornik nie miał tytułu na moją osobę - jako małżonka w zakresie ograniczonym do majątku wspólnego - bo takiego tytułu egzekucyjnego sąd nie wystawił. Protokół z egzekucji a tym samym zajęcie mienia osoby trzeciej sporządził i podpisał komornik. I jako przedstawiciel prawa , nawet na wniosek wierzyciela nie miał prawa zająć majątku odrębnego osoby trzeciej, którą jestem zgodnie z prawem. To nie wierzyciel zajmuje ruchomości i sporządza protokół - tylko komornik na jego wniosek.

Więc jako osoba trzecia będę z powództwa cywilnego chciał pozwać kancelarie komorniczą za złamanie mojego konstytucyjnego prawa do własności. I nie interesuje mnie w czyim interesie komornik działał - złamał moje prawa zajmując moją własność (dla mnie nie jest ważne na czyj wniosek i na czyją korzyść) i tyle.
A wierzyciel jest dla mnie tylko dozorcą zajętego mienia- i to jest inna sprawa - zobaczymy w jakim stanie do mnie wróci (jak wróci) moja własność
Evert jest off-line  
27-10-2009, 11:54  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.480
Domyślnie RE: Komornik - zajęcie ruchomości osoby trzeciej

Komornik działa na wniosek wierzyciela;
konstytucyjnym prawem wierzyciela do włąsności jest odzyskanie jego włąsnośc;p

punkt widzenia zależy od punktu siedzenia;

każdy ma swoje prawo i swoje racje;

stąd też pana racje znajdą odzwierciedlenie w powództwie stosownym;

jeśli pan je oprze na prawie własności z konstytucji, to pan sprawe przegra;
rafal_26 jest off-line  
27-10-2009, 17:51  
MORSKI
Użytkownik
 
Posty: 281
Domyślnie RE: Komornik - zajęcie ruchomości osoby trzeciej

ja bym dodatkowo napisał skargę do właściwej Izby Komorniczej . W końcu może będą w stanie poskromić swojego członka w tak ewidentnej sprawie.

A co ze standardowa skarga na komornika do właściewego sądu nadzorującego jego pracę, do której masz prawo w ciągu 7 dni od przeprowadzonej czynności?

pisałeś? - to kosztuje tylko 100 zł.
MORSKI jest off-line  
27-10-2009, 18:56  
adrian1989
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Komornik - zajęcie ruchomości osoby trzeciej

Witam.Mam na imie Adrian i jestem nowym uzytkownikiem tego forum.Jestem tu poniewaz mam ogromny problem.Znalazlem sie w sytuacji beznadziejnej w przeciagu kilku dni.Przechodzac do tematu chcialem zaznaczyc na wstepie,ze o calej sprawie nie mialem pojecia az do bierzacego miesiaca...
Otuz...od dwudziestu lat (od swoich narodzin) mieszkam w lokalu mieszkalnym nalezaczym do gminy.W tym mieszkaniu przezylem najwspanialsze chwile swojego zycia i zarazem najwazniejsze.Mam rodzenstwo brata i siostre odpowiednio 14,16 lat i mieszkamy razem z nasza matka.Tydzien temu dostalem list od gminy z nakazem eksmisji!!!.Bylem w ciezkim szoku nic nie wiedzac jak co gdzie i kiedy!.Gdy pokazalem list matce ona zalamala sie psychicznie i do dzis ciezko z nia nawiazac kontakt.Poprosilem o pomoc mojego kuzyna i razem poszlismy do gminy wyjasnic sprawe.Okazalo sie iz w 2002 roku odbyla sie sprawa sadowa o eksmisje z tego lokalu w ktorym mieszkam.Sad nakazal eksmisje calej mojej rodziny (lacznie ze mna i rodzenstwem,) z powodu nieoplaconych rachunkow (ok 2500 zl).W przeciagu roku moj ojciec zajmujacy sie ta sprawa zmarl nie informujac nas o nakazie eksmisji.Od poczatku zasiedlenia tego budynku mieszkala tam moja rodzina.Babka,Ojciec,ja itd.Kiedy dowiedzialem sie ze strace swoj dom gdzie sie wychowalem i moje rodzenstwo na ktore moja matka tak ciezko pracowala malo co nie padlem na ziemie.Najgorsze jest to ze te "ogromne" zadluzenie bylo splacone tego samego dnia kiedy zapadl wyrok sadowy czyli za pozno o jakies kilka godzin.Gmina i szanowna pani naczelnik razem ze swoimi pracownikami "postarali" sie o lokal socialny dla moijej rodziny...mieszkanie 31m kwadratowych.bez lazienki i z ubikacja na korytarzu.Walczylem,chodzilem,prosilem i nic...nie wiem co mam robic.Jak dziewczynka 14 letnia i dorastajacy chlopak (16 lat) maja funkcjonowac w mieszkaniu bez jakichkolwiek standardow...umywalki,wanny, czy prysznica?.Jak bylem w administracji oplacic ostatni rachunek rozmawialem z pewnym pracownikiem ktory powiedzial tu cytuje "chlopie nie poddawaj sie! walcz do konca! pozniej wykup to mieszkanie.Tam gdzie chca cie wyslac przepadniesz,najwieksza melina w miescie,z tamtad juz ratunku niema..." Robie wszystko,pracuje pomagam matce ktora ciezko na to wszystko pracowala a od smierci ojca jeszcze ciezej.Prosze o pomoc ludzi ktozi widza choc cien szansy na uratowanie naszego domu.prosze o kontakt na kosmogrchw@wp.pl.
adrian1989 jest off-line  
27-10-2009, 19:29  
Evert
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Komornik - zajęcie ruchomości osoby trzeciej

Cytat:
Napisał/a MORSKI
ja bym dodatkowo napisał skargę do właściwej Izby Komorniczej . W końcu może będą w stanie poskromić swojego członka w tak ewidentnej sprawie.

A co ze standardowa skarga na komornika do właściewego sądu nadzorującego jego pracę, do której masz prawo w ciągu 7 dni od przeprowadzonej czynności?

pisałeś? - to kosztuje tylko 100 zł.
Oczywiście skarga złożona w terminie 7 dni (chociaż jako osoba trzecia mam miesiąc) - do sądu rejonowego w którym została przeprowadzona egzekucja (sąd w miejscowości gdzie mieszkam - zgodnie z zasadami) Natomiast komornik i firma windykacyjna - spod Warszawy cwaniaczki.
No i wierzyciel (windykator) kilka razy dzwonił że zlicytuje itp... ale komornik w ogóle się nie odzywa, do kancelarii nie można się dodzwonić, zwrotki pocztowe nie wracają - nie tylko do mnie ale do sądu również
Żenujące - czekam na postanowienie sądu co do skargi na komornika a potem dalej - nie popuszczę.
No i proszę o odpowiedź na dwa pytania które zadałem w pierwszym poście
Evert jest off-line  
27-10-2009, 21:15  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 2.466
Domyślnie RE: Komornik - zajęcie ruchomości osoby trzeciej

Do autora postu. Jest coś takiego jako współposiadanie, korzystanie z rzeczy i władanie ją. Ponieważ Pana żona była przy zajęciu komornik mógł dokonać zajęcia wszystkich rzeczy w Państwa domu uznając np. że są one np. własnoscią Pana żony. Komornik działa na wniosek wierzyciela i w interesie wierzyciela, nie jest stroną postepowania egzekucyjnego. Najprawdopodobniej w trakcie czynności egzekucyjnych w Pana domu rzeczy do zajęcia wskazał wierzyciel i to na jego wniosek rzeczy te zostały zajęte przez komornika czy asesora. Komornik jako organ egzekucyjny nie jest powołany do analizowania dokumentów takich np. kto jest właścicielem zajętej rzeczy. W tej sytuacji przysługuje osobie trzeciej powództwo o zwolnienienie spod zajęcia rzeczy a nastepnie jeśli sąd uwzględni powództwo można oczywiście wytoczyć proces odszkodowawczy wierzycielowi o straty poniesione na skutek dokonania zajęcia i zabrania rzeczy osoby trzeciej. Pod warunkiem że się wykaże takie straty. Z tego co Pan pisze to wiedział Pan że Pańska żona ma długi i mógł się Pan wcześniej czy później spodziewać wizyty komornika w domu. Komornik może zgodnie z przepisami zająć każdą rzecz która jest w posiadaniu dłużnika i to nawet rzecz która należy do osoby trzeciej. Prosze przeczytać paragraf 2 poniższego art. kpc:
...
Art. 845. § 1. Do egzekucji z ruchomości komornik przystępuje przez ich zajęcie.

§ 2. Zająć można ruchomości dłużnika będące bądź w jego władaniu, bądź we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję. Ruchomości dłużnika będące we władaniu osoby trzeciej można zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika, oraz w wypadkach wskazanych w ustawie. Jednakże w razie zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej dopuszczalne jest zajęcie ruchomości na zasadach przewidzianych w przepisach o egzekucji administracyjnej.

§ 3. Nie należy zajmować więcej ruchomości ponad te, które są potrzebne do zaspokojenia należności i kosztów egzekucyjnych.
Krispl jest off-line  
28-10-2009, 06:30  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.480
Domyślnie RE: Komornik - zajęcie ruchomości osoby trzeciej

Krispl:

po co się wysilać, pan nadal myśli że jest "w prawie" i wszystko na ten temat wie;

nie raczył nawet czytać tego co się do niego pisze;p
ale dzięki za popracie
rafal_26 jest off-line  
28-10-2009, 06:37  
Evert
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Komornik - zajęcie ruchomości osoby trzeciej

Krispl - dziękuję za info dotyczące możliwości wytoczenia procesu wierzycielowi, ale nie wiem czy to jest całkiem to o co mi chodziło.

Co do zajęcia ruchomości przez komornika i art 845. No cóż - nie była to pierwsza wizyta komornika w moim domu i przedstawienie dokumentów potwierdzających własność ruchomości wystarczało, natomiast z takim chamstwem jak ostatnio się nie spotkałem
Jeżeli: ruchomości nie są własnością dłużnika ( faktury imienne na osobę trzecią), nie są własnością dłużnika i nie są w jego władaniu - oświadczenie właściciela ruchomości, nie są własnością dłużnika i nie są we władaniu wierzyciela lub osoby trzeciej.... Majątek odrębny nie własność dłużnika - udowodnione dokumentami - więc zgodnie z cytowanym przez Ciebie artykułem chyba komornik nie miał prawa ? Jak zapytałem go o podstawę prawną to jak napisałem w pierwszym poście - nie potrafił mi udzielić odpowiedzi, ba nawet zacytować rzeczonego artykułu. nie znalazłem żadnej podstawy prawnej że można zająć ruchomości osoby trzeciej będące w użytkowaniu dłużnika, jeżeli zostało udowodnione że stanowią majątek osoby trzeciej.
Ponieważ wierzyciel nie jest stroną w sprawie dla mnie (tylko dozorcą) więc czy mogę (oczywiście po odzyskaniu swojego mienia - zwolnienia moich rzeczy z zajęcia komorniczego) wystąpić z pozwem przeciwko komornikowi o odszkodowanie ? (art415, 416 i 417 Kodeksu Cywilnego )
Evert jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo cywilne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kupno samochodu od osoby trzeciej odpowiedzi: 1
§ Szkoda na mieniu osoby trzeciej odpowiedzi: 0
§ Komornik - Zajęcie ruchomości odpowiedzi: 2
§ ROZWÓD a wina trzeciej osoby odpowiedzi: 8
§ komornik-kiedy musi oddać zajęte ruchomości? odpowiedzi: 2


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:02.