Wycofanie powództwa - Forum Prawne

 

Wycofanie powództwa

WITAM ! Moje pytanie jest następujące: Jakiś czas temu dostałem pozew o zapłatę. W odpowiedzi na pozew podniosłem zarzut przedawnienia. Sąd odroczył rozprawę aby powód mógł ustosunkować się do mojej odpowiedzi. Powód w związku z ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne

Prawo cywilne - aktualne tematy:


 
30-07-2007, 18:42  
krzysiek-harry
Użytkownik
 
Posty: 62
Domyślnie Wycofanie powództwa

WITAM !

Moje pytanie jest następujące:

Jakiś czas temu dostałem pozew o zapłatę. W odpowiedzi na pozew podniosłem zarzut przedawnienia. Sąd odroczył rozprawę aby powód mógł ustosunkować się do mojej odpowiedzi.

Powód w związku z podniesionym zarzutem przedawnienia wniósł pismo procesowe o wycofanie powództwa 203 kpc ale bez zrzeczenia się roszczenia.

Jakie są moje możliwe drogi postępowania i jak one skutkują?

Bardzo proszę o odpowiedz, z góry serdecznie dziękuję
krzysiek-harry jest off-line  
30-07-2007, 19:14  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 30.972
Domyślnie

Pozew cofnięty nie wywołuje żadnych skutków.
Pozwany może wnioskować o zwrot poniesionych kosztów.
Janusz M. jest off-line  
30-07-2007, 20:42  
Pasqud
Moderator w spoczynku
 
Pasqud na Forum Prawnym
 
Posty: 3.406
Domyślnie

Niezupełnie tak.
Skoro już wdano się w spór to pozew może być cofnięty tylko za zgodą drugiej strony. I jeżeli powó nie zrezygnuje z roszczenia to warto przemyśleć czy się zgodzić.
Pasqud jest off-line  
30-07-2007, 20:53  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 30.972
Domyślnie

Być może źle przeczytałem post, ale zrozumiałem, że jeszcze nie było rozprawy. Pisma procesowe były wymieniane poza rozprawą.
Janusz M. jest off-line  
31-07-2007, 15:14  
krzysiek-harry
Użytkownik
 
Posty: 62
Domyślnie

W jaki sposób można się nie zgodzić na wycofanie powództwa?

Dlaczego powód próbuje wycofać powództwo skoro roszczenie jest przedawnione ? Liczy może na zmianę przepisów i wytoczenie procesu w innym terminie?
krzysiek-harry jest off-line  
31-07-2007, 15:44  
Pasqud
Moderator w spoczynku
 
Pasqud na Forum Prawnym
 
Posty: 3.406
Domyślnie

Nie, raczej chce odzyskać część wpisu sądowego który będzie mu zwrócony przy skutecznym cofnięciu pozwu oraz może chcieć zbyć wierzytelność innej firmie aby dochodziła jej.
Pasqud jest off-line  
31-07-2007, 16:03  
krzysiek-harry
Użytkownik
 
Posty: 62
Domyślnie

To może zostawić to? Niech sobie odzyska i sprzeda.
Jak myslisz?
krzysiek-harry jest off-line  
31-07-2007, 17:00  
Baba Jaga
Przyjaciel forum
 
Posty: 768
Domyślnie

To proste: założyli sprawę przedawnioną, licząc na niewiedzę / opieszałość dłużnika, który nie podniesie zarzutu przedawnienia.

Teraz, skoro Pan ten zarzut podniósł, wiedząc, że nie mają szans na wygraną, usiłują zgodnie z tą samą taktyką, minimalizować swoje koszty.

Panu sugeruję doprowadzenie sprawy do końca: będzie miał Pan prawomocny wyrok potwierdzający przedawnienie roszczenia, oni w całości zostaną obciążeni kosztami procesu.

Nie mają możliwości "liczenia na zmianę przepisów" itp.. Tutaj w grę wchodzą wyłącznie kwestie rachunku ekonomicznego, o czym mógł Pan przeczytać powyżej.

I nie ma się co bawić w filantropię: "niech se odzyska i sprzeda". Inaczej za rok znowu pojawi się Pan tutaj z tym samym pytaniem, zmieni się tylko firma, która założy Panu sprawę w Sądzie.
Baba Jaga jest off-line  
31-07-2007, 17:29  
krzysiek-harry
Użytkownik
 
Posty: 62
Domyślnie

Faktycznie, ale jak sprzeciwić się temu wycofaniu powództwa? Czy istnieje jakaś specjalna forma i termin? Nie dostałem z sądu w załączeniu żadnego pouczenia w tej sprawie.
krzysiek-harry jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo cywilne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zabezpieczenie powództwa - Witam Odebrałam postanowienie sądu o udzieleniu zabezpieczenia powództwa w sprawie o podwyższenie alimentów na dwoje dzieci. Czy jest możliwe by...
§ oddalenie powództwa - Witam Moja mama wniosła pozew o wady ukryte w mieszkaniu, domagała się obniżenia watości mieszkania. W czasie trwania sprawa powołano biegłego,...
§ Dług z powództwa cywilnego - Witam serdecznie mam prośbę chciałbym się dowiedzieć o jedną sprawę. Mianowicie kilka lat temu miałem nieprzyjemne zdarzenie nastąpiła kradzież...
§ Zabezpieczenie powództwa - Musze jak najszybciej złożyć wniosek do sądu a nie mam pojęcia jak ten wniosek napisać. Prosze o pomoc.Pozdrawiam
§ Zabezpieczenie powództwa - Musze jak najszybciej złożyć wniosek o zabezpieczenie powództwa do sądu.Ale nie wiem jak napisać taki wniosek. Prosze o pomoc
§ Oddalenie powództwa? - Pytanie: jesli pozwany twierdzi, iz nie on powinien byc w sprawie pozwanym (bo zobowiązanie przeszlo na inny podmiot), to powinien wnosic o...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:16.