Czy na ryczałcie można wystawiać faktury? - Forum Prawne

 

Czy na ryczałcie można wystawiać faktury?

Witam, mam do Państwa pytanie. Chciałabym zacząć własną DG, polegającą na udzielaniu korepetycji (lekcji na godziny), tłumaczeniach oraz projektowaniu i pozycjonowaniu stron www. Jeśli chodzi o strony www klientami będą oczywiście firmy. I tu moje ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe

Prawo finansowe i podatkowe - aktualne tematy:

  • § Strona na której ludzie obstaw...
    Witam, Od pewnego czasu wraz ze znajomym przygotowywuje stronę internetową gdzie gracze mogą wzbogacić się o swoje...
  • § akcje pracownicze
    Tato chce mi przekazać kilka tysięcy akcji jako darowiznę. Planuję je sprzedać i przeznaczyć na rozwój swojej...
  • § darowizna
    witam mam bardzo ciezko chora mamę która chce darowac mi udziały w spółce oraz samochód (którego jest...

Odpowiedz
 
28-01-2010, 18:53  
haniak
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie Czy na ryczałcie można wystawiać faktury?

Witam,
mam do Państwa pytanie. Chciałabym zacząć własną DG, polegającą na udzielaniu korepetycji (lekcji na godziny), tłumaczeniach oraz projektowaniu i pozycjonowaniu stron www.

Jeśli chodzi o strony www klientami będą oczywiście firmy. I tu moje pytanie - czy na ryczałcie będę mogła im wystawiać faktury? Być może pytanie jest głupie, lub to zupełnie inna bajka, ale proszę o wyjaśnienie. Czy istnieje coś takiego jak faktura i faktura vat? Czy faktura jest zawsze vat?

A, przy okazji, czy ktoś z Państwa orientuje się do jakiej kategorii PKD (2007 lub 2004) zaliczyć pozycjonowanie? Z tego, co wiem, jeśli zaliczyć to do reklamy - wyklucza to ryczałt.
Dodam, że przewiduję średnią skalę działalności, raczej niskie koszty (działalność w domu). Zlecenia na strony www, "od czasu do czasu".

Bardzo proszę o poradę, pomału tonę w gąszczu informacji szukanych samodzielnie...
Pozdrawiam!
haniak jest off-line  
28-01-2010, 22:04  
katharsis85
Użytkownik
 
katharsis85 na Forum Prawnym
 
Posty: 64
Domyślnie RE: Czy na ryczałcie można wystawiać faktury?

Ryczałt to forma opłacania zaliczek na podatek dochodowy a VAT jak napisałaś "to zupełnie inna bajka". Rozpoczynając działalność musisz wybrać w jaki sposób chcesz rozliczać się z US z podatku dochodowego oraz to czy chcesz być podlegać podatkowi VAT. To dwie zupełnie różne sprawy.
Jeśli nie zostaniesz VAT'owcem to wówczas wystawiasz rachunki a nie faktury VAT - nie prowadzisz również dodatkowej ewidencji VAT sprzedaży i zakupów oraz nie sporządzasz deklaracji VAT.
katharsis85 jest off-line  
28-01-2010, 22:40  
haniak
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie RE: Czy na ryczałcie można wystawiać faktury?

Dziękuję za odpowiedź.

A czy na podstawie wystawionego przeze mnie rachunku (a nie faktury vat) firma-klient będzie mogła wrzucić wykonaną przeze mnie usługę w swoje koszty?
haniak jest off-line  
28-01-2010, 22:53  
katharsis85
Użytkownik
 
katharsis85 na Forum Prawnym
 
Posty: 64
Domyślnie RE: Czy na ryczałcie można wystawiać faktury?

Tak.
Jedyna różnica jest taka że rachunek wpłynie u twojego klienta wyłącznie na wielkość podatku dochodowego. Faktura VAT natomiast zmienia wielkość podatku dochodowego oraz podatku od towarów i usług (VAT).
katharsis85 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo finansowe i podatkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Jaki podatek VAT i czy musze wystawiać faktury? - Witam. Chce założyć galerie internetową gdzie każdy użytkownik będzie mógł za darmo załozyć konto a jeśli zechce będzie mógł odpłatnie powiększyć...
§ Ryczałt 3% - Witam, mam pytanie - otóż muszę wypełnić do jutra pit-28 i wychodzi mi minusowy podatek. Nie wiem czy dobrze liczę. Na zdjęciu przedstawiam jak to...
§ Ryczałt - Czy w pierwszym miesiącu działalności musze zapłacić cały zryczałtowany podatek? np. przychód 1500 * 8,5% =127,50 i to do US ? a już w następnym...
§ ryczałt? - Ile mozna zarobic w tym roku na ryczałcie aby nie zosta nie zostac podatnikiem Vat?
§ Rozliczenie faktury zaliczkowej i faktury końcowej - Witam, mam taki problem, w rozwiązaniu sytuacji: Została kilka miesięcy wcześniej wystawiona faktura zaliczkowa na 50 000 zł. Księgowa...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:46.