Zmiana miejsca zamieszkania a Urząd Skarbowy - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
10-02-2010, 20:42  
magda1986-20
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie Zmiana miejsca zamieszkania a Urząd Skarbowy

Witam!
Dnia 21.09.2009r zmieniłam miejsce zamieszkania i zameldowania (do innego województwa) a co za tym idzie musiałam wymienić dowód osobisty. Dnia 29.10.2009r odebrałam nowy dowód osobisty. Jednak w UMiG nikt nie poinformował mnie, że tą zmianę należy też zgłosić w Urzędzie Skarbowym (chociaż wyczytałam że urząd Miasta powinien mnie o tym poinformować a nawet sam zaproponować że zgłosi tę zmianę). Wczoraj dowiedziałam się że tą zmianę należało zgłosić do 30 dni od zmiany miejsca zameldowania. Co zrobić w takiej sytuacji i jakie mogą być tego konsekwencje? proszę o odpowiedź. Magda
magda1986-20 jest off-line  
11-02-2010, 11:06  
katarynka1981
Użytkownik
 
Posty: 380
Domyślnie RE: Zmiana miejsca zamieszkania a Urząd Skarbowy

podatnik jest zobowiązany poinformawoać o tym fakcie US (to czy UM zrobi to za Ciebie czy nie zależy od jego chęci...)- obowiązek zgłoszenia wynika z art. 9 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.
Konsekwencje: art. 81. KKS "podatnik lub płatnik, który wbrew obowiązkowi nie dokonuje w terminie zgłoszenia identyfikacyjnego albo aktualizacji objętych nim danych podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe."
kara grzywny: od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia (obecnie min. wynagrodzenie wynosi jakieś tysiąc zł z hakiem).

US może cie za to ścigać ale nie musi... proponuje skorzystać z tzw. "czynnego żalu" + Nip-3
katarynka1981 jest off-line  
27-08-2012, 15:36  
u.do
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Zmiana miejsca zamieszkania a Urząd Skarbowy

Ja mam podobny problem, więc pozwoliłam sobie odświeżyć ten wątek. Zmieniłam adres zameldowania ok 1,5 roku temu, w obrębie tej samej dzielnicy (nie zmieniłam więc swojego Urzędu Skarbowego), lecz nie poinformowałam o tym US. Z tego, co wynika między innymi z powyższego postu, wcześniej mogłam być ścigana za wykroczenie skarbowe. Jednak, z tego co rozumiem z informacji na temat wprowadzonego z początkiem tego roku formularza ZAP-3, funkcjonujące od tego czasu przepisy nie wymagają zgłaszania zmiany adresu zameldowania, jeśli jest taki sam, co adres zamieszkania (tak jest w moim przypadku). Jak można przeczytać tutaj: https://ewnioski.pl/formularze/zap-3...nej/informacje , "Jest to wynikiem funkcjonowania od 1 września 2011 roku Centralnego Rejestru Podmiotów - Krajowej Ewidencji Podatników (CRP KEP), który dysponuje danymi podatników zawartymi w państwowym rejestrze PESEL. W przypadku zmiany nazwiska, adresu zameldowania, czy innych danych objętych rejestrem PESEL, nie ma potrzeby składania zgłoszenia aktualizacyjnego, gdyż urząd skarbowy będzie dysponował aktualnymi informacjami." Jednak ja zmieniłam adres zameldowania wcześniej. Czy w takim razie powinnam teraz składać dawny NIP-3, aby sprostować sytuację? Czy może raczej wyjść z założenia, że US ma informacje na temat mojego adresu zameldowania i lepiej nie przypominać im o tym, że kiedyś nie miał? Dodam jeszcze (nie wiem, czy to coś zmienia), że w tym okresie, gdy US miał mój nieaktualny adres zameldowania, nie zarabiałam w żaden sposób, więc nie rozliczałam podatków. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź i radę!
u.do jest off-line  
27-08-2012, 15:38  
Calamity Jane
Stały bywalec
 
Posty: 3.108
Domyślnie RE: Zmiana miejsca zamieszkania a Urząd Skarbowy

Cytat:
Napisał/a katarynka1981
podatnik jest zobowiązany poinformawoać o tym fakcie US
Poszlam poinformowac to pani nie byla zainteresowana tym faktem. Powiedziala, ze jak zlozylam w nowym US (innym niz dotychczas) zgodnie z miejscem zamieszkania to ok i starczy, ze nie wypelniam Nip 3. To jak to w koncu jest?
Calamity Jane jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo finansowe i podatkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Urząd skarbowy a miejsce zamieszkania odpowiedzi: 7
§ miejsce zamieszkania a urząd skarbowy odpowiedzi: 2
§ Zmiana miejsca zamieszkania, urząd poinformowany a pismo na stary adres odpowiedzi: 6
§ urząd skarbowy a miejsce zamieszkania odpowiedzi: 3
§ adres zamieszkania a urząd skarbowy odpowiedzi: 2
§ Zmiana miejsca zamieszkania - Urząd Skarbowy odpowiedzi: 10


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:46.