Samotnie wychowujaca dziecko rozliczenie PIT - Forum Prawne

 

Samotnie wychowujaca dziecko rozliczenie PIT

Jestem matka samotnie wychowującą 19 letniego syna niepełnosprawnego/Zespół Downa/ który pobiera rentę rodzinną i socjalną.. Ja nie pracuje ze względu na stała opiekę nad synem. Czy mogę rozliczyć się razem z nim....???...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe

Prawo finansowe i podatkowe - aktualne tematy:

  • § Wnt wdt
    Potrzebuje pomocy przy wyliczeniach. Wystawiliśmy WDT w euro na 3783,32 na fakturze kurs 4,22 zapłacił nam 3789...
  • § Początkowy spis z natury - war...
    Sporządzam spis z natury Rozliczam się z KPIR, ogolnie. Taki szablon...
  • § Ulga prorodzinna - zwrot niewy...
    Proszę o potwierdzenie moich obaw, że nie dostanę zwrotu niewykorzystanej ulgi na dzieci, która miała obowiązywać...

 
12-02-2010, 19:49  
ewa2365
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Samotnie wychowujaca dziecko rozliczenie PIT

Jestem matka samotnie wychowującą 19 letniego syna niepełnosprawnego/Zespół Downa/ który pobiera rentę rodzinną i socjalną..
Ja nie pracuje ze względu na stała opiekę nad synem.
Czy mogę rozliczyć się razem z nim....???
ewa2365 jest off-line  
12-02-2010, 20:26  
pluusia21
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Samotnie wychowujaca dziecko rozliczenie PIT

możesz tu jest podobny przykład przeczytaj

BI/415-0849/06
PW2/415 -0059/06

POSTANOWIENIE
Naczelnika
Drugiego Urzędu Skarbowego
w Gdyni
z dnia 08.06.2006 r.

(..)
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Pani wychowuje samotnie 22-letniego, niepełnosprawnego syna (Zespół Downa), który przez lekarza orzecznika ZUS został zakwalifikowany od urodzenia, na stałe do znacznego stopnia niepełnosprawności - I grupy inwalidztwa. Synowi przyznano zasiłek pielęgnacyjny oraz rentę socjalną w wysokości 472,57 zł (brutto) z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Zasiłek pielęgnacyjny wypłacany jest matce wraz z pensją, natomiast rentę socjalną na syna wypłaca ZUS. Za 2005r. syn otrzymał z ZUSu roczne obliczenie podatku (PIT-40A). Pani złożyła zeznanie podatkowe za 2005r. korzystając z rozliczenia w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dziecko.
Pytanie podatnika:
- czy przysługuje prawo rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci?
(..)
Zgodnie z art.6 ust.4 pkt.2 w/wym. ustawy od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym dzieci, bez względu na ich wiek, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, pobierany był zasiłek pielęgnacyjny - podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust.8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7; z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.
(..).

Zasada preferencyjnego sposobu opodatkowania przewidziana dla osób samotnie wychowujących dzieci, przysługuje między innymi osobie, która samotnie wychowuje dziecko niepełnosprawne, na które pobierany jest zasiłek pielęgnacyjny, bez względu na wiek dziecka. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależniają prawa podatnika do preferencyjnego opodatkowania jego dochodów, od nie uzyskiwania w roku podatkowym przez dzieci niepełnosprawne dochodów.
W konsekwencji z omawianej preferencji mogą również skorzystać osoby, które samotnie wychowują niepełnosprawne dziecko, któremu przyznano oprócz zasiłku pielęgnacyjnego również rentę socjalną na podstawie ustawy z dnia 27.06.2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. z 2003r. Nr 135, poz. 1268 z późn.zm.).
Mając na uwadze wyżej przywołane przepisy prawne oraz stan faktyczny przedstawiony przez podatnika tut. organ stwierdza, że zostały spełnione ustawowe wymogi uprawniające do preferencyjnego opodatkowania dochodów (tzn. ustalania w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dziecko), zatem miała Pani prawo rozliczenia swoich dochodów za 2005 r. w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.
Mam nadzieję że pomogłam
pluusia21 jest off-line  
12-02-2010, 20:37  
ewa2365
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Samotnie wychowujaca dziecko rozliczenie PIT

Dziękuje za szybka odpowiedz .! Tylko jeszcze pytanie ... Renta rodzinna i socjalna jest na nazwisko syna.. Pielegnacyjny dostaje z Opieki Społecznej .Ja żadnych dochodów opodatkowanych nie mam ..ZERO..
Byłam w US i powiedziano ,ze mi sie wspólne rozliczenie nie nalezy. Bo to dochód syna ..nie mój..!!
ewa2365 jest off-line  
12-02-2010, 21:11  
pluusia21
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Samotnie wychowujaca dziecko rozliczenie PIT

jeżeli jest taka sytuacja to niestety nie możesz ... jeśli nie masz własnych dochodów to wspólne rozliczenie z dorosłym dzieckiem jest niemożliwe, tylko z nieletnim.

przede wszystkim jeśli Ty nie masz dochodów ,wyraźnie jest napisane że rozliczenie z niepełnoletnim dzieckiem.
druga sprawa to z czego żyjesz? wychodzi na to,ze jesteś na utrzymaniu chorego dziecka?

Dziecko jest pełnoletnie ,czyli, może rozliczyć się samo, odpisując w rozliczeniu dozwolone odpisy podatkowe .

Zgodnie z prawem, osoba pełnoletnia nieubezwłasnowolniona sama pobiera swoją rentę (renta nie może wpłynąć przelewem na konto rodzica, chyba że osoba uprawniona do renty jest współwłaścicielem konta).
Jeżeli osoba uprawniona do renty (czyli twój syn) nie umie sie podpisać lub nie może, mogłabyś dostawać rente na swoje konto i wtedy mogłabyś się z nim wspólnie rozliczać.
Podstawą do wypłaty renty socjalnej mogłoby być oświadczenie osoby sprawującej faktyczną opiekę nad rencistą (czyli twoje) potwierdzone przez właściwy organ administracji państwowej stopnia podstawowego Np. ZUS.
Ale musiałabyś popytać dalej o to bo nie jestem pewna jak to się odbywa.
pluusia21 jest off-line  
12-02-2010, 21:48  
ewa2365
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Samotnie wychowujaca dziecko rozliczenie PIT

Tak własnie mniej więcej usłyszałam w US. A z czego żyje?!...No tak jestem na utrzymaniu syna .. On ma 2 renty,zasiłki,dodatki ,ja opiekuńcze/520zł/ z Opieki Społecznej..Mieszkam sama z synem.
Syn dojeżdża codziennie do Ośrodka Szkolno Wychowawczego .
Powinnam iść do pracy, a syna oddać do internatu a w razie nagłej potrzeby wynająć opiekunkę ,bo pracodawca nie zwalniałby mnie z pracy na kazde zawołanie..czy według powrotów syna ze szkoły.....Czy tak byłoby lepiej..??
ewa2365 jest off-line  
13-02-2010, 16:58  
marcya
Użytkownik
 
Posty: 164
Domyślnie RE: Samotnie wychowujaca dziecko rozliczenie PIT

Rozumiemy Twoje rozgoryczenie ale to nie my tworzymy prawo.
marcya jest off-line  
02-03-2010, 21:28  
basia1986
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Samotnie wychowujaca dziecko rozliczenie PIT

Witam wszystkich

Mam wielki problem jestem samotnie wychowywujaca matka, oraz pobieram rente rodzinna po ojcu. chcialabym sie rozliczyc z dzieckiem ale nie wiem jak? a do tego chcialbym zlozyc korekte za poprzedni rok. na dziecko jest zwrotu 1112,04 zl i nie wiem jak to rozliczyc ze swoja renta.
z gory dziekuje za odpowiedz
basia1986 jest off-line  
02-03-2010, 22:10  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.672
Domyślnie RE: Samotnie wychowujaca dziecko rozliczenie PIT

Niepotrzenbie powiela Pani zapytanie.
natalie-s1959 jest off-line  
04-03-2010, 13:01  
basia1986
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Samotnie wychowujaca dziecko rozliczenie PIT

chcialabym wiedziec gdzie wpisac ta ulge na dziecko i w jakie pity sa mi potrzebne.
basia1986 jest off-line  
16-02-2011, 19:31  
sonia251
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Samotnie wychowujaca dziecko rozliczenie PIT

Witam mam podobne pytanie.Moja mama zajmuje sie bratem brat ma 35 lat i ma zespół downa ma rente socjalna moja mama opiekuje sie nim sama bo nie jest samodzielny(nie umie sie sam podpisać).czy w takim przypadku może sie z nim rozliczyć ona nie ma żadnych dochodów jest zarejestrowana w UP .za pomoc dziękuje
sonia251 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo finansowe i podatkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ rozliczenie pit 37 jako osoba samotnie wychowująca dziecko - Dzień dobry Rozliczam się jako osoba samotnie wychowująca dziecko chcę odliczyć od podatku ulgę na dziecko i na internet po odliczeniu od dochodu...
§ Rozliczenie dla matki samotnie wychowującej dziecko - Dzień dobry Chciałbym poznać odpowiedzi na dwa pytania. Matka samotnie wychowująca dziecko na rencie. Syn 25 lat, ostatni rok studiów z...
§ WSpolne opodatkowanie rodzicow wraz z corka samotnie wychowujaca dziecko - Tak jak w temacie : WSpolne opodatkowanie rodzicow wraz z corka samotnie wychowujaca dziecko Jaka jest mozliwosc odpisu podatku malzenstwa wraz z...
§ czy jestem samotnie wychowujaca matka? - Witam! Chcialam sie upewnic czy dobrze doczytalam w innym poscie bo sytuacja ktora tam byla opisana znacznie odbiegala od mojej. Ale czy gdy zylam z...
§ Matka samotnie wychowujaca dziecko - Witam Czy kobieta,ktora od marca 2007 jest rozwodka,moze sie rozliczac jako matka samotnie wychowujaca dziecko,czy musi uplynac pelen rok podatkowy?
§ osoba samotnie wychowujaca dziecko tak, nie - witam.mam pytanie.Moze jest ktos kto jest w stanie mi na nie odpowiedziec.Jestem osoba rozwiedziona.Dzieci mieszkaja ze mna co sadownie jest to...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:43.