Działalność gospodarcza, rozliczenie PIT - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
25-04-2010, 18:23  
danon86
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Działalność gospodarcza, rozliczenie PIT

Dzień dobry,
Założyłem działalność gospodarczą aby móc podjąć pracę w firmie ubezpieczeniowej. Podpisałem z nią umowę o zlecenie. Na moje konto firmowe przesyłali mi pieniądze (prowizje z podpisanych umów z klientami). Dostawałem od tej firmy kopie rachunków( przykładowo: Rachunek nr 1/Ra/D99999/01/2009 dalej: Niniejszy dokument wystawił nabywca w imieniu i na na rachunek sprzedawcy, gdzie sprzedawca to moja firma a nabywca firma ubezpieczeniowa). Przyznam się, że jestem młodą osobą i kompletnym laikiem w sprawach prowadzenia działalności gospodarczej. Przez kierownika biura firmy dla której pracowałem nie zostałem dokładnie poinformowany że prowadzenie działalności (jak teraz się okazuje) to nie taka prosta sprawa. Założyłem działalność na zasadzie:
Kierownik powiedział: Niech Pan założy działalność , złoży dokumenty i numer konta w sekretariacie i niech się Pan nie martwi, pieniądze za pana podpisane umowy będą spływać na pana konto bez żadnych problemów( i rzeczywiście tak było). Pomijam już fakt, że (przez moją niewiedzę) nie zbierałem żadnych faktur za paliwo, za zakup laptopa, wizytówek, ulotek, rachunków telefonicznych itd. , rzeczy te były niezbędne do kontaktu z klientami, a co za tym stoi do podpisywania jakichkolwiek umów. Również nie płaciłem składek ZUS (tu mam żal do mojego współpracownika, który powiedział mi ze jak nie zarobie powyżej 3000zł to nie muszę zgłaszać firmy jak na razie do ZUS'u) ale to już inna historia i sprawa z ZUS(od którego dostałem pismo po prawie roku od założenia mojej działalności) jest w toku wyjaśniania.
Jak teraz się dowiedziałem, bez faktur nie mogę sobie niczego odpisać w kosztach uzyskania przychodu.
Mam pytanie: Czy te przychody które widnieją na rachunkach, które otrzymywałem muszę wpisać w polu 53 arkusz PIT36 i to zarazem będzie mój dochód? Czy US upomni się o pieniądze jeżeli nie wpisze tam wszystkich przychodów z tych rachunków (dwa gdzieś mi się zawieruszyły) dodam jeszcze, że żadnych przychodów w roku 2009 nie miałem, poza właśnie paroma prowizjami z firmy ubezpieczeniowej dla której pracowałem.

Bardzo proszę o pomoc w mojej sprawie
danon86 jest off-line  
26-04-2010, 07:03  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.082
Domyślnie RE: Działalność gospodarcza, rozliczenie PIT

Zaniemówiłem jak to przeczytałem.

Z Urzędem Skarbowym można sobie poradzić, ale składki ZUS za cały rok 2009 to kwota około 10.000 zł (preferencyjne około 4.000 zł) do tego kara i odsetki. ZUS tego nie daruje.

Wracając do PIT-36.
Najpierw należałoby założyć podatkową księgę przychodów i rozchodów i w rubryce 7 wpisać kwoty z rachunków. O brakujące należy zwrócić się do firmy o duplikaty. Dadzą.
Kwoty rachunków należy do siebie dodać i to będzie przychód i zarazem dochód. Należy wypełnić załącznik PIT-B. Jeśli wypełnia się ręcznie to kwotę dochodu z PIT-B przenosi się do PIT-36 i wpisuje w polu 53, 55, 64,86,143, 167, 170.
Teraz należy obliczyć podatek: przychód x 18% minus 556,02 = i wpisać to w pole 171, 175, 185, 188 . Jeśli dochód nie przekroczył kwoty 3091 zł, to podatek wyniesie "0". i wówczas w pola od 171 i dalej nic nie wpisywać, albo "0". Puste pole oznacza "0".
Natomiast jeśli dochód przekroczył 3091 zł, to kwotę jaka wyjdzie po obliczeniu podatku należy wpisać w pole 207 i wpłacić do US.
Janusz M. jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:25.