Podatek od sprzedaży działki z darowizny - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
16-05-2010, 17:33  
BETTI_NUKA
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie Podatek od sprzedaży działki z darowizny

Dwa lata temu otrzymałam od męża w darowiznie działkę budowlaną. W chwili obecnej chciałabym ją sprzedać. I mam w związku z tym kilka pytań:
1/ ile czasu musi upłynąć od czasu darowizny, żeby nie płacić podatku od sprzedaży?
2/ czy jeżeli teraz ją sprzedam i przeznaczę pieniądze na cele mieszkaniowe, to nie zapłacę podatku od sprzedaży?
3/ co jest rozumiane przez cele mieszkaniowe? kupno mieszkania czy również budowa lub rozbudowa istniejącego domu? kupno kolejnej działki budowlanej?
4/ ile czasu mam na wykorzystanie tych pieniędzy na cele mieszkaniowe?
5/ jeżeli przez ten czas nie dokonam zakupu, to ile podatku musze zapłacić?

Nie wiem, czy ta informacja jest konieczna do odpowiedzi, ale od pół roku jesteśmy już po rozwodzie. Działka jest moja.

Dziękuje za odpowiedzi - jeżeli można, to poprosze ze wskazaniem konkretnych przepisów podatkowych.
BETTI_NUKA jest off-line  
17-05-2010, 21:22  
claud
Użytkownik
 
Posty: 149
Domyślnie RE: Podatek od sprzedaży działki z darowizny

ad.1 - 5 lat liczonych od końca roku kalendarzowego w którym otrzymano darowiznę - art.10 ust.1 pkt 8 updof
ad.2 - nie
3-5 nie znajdują zastosowania w tej sprawie
Podatek wynosi 19% od dochodu i płatny jest w terminie złożenia zeznania podatkowego.
claud jest off-line  
18-05-2010, 17:51  
BETTI_NUKA
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Podatek od sprzedaży działki z darowizny

Ok - jasne dla mnie.
Ale słyszałam, że to wszystko zalezy od daty otrzymania tej darowizny. Umowe darowizny podpisaliśmy w 2008 roku.
BETTI_NUKA jest off-line  
18-05-2010, 19:41  
aarreekk
Stały bywalec
 
Posty: 1.322
Domyślnie RE: Podatek od sprzedaży działki z darowizny

Cytat:
Napisał/a BETTI_NUKA
Ok - jasne dla mnie.
Ale słyszałam, że to wszystko zalezy od daty otrzymania tej darowizny. Umowe darowizny podpisaliśmy w 2008 roku.
Tak zależy. Skoro jednak darowizna otrzymana w 2008 r. to mają zastosowanie regulacje, które powyżej zawarł(a) Claud.
aarreekk jest off-line  
19-05-2010, 09:02  
BETTI_NUKA
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Podatek od sprzedaży działki z darowizny

Dziekuje wszystkim za info
BETTI_NUKA jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo finansowe i podatkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Sprzedaż darowizny a podatek odpowiedzi: 15
§ Podatek od sprzedaży darowizny odpowiedzi: 2
§ Sprzedaż Darowizny i Podatek odpowiedzi: 4
§ podatek od sprzedaży działki z darowizny przed upływem 5 lat odpowiedzi: 1
§ podatek od sprzedaży działki z darowizny przed okresem 5 lat odpowiedzi: 4
§ Podatek od darowizny i od sprzedaży odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:12.