Wspólne rozliczenie PIT z dzieckiem - Forum Prawne

 

Wspólne rozliczenie PIT z dzieckiem

Witam, Pytanie odnośnie kwestii w tytule. Otóż mieszkam i wychowuję córkę razem jej matką. Nie mamy ślubu. Jestem kawalerem. Z tego co wiem to mogę wspólnie rozliczyć sie za rok 2010 z córką urodzoną w ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe

Prawo finansowe i podatkowe - aktualne tematy:

  • § podatek od spadku- przekroczen...
    30.11.2011 r. złożyłam deklarację, że w ciągu roku zamelduję się i zamieszkam w lokalu który odziedziczyłam....
  • § zasady ogólne a faktura
    Witam Mam problem, ponieważ do jutra muszę wystawić fakturę, czytałem że na ogólnych zasadach można wystawiać...
  • § pracuję w Polsce, ale mieszkam...
    Witam serdecznie, chciałabym się dowiedzieć o kwestie związane z rozliczeniem podatku w Niemczech. Moja...

 
17-10-2010, 21:01  
sasquach
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Wspólne rozliczenie PIT z dzieckiem

Witam,

Pytanie odnośnie kwestii w tytule.
Otóż mieszkam i wychowuję córkę razem jej matką. Nie mamy ślubu. Jestem kawalerem.

Z tego co wiem to mogę wspólnie rozliczyć sie za rok 2010 z córką urodzoną w 2009 r. jeżeli conajmniej jeden dzień w 2010 roku samotnie wychowywałem córkę.

1. Czy powyzsze stwierdzenie rzeczywiście jest prawdą ?

2. Czy muszę jakoś udowodnić zaistniały stan samotnego wychowywania córki przez minimum 1 dzień w roku? np. bilet lotniczy matki dziecka na tygodniową podróż, etc.

3. Czy ktoś to sprawdza? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Ponadto czytałem gdzieś, że fakt wspólnego mieszkania rodziców dziecka (bez ślubu) nie implikuje tego, że oboje wychowują to dziecko.

Jak to wyglada w praktyce ?

Z góry dzięki za odpowiedź!
sasquach jest off-line  
19-10-2010, 18:00  
sasquach
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Wspólne rozliczenie PIT z dzieckiem

Może jednak ktoś zna odpowiedzi ?
sasquach jest off-line  
20-10-2010, 20:55  
esk10
Stały bywalec
 
Posty: 1.409
Domyślnie RE: Wspólne rozliczenie PIT z dzieckiem

1 - to nie jest wspólne rozliczenie, tylko PRAWO do skorzystania z ulgi.

Ulga przysługuje temu rodzicowi, który faktycznie wychowuje dziecko ale jest jedna dla obojgu rodziców i przeliczana na miesiące.
2 i 3.
A co do kontroli to jak myślisz, gdybyś ty miał sprawdzić takiego gościa jak ty, to nie żądałbyś jakiś racjonalnych uzasadnień do skorzystania z ulgi? Urzędy są po to aby weryfikować nasze zeznania podatkowe.

4 Wspólne mieszkanie to nie wychowanie w ramach tej ulgi, bo ona przysługuje rodzicom.
A mieszkać mozesz nawet z ciocią czy sąsiadem. Uważaj zatem na "implikacje".

I na osłodę, jeśli faktycznie wychowywałeś dziecko swoje w 2009 roku i nie skorzystałes z ulgi to możesz zrobić korektę zeznania teraz i skorzystać. pamiętaj,że ulga jst 1 i jesli w pełnym limicie wykorzystała ją matka dziecka to będzie problem.
esk10 jest off-line  
21-10-2010, 08:54  
sasquach
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Wspólne rozliczenie PIT z dzieckiem

Esk10, dzięki za odpowiedź.

Kontunuując wątek:

1. OK, zwał jak chciał - liczy się, to że mozna zredukować wielkość podatku w przypadku spełnienia warunków określonych przez ustawodawcę.

2. Możesz wskazać przepis lub wykładnię stanowiącą o "przeliczaniu na miesiące" ? Z tego co wiem to wystarczy, ze sytuacja zaistnieje w ciagu roku i *nie musi* trwac caly rok.

Podstawa: Art. 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


3. Jak to sprawdzanie może wygladać w praktyce? ** Ten punkt najbardziej mnie interesuje. Chcę poprostu wypelnic warunki ustalone przez ustawodawcę zgodnie z ewentualna wykładnią sądu. **

4. Mieszkamy razem. Moja partnerka nie ma dochodów więc na pewno nie będzie występowała o to prawo.


A'propos osłody ... Podatki za 2009 płaciłem w innym kraju.

Pozdrawiam i liczę na rozwinięcie wątku


P.S. Polecam lekturę -> http://podatki.gazetaprawna.pl/porad...dzieckiem.html

Czy ktoś z was korzystał z tego prawa i może napisać jak to wyglada w praktyce ? Z góry dzieki.
sasquach jest off-line  
21-10-2010, 16:01  
Maja0705
Użytkownik
 
Maja0705 na Forum Prawnym
 
Posty: 209
Domyślnie RE: Wspólne rozliczenie PIT z dzieckiem

Ustawa o PIT nie precyzuje, że opieka nad dzieckiem ma trwać cały rok. Stąd wniosek, że niezależnie od tego, czy dziecko urodziło się kilka lub kilkanaście lat wcześniej, czy dopiero w trakcie poprzedniego roku podatkowego, rodzic może złożyć zeznanie podatkowe za 2009 r. razem z nim.
Przepisy ustawy o PIT pozwalają, by osoby samotnie wychowujące dzieci zaoszczędziły na podatku, dzieląc swoje dochody na dwa. Po obliczeniu kwoty podatku powinni pomnożyć ją przez dwa.Ustalone w ten sposób zobowiązanie zawsze będzie niższe od tego, które byłoby liczone bez dziecka, bo podatek jest ustalany od mniejszej kwoty.
Za osobę samotnie wychowującą dziecko przepisy o PIT uważają: pannę lub kawalera, wdowę lub wdowca, rozwódkę lub rozwodnika, osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeśli współmałżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę więzienia, oraz osobę, w stosunku do której sąd orzekł separację.

Samotny rodzic może rozliczań się z dzieckiem tylko do ukończenia przez nie 18 lat albo 25, gdy dziecko uczy się w szkole lub studiuje. Bez względu na wiek wspólne rozliczenie z dzieckiem przysługuje wtedy, gdy jest ono niepełnosprawne i przysługuje na nie zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

Osoby samotnie wychowujące dzieci powinny pamiętać, że chcąc skorzystać ze wspólnego rozliczenia muszą złożyć zeznanie w ustawowym terminie, czyli do 30 kwietnia.Spóźnienie będzie równoznaczne z utratą prawa do preferencyjnego rozliczenia.
Maja0705 jest off-line  
21-10-2010, 20:24  
sasquach
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Wspólne rozliczenie PIT z dzieckiem

Ok. Czyli nie jestem w błędzie mówiąc, że mogę skorzystać z preferencyjnego rozliczenia podatku dochodowego.

Zostaje tylko pytanie - Jak to wyglada w praktyce od strony ewentualnej kontroli US? Co taki urząd może sprawdzić?

Czy muszę jakoś udowodnić fakt samotnego wychowywania dziecka w przeciągu roku 2010 chociażby przez jeden dzień (bądź dłużej) ?

Czy zeznania świadków w przypadku ewentualnej kontroli są wystarczające?
sasquach jest off-line  
22-10-2010, 23:14  
esk10
Stały bywalec
 
Posty: 1.409
Domyślnie RE: Wspólne rozliczenie PIT z dzieckiem

Nie zawsze muszą być świadkowie, choć moga być pomocni.
Kontrola jest prosta, zaczynają zadawać pytania, gdzie mieszkasz, gdzie dziecko chodzi do szkoły,itd.....

W twoim przypadku, gdy razem z matką dziecka mieszkasz to nawet nie bedą niczego drążyć bo sprawa jest właściwie oczywista. Co do ulgi w podatku.

Nie wiem tylko czemu piszesz " samotnie wychowuję".? Czyżby chodziło ci o rozliczenie z dzieckiem jako samotny rodzic? Na to odpowiedziała ci Maja 0750.
esk10 jest off-line  
23-10-2010, 13:26  
sasquach
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Wspólne rozliczenie PIT z dzieckiem

Chodziło mi o wspólne rozliczenie z dzieckiem jako samotny rodzic.
Zakładając, że ustawodawca nie sprecyzował, że samotne wychowywanie dziecka musi trwac cały rok, tylko że musi mieć miejsce w danym roku podatkowym mógłbym zaaranżować tygodniową samotna opiekę nad dzieckiem co wypełniałoby założenia ustawy. W moim rozumieniu prawa nie łamałbym go...

W związku z tym moje pytanie - Jak urzędy sprawdzą ten zaistniały stan samotnego wychowywania dziecka? Czy bilet lotniczy dla matki + jej oświadczenie wystarczą ?

Pozdrawiam
sasquach jest off-line  
24-10-2010, 08:19  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 29.154
Domyślnie RE: Wspólne rozliczenie PIT z dzieckiem

Nie dogadaliście się. Esk10 cały czas pisze o uldze "prorodzinnej", a to zupełnie inna bajka niż samotne wychowywanie dziecka. Prawidłowej odpowiedzi udzieliła Maja0705.
Janusz M. jest off-line  
24-10-2010, 11:08  
sasquach
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Wspólne rozliczenie PIT z dzieckiem

Janusz, masz rację. Ciagle chodzi mi o rozliczenie podatku PIT wspólnie z dzieckiem.

To mamy jeszcze jedną kwestię:

Jak urzędy sprawdzą ten zaistniały stan samotnego wychowywania dziecka? Czy bilet lotniczy dla matki + jej oświadczenie wystarczą ?

Z góry dzieki
sasquach jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo finansowe i podatkowe - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ rozliczenie wraz z dzieckiem, które pobierało rentę rodzinną - witam, proszę o pomoc bo nie wiem czy dobrze się rozliczyłam. W październiku 2008 roku zmarł mój mąż, nasz 15-letni syn w XI i XII otrzymywał rentę...
§ Rozliczenie wspólnie z dorosłym dzieckiem. - Jestem matką smotną mieszkam z dorosłym synem. Syn jest na rencie chorobowej i pobiera zasiłek pielęgnacyjny. Mój dochód, to emerytura. Słyszałam, że...
§ Rozliczenie za 2009 rok z mezem czy bez? A co z dzieckiem? - Witam jesli robie cos zle to przepraszam ale nie umiam sie za bardzo połapac gdzie pisac jesli chodzi o ten temat 31.01.2009 wyszłam za Maz, Maz...
§ Rozliczenie z dzieckiem. - Poruszałam juz ten temat ale chce go zgłębic bardziej . Mianowicie oboje z moim byłym konkubentem nie jesteśmy ze sobą już ponad 2 lata. Mieszkamy...
§ Rozliczenie z dzieckiem - Mam zapytanie- Nie mam rozwodu ani separacji, ale od dwóch lat nie mieszkam z mężem tylko z 13 letnim synem. Mam ustanowioną przez Sąd od września...
§ rozliczenie z dzieckiem a ulga prorodzinna - witam, mam pytanie dotyczące rozliczenia pit-37 za 2008 rok, ale najpierw opiszę moją sytuację: jestem rozwódką (prawomocny wyrok rozwodowy luty...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:42.